Skocz do zawartości

Medytacje - Marka Aureliusza


MałyRycerz

Rekomendowane odpowiedzi

Szczęść Boże Bracia! Założyłem ten temat, bo chciałbym was zachęcić do przeczytania książki pt. „Medytacje” M. Aureliusza. Ci zaś, którzy już to zrobili, mogą opisać tutaj swoje przemyślenia na ten temat. Uważam, że w wielu kwestiach związanych zwłaszcza z przemijaniem Cesarz-filozof zgodziłby się, z Naszym Nauczycielem. Marku, jeżeli czytasz ten post daj znać, czy miałeś styczność z tym dziełem. Jeśli chodzi zaś o moje refleksje: mimo, że wierzę w Boga, ale nie będę się tutaj rozpisywał w jakiej postaci, to w pewnym momencie w życiu zaczęło mnie przerażać, że wszyscy kiedyś umrzemy. Książka, „Medytacje” Marka Aureliusza pomogła mi przyjąć odpowiednią postawę w stosunku do śmierci. Zostańcie z Bogiem.

Edytowane przez MałyRycerz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!  Tytuł Polskiego wydania brzmi „Rozmyślania” Marka Aureliusza, jakby ktoś szukał, wybaczcie tę dezinformację, czytałem angielską wersję, której tytuł jest "Meditations".

 

Edytowane przez MałyRycerz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem.Książka wzbudziła we mnie pozytywne odczucia.To co mi się w niej najbardziej podoba to jasność myśli autora i rozpatrywanie spraw z kilku perspektyw.Najczesciej z perspektywy filozofii Demokryta i Arystotelesa.Dla ludzi obeznanych z filozofią wschodu fascynujące będzie ,że odkryjecie w myślach Marka Aurelego odbicie myśli mędrców wschodu:"Nigdzie bowiem nie schroni się człowiek spokojniej i łatwiej ,jak do duszy własnej, zwłaszcza ten kto ma taką ustroń wewnętrzną ,że się natychmiast zupełny znajdzie spokój,jeżeli się w nią wpatrzy","Usuń wyobrażenie ,a usunie się i poczucie krzywdy ,usunie się i krzywda."

 

Także polecam również.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.