Skocz do zawartości

Szkodliwość katolicyzmu na podświadomość zauważona już w międzywojniu


Strusprawa1

Rekomendowane odpowiedzi

Nie niszczył? kodeks C Archimedesa, rękopis weroneński, Tertulian: " Co jest wspólnego między filozofem a chrześcijaninem, między uczniem Grecji a uczniem nieba? Przyjacielem błędu a jego wrogiem? Co mają wspólnego Ateny i Jerozolima, Akademia i Kościół? Od czasu Chrystusa nie odczuwamy już więcej żadnej ciekawości, i nie potrzebujemy badań od czasu Ewangelii ". Biblioteka Aleksandryjska - cóż, pewności nie ma, ale mając na uwadze losy Hypatii można podejrzewać co najmniej sprawstwo kierownicze. No i najważniejsze: skoro Kościół był tal wielkim mecenasem nauk i wprowadził rzekomo nowoczesną nauke do Europy, w tym uniwersytety, to dlaczego był tak bardzo w tyle za starożytnymi?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze odpowiedz na pytanie - jak to się stało, że po II wieku p.n.e. (czyli ponad 500 lat przed Konstantynem) nastąpił zasadniczo regres antycznej nauki? Wtedy Chrystusa jeszcze w planach nie było, o Kościele nie wspomnę.

 

Nie chcę bronić Kościoła katolickiego bo ma on sporo na sumieniu. Nie mam na myśli istnień (jak się powszechnie acz błędnie uważa) ale dusz ludzkich. Należy sobie jednak zdać sprawę z faktów. A fakty są takie, że Kościół, jako instytucja, dążył (i dąży) do władzy i stara się ją wzmocnić. Obecnie państwo mu to uniemożliwia, stanowi przeciwwagę, ale wcześniej też tak było tylko w pewnych dziedzinach Kościół miał więcej władzy. Zawsze jednak w Europie poza współpracą w pewnych dziedzinach państwo i Kościół konkurowali w innych. Konkurowali też na polu edukacji i nauki właśnie. Wiele uniwersytetów było założonych i finansowanych przez Kościół, w klasztorach mnisi się zajmowali nauką właśnie. Jeden z lepszych (choć bardziej współczesnych) przykładów to Gregor Mendel, bez którego tak naprawdę teoria ewolucji by nie powstała (Darwin napisał o pochodzeniu gatunków ale z dziedziczeniem się nie zmierzył, co więcej, dyplomatycznie to pominął - wiadomo, nie maił w tej sprawie nic do powiedzenia). To on odkrył opisał i udowodnił prawa dziedziczenia  a był mnichem. Zresztą gdyby nie średniowieczna nauka nie było by gotyckich budowli właśnie. To późniejsze epoki są w tej i nie tylko w tej kwestii bardziej zacofane niż "ciemne średniowiecze".

Faktem jest, że osobistości kościoła niszczyły np. zapiski Majów, tego nie zaprzeczam, ale to było dzieło jednego człowieka. Znacznie większy wpł

yw na kulturę i naukę średniowieczną miały tzw. "wieki ciemne" i był to wpływ ekonomiczny. Zniszczone zostało całe intelektualne zaplecze chrześcijaństwa, i zniknęła cała południowa połowa Imperium rzymskiego.

 

19 hours ago, Kelner Panic said:

Nie niszczył? kodeks C Archimedesa

@ kod Archimedesa

Rozprawy Archimedesa na szczęście przepisano z papirusowego zwoju na pergaminowy kodeks. 
Jeszcze większym szczęściem okazało się to, że kodeks sporządzono w Konstantynopolu. 
Gdy starożytny świat pustoszyli barbarzyńcy (Rzym złupili w 410 r. Goci, Antiochię w 540 r. 
Persowie, a Ateny padły łupem Słowian w 580 r.), Konstantynopol pozostał spadkobiercą starożytnych tradycji. 
W 357 r. z inicjatywy filozofa Temistiusza utworzono tam skryptorium, w którym przepisywano 
najważniejsze dzieła starożytne, a w 425 r. cesarz Teodozjusz II założył fundację wspierającą literaturę i badania filozoficzne. 

Dowodzi to, że został on przez twoich niesławnych chrześcijan uratowany a nie zniszczony.

Zdajesz się powielać mit konfliktu między nauką i religią chrześcijańską. To jest dokładnie to - mit.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, wrotycz said:

Dowodzi to, że został on przez twoich niesławnych chrześcijan uratowany a nie zniszczony.

Zdajesz się powielać mit konfliktu między nauką i religią chrześcijańską. To jest dokładnie to - mit.

 

 

Nie, został ocalony zupełnym przypadkiem gdyż użyto go by na oryginalny rękopis nanieść teksry modlitw. A ilu tysięcy dzieł nie ocalono? Mit, powiadasz. Cytat z Tertuliana pewnie wymyśliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymajmy się faktów.

3 minutes ago, Kelner Panic said:

użyto go by na oryginalny rękopis nanieść teksty modlitw

Kopista, który pisał typową dla trzeciej ćwierci X wieku minuskułą, stawiał znaki w dwóch kolumnach 
liczących po 35 wierszy. (...) Badacze kodeksu twierdzą, że kopista nie rozumiał przepisywanego tekstu, 
co wyszło tylko na dobre dziełom Archimedesa, bo nie wprowadzono do nich żadnych zmian. 

Wyraźnie jest napisane, że przepisał co było napisane - bezmyślnie ale przepisał a nie zapisał modlitwami. Przekręcasz słowa i liczysz, że nie sprawdzę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zacytowałeś dotyczy części A i B. Natomiast C: " był tzw. palimpsestem. „Palim" to po grecku „znowu", a „psan" – „wycierać". Palimpsest to księga, zazwyczaj wykonana z pergaminu, w której oryginalny tekst wytarto i wyskrobano, a na jego miejsce zapisano nowy. Była to powszechna praktyka w średniowieczu, kiedy pergamin wykonany ze zwierzęcej skóry był kosztownym materiałem. Kodeks Archimedesa został przerobiony na modlitewnik Kościoła prawosławnego. "  i niżej "Podczas gdy kodeksy A i B trafiły do Italii, by tam ostatecznie zaginąć, kodeks C został rozszyty, a tekst rozpraw Archimedesa wyskrobano pumeksem i starto, najprawdopodobniej roztworem jakiegoś kwasu. Ponieważ średniowieczny skryba zamierzał zapisać więcej modlitw, niż mogło się zmieścić na kartach kodeksu Archimedesa, wykorzystał także pergamin z innych kodeksów, których karty są dzisiaj przemieszane z kartami z kodeksu C. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Nieuważnie czytałem. Nadal to niczego nie dowodzi. Arystoteles żył w IV w. p.n.e. a Konstantyn zmienił oficjalną religię cesarstwa w IV w. n.e. Przez co najmniej 650 lat pracami Arystotelesa zajmowali się Grecy i Rzymianie i jakoś nie zostały te prace rozpropagowane na szerszą skalę. Kodeks A ostatni raz był widziany w 1564 w bibliotece pewnego włoskiego humanisty a kodeks B w 1311r. Dowodzi to raczej, że ludzie (chrześcijanie, i to świeccy) się tym interesowali skoro po ponad 1500 latach przechowywali stare dzieła. Nie ma słowa o systemowym niszczeniu przez Kościół dorobku starożytnej Grecji, bo takowego nie było.

 

Jest natomiast inna religia a nawet dwie, które mają w swoim statucie niszczenie wszystkiego co nie jest zgodne z ich doktryną. Obie pochodzą z pustyni i obie są "pokojowe".

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba brać poprawkę na to, że historię pisali zwyciężcy. Można założyć, że siebie wybielali, a innych oczerniali. Stąd też do źródeł opartych na przekazach kościelnych podchodziłbym z dużą ostrożnością. Niemniej, co nieco i z tego można wywnioskować. Można i z samej Biblii (Dzieje 19:19). Z całą pewnością zniszczono dzieła krytyków chrześcijaństwa, takich jak Celsus czy Porfiriusz.  Jeśli znasz angielski, to polecam tę pozycję - wiele wyjaśnia. I nie pisał tego kroś skrajnie nieobiektywny w drugą stronę, jak Deschner. Cóż, najprawdopodobniej nikt tu nikogo nie przekona, a i od tematu chyba odeszliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przeciąganie się na temat jak zły był Kościół nie ma sensu - jedyne co można zrobić to trzymać się faktów bo inaczej wyjdzie z tego potworek w stylu "inkwizycja zabiła 50-68 milionów ludzi". Zważywszy że ludność Hiszpanii i Portugalii w XVI w. wynosiła łącznie 30 milionów to nieźli byli - zabili dwukrotność populacji. Takie rzeczy tylko w erze. Przytaczam historię inkwizycji bo to modelowy przykład antykościelnej propagandy (tu akurat wymierzonej w króla).

 

Wróćmy więc do tematu.

Czy jest w katolicyzmie coś oprócz poczucia winy co ma ewidentnie niekorzystny wpływ na podświadomość?

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wrotycz Obiektywnie rzecz biorąc, ani inkwizycja, ani krucjaty nie były złe. Była to ekspansja i chęć utrzymania religii na danych terenach.

Tak jak Pan Max Weber napisał - o mentalności protestanckiej i katolickiej.

W katolicyzmie słynna fraza często powtarzana jak mantra "prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, aniżeli bogacz przejdzie do królestwa niebieskiego" przynosi do katolika odrazę do wzbogacania się. Sam jeszcze 4 lata temu, będąc ministrantem i słuchając tego, dziwiłem się nad sensownością tego zdania, choć wierzyłem w to.

Jeszcze jest porzucenie życia doczesnego w imię życia pośmiertnego "bo przecież życie na Ziemi jest krótkie i kruche, a po śmierci będziemy "gdzieś" wiecznie".

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Czy nie obalono hipotezy Webera z ,,Etyki protestanckiej a duch kapitalizmu" vide przykład katolickiej Bawarii i poznańskiego w zaborze pruskim? 

 

Wiele osób strasznie najeżdża na katolicyzm i jakieś poczucie winy. Jestem wychowany w tym duchu, choć nie praktykuje; co więcej znam osoby, które związane są ze środowiskami tradycyjnymi, gdzie modlą się po łacinie i zachowują cały przekaz wiary, jak wyglądało to jeszcze przed Soborem II Watykanskim. Wielu tutaj złapało by się za głowę jak żyją ci ludzie. Jest tam dużo zarobionych gości, naprawdę, wysyłają dzieciaki do elitarnych, katolickich szkół z internatem, mają firmy, super domy itp. Jakoś nie widzę w nich cierpiennictwa, samobiczowania i innych bzdur. 

 

Wiele osób pisze tutaj po prostu głupoty, wrzuca wyrwane cytaty, powiela mity. Wynika to albo z braku wiedzy, albo z zetknięciu się z jakimiś ,,niewłaściwy ludzmi" (pełno takich w kościele), albo poprostu z czystej niechęci zaszczepionej z zewnątrz. 

 

Mnie od zawsze uczono, aby ,,wzrastac" na każdym możliwym polu, aby być ambitnym, nieustępliwym, czynić dobro, kształcić swój charakter, cnoty; walczyć z przywarami, grzechami. Przecież cała idea cnót i kształtowania charakteru została wzięta od starożytnych Greków i ich paidei. Wystarczy rzucić okiem na przedwojenne podręczniki lub książki o kształtowaniu charakteru i cnót, mogę rzucić tytułami. Pisano całe doktoraty na ten temat. To co tutaj piszecie to opatrzne, fideistyczne i sentymentalne rozumienie tego czym katolicyzm nie jest. 

 

Dla ciekawskich, choć może trochę chaotycznie napisana, a wyprostuje parę głupot. Wydana niedawno. 

 

Bogaty katolik. Dlaczego Bóg chce, abyś pomnażał talenty i pieniądze? ks. Wojciech Węgrzyniak

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2017 o 22:38, Kelner Panic napisał:

Tak, wiem, że protestanci byli lepsi w paleniu czarownic. Co zresztą dowodzi szkodliwości wszystkich religii opartych na semickiej mitologii. Szkodliwości dla Europejczyka, w każdym razie.

O czymś takim jak wicker man kolega słyszał ? Też była oparta na semickiej mitologi ??
Że o całej Ameryce Południowej i wyrzynaniu całych szczepów/narodów nie wspomnę.

Zalecam wyjść czasem ze swojej bańki informacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, PoProstuMarek napisał:

Wiele osób strasznie najeżdża na katolicyzm i jakieś poczucie winy.

 

15 godzin temu, PoProstuMarek napisał:

Wiele osób pisze tutaj po prostu głupoty, wrzuca wyrwane cytaty, powiela mity. Wynika to albo z braku wiedzy, albo z zetknięciu się z jakimiś ,,niewłaściwy ludzmi" (pełno takich w kościele), albo poprostu z czystej niechęci zaszczepionej z zewnątrz.

Pisałem kilka razy, jak masz czas poczytaj jak byłem wychowywany i co dał mi katolicyzm. Wolałbym być wychowany w islamie, serio mówię.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby po paru latach zaktualizować moją myśl na tą sprawę - myślę, po wielu przeczytanych książkach, artykułach itd., że lepiej jest dla człowieka jak ma być katolikiem, aniżeli miałby być nihilistycznym ateistą nie wierzącym w nic, uzależniony od porno (bo przecież to niby zdrowe) i kompletnie wyizolowany od społeczeństwa  w imię bycia "mądrzejszym od innych". Tak więc tak.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2021 o 15:34, Strusprawa1 napisał:

lepiej jest dla człowieka jak ma być katolikiem, aniżeli miałby być nihilistycznym ateistą nie wierzącym w nic, uzależniony od porno (bo przecież to niby zdrowe) i kompletnie wyizolowany od społeczeństwa  w imię bycia "mądrzejszym od innych". Tak więc tak.

Lepiej być za pisem, bo platforma kradła. 

 

Nie rozumiem skąd u ludzi bierze się popadanie z skrajności w skrajność? Ateizm = popadnie a porno nałóg? Skąd takie rozumowanie?

 

Wyizolowanym od społeczeństwa? Ja nie jestem ani katolikiem, ani ateistą, nie jestem uzależniony od porno, uważam że mogę poszerzyć swoją wiedzę a jednak wiem że większość ludzi to barany. Skoro katolicy są tacy ok, skąd tyle skurwysyństwa w Polsce?

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio robię coś w pracy, a tu nagle odpala mi w głowie muzyka kościelna, albo msza święta. 

 

Nagrałem sobie afirmacje na poprawę samooceny, radość, zasługiwanie. Ładnie wszystko obrobiłem.

Gdy odpaliłem sobie to na słuchawkach, miałem wielkie poczucie winy i wstydu. 

 

We wtorek ruszam w trasę, będę słuchał tych afirmacji przez kilka dni.

 

Co do katolicyzmu, u mnie w okolicy i w mojej rodzinie, każdy jeden głęboko wierzący czlowiek ma zjebane życie.

A to dzieci piją, ktoś bliski się powiesi. 

 

 Uważam, że KRK to rak na naszym narodzie. 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, vodkas85 said:

Co do katolicyzmu, u mnie w okolicy i w mojej rodzinie, każdy jeden głęboko wierzący czlowiek ma zjebane życie.

A to dzieci piją, ktoś bliski się powiesi. 

Z drugiej strony są też katolicy, którzy fajnie sobie żyją, mają fajnie działające rodziny i cieszą się życiem. Komuś ze złymi wzorcami, szkodzić będzie dosłownie wszystko: szkoła, rówieśnicy, praca, muzyka itp. To się samo nakręca i człowiek spada na dno. Dla kogoś z dobrymi wzorcami będzie na odwrót, to będzie go wzmacniać i będzie tam doszukiwał się mocy.

 

Myśli się materializują i jest o tym w Biblii, że biednym będzie zabrane, a bogatym dodane. To właśnie to. I katolicyzm "samobiczujący" to jedynie jedna z interpretacji, katolicyzm "ekspansywny" (Bóg Cię kocha, Bóg chce żebyś fajnie żył, Bóg chce byś miał tony hasju, Bóg stworzył cię do wielkich rzeczy) daje zupełnie co innego. Przecież tak wychowują bogaci żydzi swoich dzieci. Właśnie "ekspansywnie".  Kwestia WYCHOWANIA przez rodziców i tego jakie oni mają programy w głowie. A to, że zawsze praktycznie ludzie żyli tutaj w biedzie i survival mode, to przechodzi to na kolejne pokolenia w ramach socjalizacji i wychowania. Zwalanie swoich niepowodzeń na katolicyzm jest słabe, to obwinianie innych za swoje problemy tak naprawdę.

Edytowane przez manygguh
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2021 o 14:53, Boromir napisał:

Skasowane ? Wyślij nazwy tych filmów na YouTube, jak są

Autor tych audiobooków nie zgadza się już udostępniać jego materiałów. Szanuję jego decyzję. 
Praktycznie to, jak i dużo wiecej jest w książkach śp. Jana Stachniuka i śp. Antoniego Wacyka za darmo na stronie https://toporzel.pl/ (lub na chomiku). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2021 o 22:03, DOHC napisał:

Moja wina, moja wina,

💜 Podczas pogrzebu mojego Dziadka zrozumiałem że to co wypowiada ów kapłan to bełkot, wpływanie na podświadomość i poczucie winy. Szkoda że tak późno zrozumiałem  że to magiczne programowanie ludu zaczęło się już podczas moich pierwszych rorat  czyli już w wieku 8 lat.  Jak miałem 18 to w parafii wybuchł skandal bo ksiądz molestował młodych chłopców głównie ministrantów. Obecnie ów winny ksiądz ... działa na Ukrainie bo tam biednego winnego przenieśli  w latach 90.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2021 o 22:03, DOHC napisał:

Moja wina, moja wina, nie jestem godzien, żal za grzechy, prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne i reszta słów kluczy wypowiadane w zadumie...

Oj tam, skupiasz się nie na tym, co trzeba.

 

W kościele jest to, co lubię najbardziej, czyli kobiety, wino i śpiew. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.