Skocz do zawartości

Bajki niszczące psychikę dzieci


Voqlsky

Rekomendowane odpowiedzi

Niektóre bajki mnie przerażają. Rodzic musi wszystko kontrolować i dobierać bajki do wieku i stopnia rozwoju dziecka.
Ostatnio zdenerwował mnie film "Trolle". Córka chciała go obejrzeć, więc poszliśmy do kina. Ten film nie nadaje się dla dzieci, bo żywe trolle są zjadane przez jakieś potwory.
Dobrze, że córka była mało zainteresowana filmem.

Tak naprawdę teraz jest niewiele bajek, które z czystym sumieniem można włączyć dzieciom. Stare polskie bajki był chyba najlepsze. Zero przemocy, wszyscy byli dobrzy. Dziewczynka była dziewczynką, a chłopiec - chłopcem. Każdy miał określone cechy.

Córka lubi też oglądać "Hotel Transylwania 2". Mam parę zastrzeżeń do tego filmu, ale dzieciaki się zakochują, biorą ślub i mają dziecko. Chłopak oczywiście jest gorszy od swojej żony, bo jest człowiekiem, a ona - wampirem... ale generalnie ujdzie. Pewnie dlatego, że film jest produkcji Sony.

Bardzo dobry reportaż.
Od dawna widziałem, że coś z tymi bajkami jest nie tak, ale nie patrzyłem na nie przez pryzmat relacji damsko-męskich. Teraz już wiem, co mi w nich nie pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że bajki to jedynie, które będę puszczał dziecku:

-Król Lew

-Sekrety morza

-Zwierzogród

-Jak wytresować smoka - dwie części

-Big Hero 6

-Zaplątani

-Krain Lodu

-Mustang z Dzikiej Doliny

-Planeta Skarbów

-12 prac Asteriksa

-Strażnicy Marzeń

-WALL-E

-Potwory i spółka (oraz ta druga część)

-Gdzie jest Nemo oraz Gdzie jest Dory

-Jak ukraść Księżyc (1 i 2)

-Odlot

-Nowe szaty króla

-Lego Przygoda

-Pingwiny z Madagaskaru (ZAWSZE I CAŁY SERIAL TEŻ!)

-Auta (pierwsza część tylko)

 

Te bajki mają sens według mnie, są wartościowe i przekazują pewne rzeczy.

 

Choć lubię to nigdy bym nie puścił synowi:

-Księga życia
-Hercules

-Shreka

-Pokahontas

-Epoka Lodowcowa

 

 

 

 


Szczególnie jeśli chodzi o Herculesa - - na końcu hercules porzuca rodzinę i zaszczyty aby być z kobietą którą kocha - to jest zły archetyp mężczyzny dla młodego dziecka

Księga życia - wszystko obraca się wokół jednej kobiety i mimo wszystko wygrywa goguś, a nie mężny, zaradny mężczyzna który jest ostoja społeczeństwa

Shrek - taka ciekawostka - jak analizowałem Dzieje Tristan i Izoldy - zrozumiałem w pełni, że pierwsza część jest wzorowana w 100% na tej powieści. Nie mniej - przekazuję historię gościa, który naraża się znowu na to, żeby być z samiczką, bo ona jest zaklepana dla kogoś innego.

Epoka Lodowcowa pokazuje 3 nieudaczników, którzy wytworzyli przyjaźń - nie chciałbym, żeby młody był karmiony czymś takim jako "cool story" - później nasz Mamut okazuje się typowym misiaczkiem w związku.

 

 

Najgorsze w naszych czasach to nie bajki jako filmy ale SERIALE!

Te puszczane na kanałach tylko z bajkami.

 

Jak np tutaj przekazanie praw fizycznych dziecku podświadomie - sam oglądałem to ale nigdy nie skupiłem się na tym.

Bo małe dziecko nie kwestionuje tego co widzi i bierze wszystko za prawdę.

 

PRE3rLz.gif

 

@GluX na przyszłość jeśli chcesz wstawić spoiler, to wpisujesz komendę spoiler w nawiasie kwadratowym, a potem zamykasz w taki sam sposób stosując przed komendą znak / - tak jak tutaj, tylko nawias kwadratowy (spoiler) treść (/spoiler). Taka porada, poprawiłem. Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat bajki Disneya zwlaszcza te starsze jak Alladyn, Król Lew mają mnóstwo przekazów podprogowych. Mimo że sam Króla Lwa uwielbiam i się na nim wychowywałem to jednak trzeba przyznać, że dużo treści podprogowych związanych z seksem tam jest. Jak będę mieć możliwość to podeślę potem filmiki. Może dlatego też taki napalony jestem xd

@GluX a gdzie Toy Story?! Jestem oburzony :) 

Edytowane przez Artem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak laski w rodzinie interesował się właśnie ukrytymi przekazami w bajkach Disneya. Już dość dawno mi pokazywał screeny z nie budzącymi wątpliwości symbolami fallicznymi i różnymi innymi konotacjami seksualnymi, a chmurki z napisem "sex" to ponoć ulubiony motyw w Królu Lwie.

Ale to nie jedyna sprawa, bo ponoć jest tam przemycana masa symboli okultystycznych i satanistycznych. Sam Disney był ponoć wysoko w hierarchii masońskiej. 

 

Są niby jakieś badania, które negują wpływ bodźców podprogowych, ale myślę że środek uspokajający dla mas. W myśl zasady - patrz co robią nie co mówią, gdyby nie działał, nikt by nie ponosił zbędnych kosztów ciągłego umieszczania takich przekazów. 

 

Dobrze że nie oglądam bajek dla dzieci. Nie potrzebuję być bardziej napalony :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam puszczać swoim dzieciom (już trochę większym oczywiście) bajki z gatunku anime, np. Naruto, oryginalne japońskie wersje z napisami, sam zresztą będę je z nimi oglądał. Leciały nawet kiedyś w jakiejś polskiej stacji, ale tak pocięte że głowa mała, a lektor zabija całe emocje.

Dla zaintereswoych taki mały trailer:

 

Jestem naprawdę zafascynowany, jak wiele emocji może oddać bądź co bądź animacja.

Przede wszystkim szacunek mam dla Japończyków za to, że dotykają też trudnych tematów.

Nie przedstawiają cukierkowego obrazu, że wszyscy są dobrzy, a nawet jak ktoś jest zły to nic się nie stało i za chwilę zostanie sprowadzony na dobrą drogę i będą żyli długo i szczęśliwie.

Opowiada o przyjaźni, o rodzinie, o trudnych wyborach, które mają swoje konsekwencje, pokazują relacje między starszym a młodszym pokoleniem, pokazują co to wytrwałość, uczciwość, zaufanie, odpowiedzialność - dla mnie prawie wszystkie wartości, które warto przekazać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Nomorepanic napisał:

Ja zamierzam puszczać swoim dzieciom (już trochę większym oczywiście) bajki z gatunku anime, np. Naruto, oryginalne japońskie wersje z napisami, sam zresztą będę je z nimi oglądał. Leciały nawet kiedyś w jakiejś polskiej stacji, ale tak pocięte że głowa mała, a lektor zabija całe emocje.

 

Tyle, że produkcje jak Naruto, One Piece, Fairy Tail to tak naprawdę w świecie anime odpowiedniki "Mody na sukces", nie zarzucam im tutaj gównotreści tylko tasiemcowatość.

Jest wiele bardzo wartościowych anime z przekazem, które nie mają po kilkaset odcinków i nie zjedzą twoim dzieciom miesięcy z życiorysu poświęconych na oglądanie.

 

Co do tego iż angielski lektor zabija wydźwięk emocjonalny to 100% zgoda.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poleciłem ten dokument znajomej psycholożce. Obejrzała i zaczęliśmy o tym rozmawiać. Zgodziła się z tym, co zobaczyła i stwierdziła, że tego samego uczyli ją na studiach.

 

Do rozmowy włączyła się feministka. Psycholożka stwierdziła, że bajki opisują życiowe sytuacje w sposób przystępny dla dzieci. Nie sposób sie z tym nie zgodzić.

Był temat bajki "Jaś i Małgosia". Odezwała się feministka - "Bo przez ojca dzieci musiały pójść do lasu!"

Ja odpowiedziałem, że w tej bajce pokazano prawdziwy obraz kobiety - baby Jagi. Co odpowiedziała feministka? - "To nie była kobieta!!"

 

Wszyscy padli :D

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "bajek" wartych obejrzenia dodałbym wszystkie produkcje studia Ghibli.Perełki!Zarówno pod względem animacji jak i fabuły.Podejmują w nie banalny sposób zagadnienia trudne i jednocześnie są przystępne nawet dla dzieci. Od siebie polecam:zrywa się wiatr,ksiezniczka mononke,kaguya.mój sąsiad Totoro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wyłożono temat, i wyjaśniono dlaczego jest jak jest.

Szkoda że w naszej telewizorni nie uświadamiają rodzicow.

 

Ja z młodym dzis oglądałem "Plastusiowy pamiętnik",staram sie go odciągać od zdurnowacialych bajek w tv, a dysneya i W.B. w ogóle nie daje oglądać.

Najgorsze że większość rodziów nie ma czasu, badz nie chce tego czasu mieć dla dzieci, bo zawsze coś innego kariera itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 Tego na YT jest pełno:

 

:D 

 

https://naekranie.pl/aktualnosci/ksiezniczka-lgbtq-w-filmie-disneya-mozliwosci-sa-otwarte-1422547  news jeszcze ciepły

 

Dokąd to zmierza? Może jeszcze wymyślą nową wersję Króla Lwa gdzie Timon i Pumpa to geje, zły Skaza to przedstawiciel hetero patriarchatu a Simba jest bi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

@Nomorepanic  Neon Genesis Evangelion obowiązkowo w wieku 15 - 16 lat. Daje zdrowego mindfucka. Z anime to najbardziej lubię Miyazakiego, ale lżejszymi tytułami się też się zadowolę. Pod względem przekazu dla młodych podoba mi się InitialD, choć niektórzy powiedzą, że promuje białorycerstwo, co jest jednowymiarowym spojrzeniem na problem relacji z kobietami tam ujętym. Z resztą główny bohater jest wychowywany tylko przez ojca. ;) Potrafi wciągnąć. Na youtube są wszystkie sezony. 

 

 

Edytowane przez volcaniusch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@volcaniusch, tak to prawda, że Initial D ma te swoje kawałki, gdzie młode chłopaczki zachowują się jak typowe stuleje. Z drugiej strony to w sumie młode gówniarze, a który z nas w ich wieku nie miał pięknej błyszczącej zbroi, bo system uczył, że panienki można bić tylko kwiatkiem (podobno tak naprawdę należy złapać za ten kwiatek i przypierniczyć doniczką) oraz, że założenie rodziny to jeden z priorytetowych celów młodego człowieka.

 

A co do przyjemności oglądania... serio jest fajny i w porównaniu do większości anime idzie to szybko ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yahu : Polecam też Wangan Midnight:  

 

 

Być może widziałeś, ale też ciekawa historia o pasji do czterech kółek. Jednak klimat cięższy niż w InitialD. Raczej dla młodych może okazać się nudny.

Edytowane przez volcaniusch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seks w bajkach jest podawany podprogowo w celu aktywizacji seksualności u jak najmłodszych dzieci (faza latencji), ponieważ kiedy dzieci skupią się na sprawach erotycznych będą o wiele gorzej się uczyć przez co nie będą mogły zdobyć odpowiedniego wykształcenia i umiejętności potrzebnych do zdobycia dobrej pracy. Staną się częścią prekariatu, który będzie czymś na rodzaj XIX-wiecznego proletariatu, który miał rozpocząć rewolucję.

Krzysztof Karoń to dobrze tłumaczy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_latencji

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.