Skocz do zawartości

Afirmacja przez negację


Rekomendowane odpowiedzi

Panuje powszechne przekonanie, że jednym z podstawowych warunków powodzenia afirmacji jest pozytywny kontekst. A mnie zastanawia, czy nie można by wykorzystać tej specyficznej właściwości naszego wewnętrznego dziecka, które ponoć nie rozumie negacji?

 

Afirmacje nader często nie odnoszą skutku ze względu na konflikt między założonym celem a świadomością, że stan faktyczny diametralnie różni się od tego, co zamierzamy wpoić podświadomości. Jeśli więc mamy człowieka bez grosza przy duszy, który afirmuje bogactwo próbując wpoić swojej podświadomości przekonanie o tym, że jest krezusem - z dużym prawdopodobieństwem nic z tego nie wyjdzie. Ale gdyby zamiast "jestem bogaty", użyć zgodnego ze stanem rzeczywistym zwrotu "nie jestem bogaty"? Tak sformułowanej afirmacji nie towarzyszą negatywne emocje wywołane świadomością, że wypowiadamy nieprawdę.

 

Czy zatem negowanie pożądanych atrybutów może być sposobem na uniknięcie wewnętrznej sprzeczności i w konsekwencji doprowadzić do osiągnięcia celu poprzedzanego słowem "Nie"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.