Skocz do zawartości

Czego teraz słuchacie?


deleteduser28

Rekomendowane odpowiedzi

5 hours ago, Hubertius said:

Kiedyś mój nauczyciel od historii z liceum powiedział:

- Jedna z najbardziej interesujących wojen, tylko niestety nie wygrali Ci, którzy chciałbym żeby wygrali... .

Mam podobne zdanie w tym temacie.  :)

 

Ciężko powiedzieć. Zdecydowanie południe miało lepszych dowódców w polu, i sprawniejszych oficerów. Jednak Północ ze swoją przytłaczającą przewagą industrialną musiała się okazać silniejsza. Dlatego Lee przekroczył Potomac, i walczył pod Gettysburgiem. Wiedział że Południe przegra jeśli nie zmusi północy do rozejmu na warunkach Południa.

 

Też bardzo przychylnie patrzę na południe Stanów i generalnie uważam że południowcy tak ogólnie (na świecie) to normalniejsi ludzie, i spokojniejsi.

 

Jest coś pociągającego/romantycznego w takiej determinacji niezależnie od tego jak by spojrzeć na wroga.

 

Polecam książki Jeffa, i Michaela Shaary. Opisy generałów Południa są tam świetnie - szczególnie gen. "Stonewall" Jacksona i gen. Lee, i opisy bitew też genialne.

 

Polskie wydania są piękne. Niestety moje zamokły i spęczniały przez pękniętą rurę, i musiałem je wyrzucić.

 

Mnie jeszcze ten kawałek zapadł w pamięć. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kawałek kojarzy mi się z pierwszą częścią Hearts of Iron gdy ponad 10 lat temu spędzałem przy niej naprawdę grube godziny (a miałą mocno klasyczny soundtrack - sama muzyka klasyczna). Często grałem polską z żetonami NATO zamiast ikon żołnierzy (lepiej działało na wyobraźnię). Polska w tej grze była mega słaba i w porównaniu do industrialnych Niemiec nie miała większych szans. Mimo to uwielbiałem nią grać. Jak słyszałem ten kawałek to myśli mi wędrowały do tych wiosek i pól tak charakterystycznych dla naszego kraju. Wyobrażałem sobie przemieszczające się wojsko a w tle domy z pobielanymi ścianami, młode kobiety machające do przechodzących kolumn żołnierzy, stare baby w chustach na ławkach pod domami i chłopów w polach. Generalnie biedny kraj ale ludzie wolni i niezależni (co nie do końca było prawdą w tym czasie). 

 

 

Ostatnio tez ciągle słucham soundtracku z Walecznego Serca. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.