Skocz do zawartości

Mechanika dla początkujących


self-aware

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jesteś totalnie zielony to ze swojej strony polecam brytyjski program Fani czterech kółek - o kupowaniu (często) uszkodzonych samochodów, naprawianiu i sprzedawaniu ich drożej (przynajmniej w założeniu). Nie jest to jakiś kompleksowy kurs mechaniki ale od czasu do czasu masz dosyć szczegółowo pokazane niektóre podstawowe i średnio zaawansowane czynności odnośnie konserwacji czy naprawy. Dla ciebie będzie jak ulał, żeby się wkręcić w temat.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SzejkNaftowy

 

Bardziej poleciłbym jego polski odpowiednik - Samochód marzeń - kup i zrób. Moim zdaniem w porównaniu tych programów nasz rodzimy wypada o niebo lepiej. Jeżeli natomiast chodzi o YouTube - kanał Micha jest w porządku, ale jak dla mnie nic nie zastąpi kanału Chris Kubeczko. Gość bardzo dobrze ogarnia mechanikę, pracuje w końcu w tym zawodzie przy czym omawiając różne zagadnienia robi to w oparciu o aktualnie remontowany samochód, dorzucając do tego masę teorii.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TenTyp, taak. Nauk Krzysztofa nic nie zastąpi i ciężko o takiego gościa, który by dość dobrze wytłumaczył cięższe zagadnienia. Materiały Łysego też szanuję, chciaż tak naprawdę jego wywody nabrały ładu i składu, jak się porządniej wziął za kręcenie, wcześniej większość była w typie "byle coś było".

 

Sam zacząłem bawić się w hmm... wymieniacza po filmach od Chrisa Kubeczko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yahu A obok wiedzy stricte motoryzacyjnej na kanale Krzyśka można znaleźć także informacje, na podstawie których można dowiedzieć się, w którym miejscu działa czysty marketing, a w którym warto rzeczywiście zainwestować w coś konkretnego. Przykładem może być temat szeroko rozpowszechnianych płukanek silnikowych dodawanych do oleju. Krzysiek wyjaśnił, że to bubel robiący więcej szkody niż pożytku, a najzdrowsza w tym przypadku jest zwykła nafta (i tańsza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 15.03.2018 o 13:26, SzejkNaftowy napisał:

Jak jesteś totalnie zielony to ze swojej strony polecam brytyjski program Fani czterech kółek - o kupowaniu (często) uszkodzonych samochodów, naprawianiu i sprzedawaniu ich drożej (przynajmniej w założeniu). Nie jest to jakiś kompleksowy kurs mechaniki ale od czasu do czasu masz dosyć szczegółowo pokazane niektóre podstawowe i średnio zaawansowane czynności odnośnie konserwacji czy naprawy. Dla ciebie będzie jak ulał, żeby się wkręcić w temat.

Program uwielbiałem dopóki był w nim Edd China , z resztą Mike mi się tam wydawał najmniej potrzebny (zawsze za tanio sprzedaje według mnie ) ale Edd swoim spokojem i fachowością zyskał moją sympatię.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Całkowicie zapomniałem o tym temacie :D Tego auta już dawno nie mam. Miałem jakąś sytuację, że musiałem wymienić koło bo kapcia złapałem i po prostu wszedłem na youtube, zobaczyłem co i jak i wymieniłem :P O naprawianiu aut od tego czasu nie nauczyłem się prawie nic bo po prostu miałem zupełnie inne zajęcia i obowiązki i stwierdziłem, że tak chyba już pozostanie. Uznałem, że po pierwsze jak mnie to nie kręci to będzie to droga przez mękę... Po drugie, doba ma tylko 24h i tego nie da się przeskoczyć. No i trzeba mieć garaż, bez tego to dupa.

 

Co do wiedzy z internetu to to nie jest wcale takie hop siup, jak nie ma się żadnych podstaw to i z takich tutoriali ciężko się czegoś nauczyć.

 

Jedyna lipa, że raz mnie pewien mechanik troszkę naciął, powiedzmy że kupiłem element, który był już ledwo żywy (ewidentnie wyczaił, że ja się nie znam), niestety prawie przez to później straciłem życie, było bardzo blisko. No ale cóż, nie da się ogarniać wszystkiego i już się z tym pogodziłem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware Ja sam Polecił bym książeczke Adama Słodowego pt. "Samochód bez tajemnic", ok 100 stron,szukaj jak najnowszego wydania, przeznaczona dla młodzieży(skoro mówisz że jesteś zielony). Są tam omówione w sposób podstawowy, układy dostarczania paliwa, prace silników, przenoszenie napędu z silnika na dalsze mechanizmy samochodu, układ chłodniczy, kierowniczy itp itd. Jeśli już to wiesz to przyda się może komuś innemu zielonemu w temacie samochodów. Ale jak ktoś wcześniej w tym temacie pisał, trochę fizyki trzeba jednak znać żeby wiedzieć co i jak. Samochód to w zasadzie cała fizyka klasyczna jakby nie patrzeć (nawet optyka). Sam teraz będę szukał dobrej książki która rozwinie mi tą podstawę podstaw z wiedzy o samochodzie którą mam dzięki tamtej książeczce. Myślę jednak że książki mają pewną przewagę nad netem i w tej kwestii, chociaż nie powiem na internecie też fajnie pokazują jak co działa:).

słodowy.jpeg

Edytowane przez Młody_Pelikan
dodanie grafiki
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Młody_Pelikan - Dzięki, aczkolwiek sam nie wiem czy jest sens (2 lata temu wierzyłem, że mogę nauczyć się wszystkiego, z wiekiem trochę ochłonąłem) :) Strzelam, że po tej książeczce musiałbym kontynuować naukę żeby rzeczywiście coś sensownego wiedzieć. Do tego z fizyką też u mnie słabo. Wiem, że to są przydatne umiejętności i wiedza, nawet bardzo mocno, ale zaczynając od totalnego zera to musiałbym poświęcić bardzo dużo czasu na to a wydaje mi się, że lepiej zrobię poświęcając go na ogarnianie tych rzeczy, które mnie interesują lub są związane np. z moją ścieżką zawodową.

 

Oglądając jakieś filmiki na necie to ja praktycznie nic nie kumam, jeśli miałoby mi nauczenie się solidnych podstaw zająć np. rok regularnej nauki to nie wiem czy się to opłaca. Niestety życie jest krótkie i trzeba podejmować dobre wybory bo czas zapieprza...

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.