Skocz do zawartości

Analiza bioenergetyczna


Selqet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałabym się z Wami podzielić moją pasją. Od około 3 lat zgłębiam temat związany z analizą bioenergetyczną. Na początku chciałabym zacząć od historii tej metody.

 

Historia

 

Analiza bioenergetyczna  wywodzi się ze współpracy z Wilhelmem Reichem i odbytej u niego przez Aleksandra Lowena psychoterapii.  Wilhelm Reich był psychoanalitykiem ze ścisłego grona Zygmunta Freuda. Reich interesował się przede wszystkim energią psychiczną i teorią libido. Pracował nad kwestią napięć, wynikających z niezaspokojonego popędu seksualnego oraz funkcją orgazmu. Prace te doprowadziły do sformułowania przez Reicha teorii o energii życiowej, którą nazwał orgonem.

 

Alexander Lowen uzyskał najpierw licencjat z ekonomii a następnie ukończył studia prawa.


W czasie wakacji był koordynatorem  zajęć sportowych na koloniach. W tym czasie obserwował, jak aktywność fizyczna wpływa na psychikę. Sam trenował jogę i progresywną relaksację mięśniową.

Tak zaczęła się jego fascynacja ciałem i umysłem, tym jak jedno wpływa na drugie.

 

Zainteresował się teorią Reicha i dlatego zgłosił się do niego na kurs  analizy PANCERZA charakteru, tj. przewlekłych napięć w ciele. Ta ZBROJA MIĘŚNIOWA  ma zawsze na celu ochronę człowieka przed bolesnymi doświadczeniami fizycznymi i psychicznymi.


Lowen był zaintrygowany obserwacją Reicha, że teorii psychoanalitycznej brakuje czynnika czasu tj. odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO, dany symptom rozwinął się akurat teraz, a nie kiedy indziej.

Był przekonany, że odpowiedź na to pytanie ukryta jest w historii życia pacjenta i w sposobie, w jaki radził sobie z popędem seksualnym. Te rozważania Reicha zaintrygowały go. Reich stwierdził, że jeśli Lowen chce zająć się tego rodzaju pracą, sam musi przejść terapię. Lowen nie brał takiej ewentualności pod uwagę, gdyż uważał, że „wszystko z nim w porządku”. Zdecydował się jednak na terapię. Oto opis  jego pierwszej sesji u Reicha:

„ Leżałem na łóżku w samych kąpielówkach. Reich nie korzystał z kozetki, ponieważ jego terapia była zorientowana na ciało. Poprosił mnie, bym ugiął kolana, rozluźnił się, otworzył usta, rozluźnił szczękę i zaczął oddychać… Po pewnym czasie Reich powiedział:
- Lowen, ty nie oddychasz!
- Oczywiście, że oddycham, w przeciwnym razie byłbym martwy.
- Twoja klatka piersiowa nie porusza się. Dotknij mojej.

Położyłem dłoń na jego klatce piersiowej i zauważyłem, że unosi się ona i opada z każdym oddechem - w przeciwieństwie do mojej.
Ponownie położyłem się na plecach i zacząłem oddychać. Tym razem moja klatka piersiowa rozszerzała się na wdechu i kurczyła na wydechu. Oddychałem spokojnie i głęboko. Po chwili Reich powiedział:
- Lowen, odchyl głowę i otwórz szeroko oczy.

Tak tez zrobiłem… i zacząłem krzyczeć…

W mojej osobowości istniały „rzeczy” (obrazy, emocje) niedostępne dla świadomości i wiedziałem, że będą one musiały kiedyś ujrzeć światło dzienne”.

 

( Bioenergetyka, Alexander Lowen)

 

 

http://www.analizabioenergetyczna.org/analiza-bioenergetyczna/aleksander-lowen.html

 

 

Ogólne założenia

 

Założeniem jest to, że każdy człowiek od urodzenia ma naturalną grację ciała - porusza się w sposób harmoniczny, powabny, spokojny. W pewnym etapie życia traci wdzięk. Spowodowane to jest czynnikami zewnętrznymi - m.in. wychowywaniem przez rodziców. Przykładem może być taki model rodziny:

 

Wyobraźmy sobie 3 letniego Brajanka. Jego rodzice - Janusz i Grażyna wyjechali w poszukiwaniu lepszego życia do Anglii. Musieli obydwoje ciężko pracować aby utrzymać rodzinę. Dzieckiem w dzień zajmuje się niańka. Grażynę drażni nadmierna energia Brajanka jak wraca z pracy aby odpocząć. Mały słyszy prawie codziennie takie słowa:

 

- Jeśli się nie uspokoisz, nie będziesz miał x

- Mamę boli serce jak robisz y

- Naskarżę tacie jak z

 

Dziecko po jakimś czasie uświadamia sobie, że zdobycie choćby odrobiny miłości od rodziców wiąże się z jego dostosowaniem do wymagań - nawet tych absurdalnych. Konsekwencją stałego dopasowania się do wymagań zewnętrznych powoduje napięcie w ciele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam właśnie "Narcyzm" i już teraz jestem pewien, że poznam kolejne książki Lowena. Sam intuicyjnie stosuję różne formy powrotu do ciała - przez boks po ...taniec :))
 

Napisz, proszę

1. Pracowałaś z kimś tą metodą?

2. Znasz osoby/miejsca, gdzie można dobrze zgłębić temat?

3. Jak widzisz miejsce analizy bioenergetycznej w relacji do innych metod pracy z ciałem - np. oddychanie holotropowe, tapping, TRE?

4. Jaką kolejność poznawania książek Lowena polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gaindalf

 

1. Póki co pracowałam samodzielnie nad metodą stosując ćwiczenia z szczególnie 2 książek - "Duchowość ciała" i "Radość". Pomocny też jest kanał na yt Grzegorza Byczka (https://www.youtube.com/channel/UCNDOTyohW1vowe_pfRSky5A).

 

Eksperymentowałam na młodszym bracie kilka ćwiczeń + znajomi. Efekty są zawsze najbardziej ciekawe u dzieci, najbardziej widać u nich efekty w mowie ciała. 

 

2. Mogę polecić z Polskiego podwórka:

 

- kanał na yt - https://www.youtube.com/channel/UCNDOTyohW1vowe_pfRSky5A

- książkę Santorskiego Jacka - "Organizm i orgazm".

 

Subiektywnie uważam, że największym doświadczenie (około 20 lat) w tej dziedzinie w Polsce ma Barbara Antonowicz. Nie wydała co prawda żadnej książki o metodzie, zajmuje się także tarotem. 

 

Jeśli chodzi o miejsca, osobiście polecić żadnego nie jestem w stanie. Wydaje się w miarę ok te - http://www.cialowpsychoterapii.pl/

 

3. Oddychanie holotropowe raczej osobiście uważam za coś w rodzaju leczenia rękami raka. 

 

TRE oraz tapping to metody, które próbuję łączyć razem z bioenergoterapią. 

 

4. Kolejność wg mnie nie ma znaczenia. Alexander Lowen ma styl pisarski, który nie do końca mi odpowiada (podobny do Ericha Fromma). Jest zbyt dużo powtarzających się rzeczy w każdej z jego książek.

 

Najbardziej polecę:

 

Duchowość ciała 

Radość

Miłość, seks i serce

Narcyzm – zaprzeczenie prawdziwego ja

 

Obecnie też jestem w trakcie czytania książki "Miłosny potencjał kobiety" Mantak i Maneewan Chia. 

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.