Skocz do zawartości

Gomorra - La Serie


Beno

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli lubicie mocne gangsterskie kino to serdecznie polecam. Jak dla mnie jeden z najlepszych seriali ostatnich lat.

 

 

Propozycja nie do odrzucenia

 

Zanim powstał serial telewizji RAI 3, były bestsellerowa książka Roberto Saviano i nagrodzony w Cannes film Matteo Garrone. Choć wszystkie trzy "Gomorry" mocno różnią się formą i treścią, łączy je wyraźnie zaakcentowany kontekst społeczny, wyrażający się w niszczycielskim wpływie mafijnych klanów na społeczność Kampanii. Książka i film bliskie są reportażowi - prezentują mafijną strukturę i rozmaite gangsterskie biznesy z perspektywy obserwatora. Świat opisany przez Saviano i Garrone, w serialu stał się areną rozgrywek dla postaci, które tym razem wyposażone zostały w pełnowymiarowe osobowości godne fabuły najwyższych lotów. Dwa pierwsze dzieła ukazały Kamorrę z odległości. Serial pokazuje mafię od środka.

 

"Gomorra" prezentuje losy rodziny Savastano – gangsterskiego klanu opierającego swoją potęgę na posłuszeństwie i bezgranicznej lojalności kamorystów. Z biegiem czasu rządzące gangiem zasady okazują się jednak ułudą, a jego struktura chwiejna i przegniła. W serialu brakuje miejsca dla pozytywnych bohaterów – ci nieliczni zwykle kończą tragicznie. Choć szlachetny wizerunek mafijnej rodziny znany z "Ojca chrzestnego" już dawno odszedł do lamusa, jej demitologizacja jeszcze nigdy nie była tak miażdżąca i prawdziwa. 

 

Wielkim atutem "Gomorry" jest realizm, niepozbawiony elementów turpizmu. Serialowe Włochy są zaprzeczeniem tych znanych z wakacyjnych pocztówek - przepych gangsterskich posiadłości kontrastuje na ekranie z odrapanymi slumsami i nielegalnymi składowiskami śmieci i toksycznych odpadów. Neapolitańską codzienność wypełniają wszechobecna bieda, bezrobocie, korupcja, przemoc, narkotyki i największa w skali kraju zachorowalność na raka. Fabułę oparto na prawdziwych wydarzeniach, a serialowa rodzina Savastano ma swój rzeczywisty odpowiednik w postaci neapolitańskiego klanu Di Lauro. Oprócz profesjonalnych artystów na ekranie pojawia się wielu amatorów, włączając w to osoby z kryminalnym rekordem. Jeden z nieletnich aktorów został aresztowany za udział w brutalnym napadzie - raniony nożem mężczyzna otarł się o śmierć. 

 

Filmowe rzemiosło w serialu jest bliskie perfekcji i nawet na siłę trudno wskazać jakiekolwiek słabe elementy. Scenariusz naszpikowano zwrotami akcji, których liczba wzrasta z każdym odcinkiem. W rezultacie, oglądając finałowe epizody, można poczuć się jak na emocjonalnej karuzeli. Bohaterowie "Gomorry" są wyraziści, ich relacje wiarygodne, a jedna z głównych postaci przechodzi być może najbardziej spektakularną ewolucję od czasu Michaela Corleone. Zarówno zawodowi aktorzy, jak i naturszczycy są w swoich rolach tak przekonujący, że nie sposób odróżnić jednych od drugich. Zdjęcia i praca kamery deklasują niejedną produkcję HBO. Całość zilustrowano klimatyczną muzyką, zarówno tą słuchaną przez gangsterów, jak i podstawioną przez twórców. Agresywny, hiphopowy kawałek Nuje Vulimme na Speranza już zawsze będę kojarzył z serialem, choć jest w obcym dla mnie języku. 

 

Łączny efekt wymienionych elementów jest piorunujący i nieprzypadkowo serial trafił już do 70 krajów. Twórcom należy pogratulować nie tylko świetnej roboty, ale przede wszystkim wielkiej odwagi, gdyż poruszyli tematy, od których bezpieczniej odwracać wzrok. Od publikacji książkowej wersji "Gomorry" Roberto Saviano żyje z mafijnym wyrokiem śmierci – zapewne po emisji serialu zapadło kilka dodatkowych. Premierę drugiego sezonu zaplanowano na wrzesień tego roku, twórcy, jak widać, ani myślą przerywać swojej krucjaty. Ryzykować życiem dla filmu? Jak już, to tylko dla produkcji klasy "Gomorry". 

 

Źródłó: Loszo, Filmweb

  • Like 4
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chcę obejrzeć naprawdę dobre kino, które jest z kraju nieanglojęzycznego to polecam w 100%.
Świetny serial Sezon 1 to niesamowity klimat Włoch a szczególnie Neapolu i okolic do tego gra aktorska na dobrym poziomie co wszystko się fajnie ogląda. Sezon 2 to już trochę niedomówień (może  to tylko moja opinia bo oczekiwałem czegoś lepszego od 1) mimo wszystko polecam. Sezon 2 jest w trakcie nadawania we Włoszech zostały 4 odcinki oby tylko producenci tego nie zjebali :) 

Jak ktoś chce obejrzeć to S1 jest z lektorem podam linka na privie natomiast S2 jedynie torrenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Skończyłem 2 sezony serial świetny , mam pytanie do znawców Włoch , dlaczego ci włosi wyglądają jak "ciapki i cyganie" :) zawsze miałem inny obraz "Włocha" w głowie może przez starsze filmy ale byłem tez w Rzymie kilka dni i tylko małe łebki  wyglądały na cyganerie barmani czy ludzie na mieście nie przypominali mi tych z serialu. Czy to od regionu zależy albo  w tych mega-blokach żyją mieszańcy ? .  Język też był dla mnie inny ten z w filmu bardziej brudny i mniej melodyjny  :) 

Edytowane przez Voqlsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Taka dzisiejsza moda. Większość mafiosów, który maja do 40 lat tak chodzą to nie jest styl, który zapewnię oglądałeś w Ojcu Chrzestnym. Od tego czasu wszystko się zmieniło kulturowo kiedyś ludzie młodzi we Włoszech nie założyli by sportowych butów na co dzień teraz jest to na porządku dziennym. 

Te bloki są w dzielnicy Scampia w kształcie charakterystycznego żaglowca, to nie jest miejsce dla turysty. Pozwolę sobie zacytować słowa z przeowdnika po Neapolu:
 

"Gwoździem do trumny było trzęsienie ziemi z 1980 roku w pobliskiej Irpinii. Pozostawiło 300 tysięcy osób bez dachu nad głową. Część z nich osiedlono w Scampii i budowanych naprędce blokach w Secondigliano. Zdesperowane rodziny wprowadzały się na dziko do niewykończonych mieszkań. Wobec tej ogromnej liczby bezdomnych zamiast szkół, kin, klubów, boisk, basenów, parków, stawiano kolejne bloki. Powstała wielka, chaotyczna noclegownia dla 44 tysięcy osób. Dziś mieszka tu, jak się szacuje, 85 tysięcy.

Do Scampii nie wprowadziło się za to nigdy prawo, pierwszy posterunek policji powstał tam dopiero w 1997 roku. Państwo wydało osiedle gangsterom na łup. Łup tym łatwiejszy, że przytłaczająca większość jego mieszkańców to ludzie biedni i niewykształceni. Na neapolitańskim rynku pracy (bezrobocie w tym mieście sięga 25 proc. przy średniej krajowej około 8 proc.) nigdy nie mieli wielkich szans. Dlatego w Scampii aż połowa mieszkańców jest na zasiłku, a bezrobocie wśród młodych ludzi (do 30 lat) sięga przerażających 70 proc. I to w drugim pokoleniu. 32-letni ksiądz Luigi Merola powtarza, że młodym ludziom ze Scampii trzeba dać pracę. Ale oni i tak nie wiedzą, co to jest normalna praca. Przecież ich matki i ojcowie też byli bezrobotni. Wolą pracować dla camorry."

 

Dialekt neapolitański też się różni od normalnego włoskiego dlatego tak cięzko było coś z ich mowy wywnioskować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy serial, dziękuję za polecenie na forum. Trudno go w tym momencie ocenić, bo mamy za sobą dwa sezony i zapowiedziany trzeci, pojawia się zatem pytanie, czy twórcy w całości zamkną z klasą całą historię, czy też może będą na siłę rozbudowywali fabułę odcinając kupony od popularności, jak dotąd 24 odcinki bez przestojów co uważam za zacne osiągnięcie. Zaskoczyło mnie najbardziej to, że Neapol wydaje się być czystym miastem, a jak wygląda w rzeczywistości to poniżej. Czyżby serial kręcono w innym miejscu?

 

niapol_01.jpg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czterystu włoskich żołnierzy uczestniczy od poniedziałku w Neapolu i okolicznych miejscowościach w operacji sprzątania ton śmieci, leżących na ulicach. Wojsko ze sprzętem pomaga firmom odpowiedzialnym za wywóz odpadków."

"Berlusconi: za trzy dni nie będzie śmieci w Neapolu"

 

Dla mnie taki kraj to kpina ! Tam czołgi powinny wjechać , wieszać ludzi za to odpowiedzialnych na każdym skwerku ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film był kręcony w Neapolu i w okolicach.

Sam Neapol jest fajnym miejscem w Europie jak byłem nie zauważyłem żeby zalegało tyle śmieci co na zdjęciach więc widać systematyczne są sprzątane albo upychane pod Wezuwiuszem jak miało to miejsce jeszcze nie dawno.

Problemem tkwi w mafii w której pieniądz robi pieniądz a co za tym idzie podkupuje się wysoko postawionych urzędników i sędziów, którzy jak dają wyroki to tak śmieszne albo ciągnące się w nieskończoność. 

 

Z tymi śmieciami problem Wynika z tej beznadziejnej Włoskiej ustawy śmieciowej Zastraszają w przetargach i trzepią kasę.


Każdy zna Saviano koleś który zaczął pisać o mafii Gomorra jest dobrą książka jest jeszcze Piękno i Piekło, ale nie czytałem więc jak ktoś zainteresowany to może przeczytać w której np piszę, że odbudowa Abruzji po trzęsieniu ziemii przypadła właśnie Camorrze czyli biznes z politykami się kręci.

 

 

Ogólnie Neapol warto odwiedzić chociażby za bardzo magiczny urok i klimat (jedyne co wkurwia to coraz to więcej czarnuchów powinni się z nimi uporać tak jak zrobił to Savastano w serialu heheh) ludzie są przyjaźni nastawieni;żyją na luzie. Wojny mafii toczą głównie się w kilku dzielnicach po których nie chodzą turyści bo wiadomo, że z turystyki niezła kasa może lecieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warto wspomnieć, że w serialu oprócz profesjonalistów gra wielu amatorów. Bardzo ciekawe jest to, że cała ekipa jest tak zaangażowana, że prawie nie można odróżnić jednych od drugich.

 

Na pewno historia nie zamknie się w 3 sezonach. Gdzieś czytałem, że zaplanowany jest już 3 i 4 sezon. Za produkcją stoi Sky Italia, włoski oddział potężnego koncernu medialnego. Serial sprzedał się w wielu krajach, więc szybko nie zarżną jury znoszącej złote jaja. Obstawiam, że w kolejnych sezonach do gry włączą się inne "rodziny" mafijne. 

 

Zacieram rączki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Panowie, jesteśmy już po 3-cim sezonie Gomorry. Akcja wartka, trup ściele się gęsto, a główni bohaterowie znani z poprzednich sezonów odchodzą do krainy wiecznej pizzy i spaghetti. 

Jak oceniacie kolejny sezon? Dla mnie bomba! Tak jak myślałem, zostały zaangażowane inne klany rodzinne i rywalizacja się zwiększa.

 

Wiemy już, że będzie 4-ty sezon. Saviano z ziomkami pisze scenariusz. Swoją drogą to, że mafia wydała na niego wyrok za tą książkę uważam za szytą grubymi nićmi akcję marketingowo-medialną. Podejrzewam, że sami mafiosi oglądają Gomorrę (serial) z wypiekami na twarzach, zajadając przy tym makaron z sosem pomidorowym i popijając dobrym winkiem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

Czwarty sezon oficjalnie zapowiedziany - premiera 29 marca. 

 

Przez ostatni tydzień łyknąłem 2,5 sezonu, serial jest kapitalny - kocham się w tych klimatach niemal od zawsze (może to przez to, że Mafia - The City of Lost Heaven była ulubioną grą mojego dzieciństwa :P), a poza tym ten włoski klimat i Neapol - cudo. 

 

Co prawda skłaniam się do takiej refleksji, że jakby serial został zakończony po 3 sezonach (po delikatnie innym zakończeniu, wypowiedziałbym się, ale nie chcę spoilować bo może ktoś w ogóle nie oglądał)  - dodałby mu tylko i wyłącznie na wartości i wyjątkowości. Teraz obawiam się, że może już tylko rozmieniać się na drobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.