Skocz do zawartości

Dotyczy: Dobry test osobowości z wyczerpującymi opisami oparty na MBTI


Selqet

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Hippie napisał:

Ciężko mi stwierdzić czy wpasowuję się w ten schemat :P do kruszynki mi daleko. :P 

Ehh @Hippie mów mu, że Ty jesteś lepsza, nie jesteś kruszynką tylko kruszcem (cenniejsza!) ?

 

Z opisu bardzo przypomina mój typ, ten Twój "lowelas" @Hippie :) 

 

Oprócz rudej z tatu :D 

5 minut temu, Hippie napisał:

Wyboistą. ;) :lol:

 

Znajdziesz swojego, a jak nie to halabarda w rynkę i poluj na forum, tutaj sami się ukazali na złapanie w pokeballa :D 

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Ksanti said:

@SzatanKrieger, @Hippie

Znalazłem taki mem na jednej z grup, ale nie wiem jak interpretować :d 

119053617_3358149374243575_9855831670374

?

Hm, że niby INFJ jest przekonane, że nikt nie ma gorzej niż on/ona, więc słuchając problemów danej osoby, uważa je za błahe. INFJ jest tym typem, który czuje się bardzo nierozumiany przez innych.

Tyle, że z tego co mi wiadomo, to INFJ są raczej tak wyrozumiałe, że nie będą oceniać tej osoby, podejdą do sprawy obiektywnie starając się pomóc. Empatię macie ponoć na dość wysokim poziomie. Ale to też zależy kim jest dla was ta osoba. Więc te takie "politowanie" pomieszane z ironią średnio mi coś pasuje do INFJ... Jak ty @Ksanti

 albo i inne INFJ,,,  @Wielokropek, @Eloquence @Feniks77 @Ważniak @Lucid się odnosicie do tego?  

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2020 o 20:02, SzatanKrieger napisał:

Przy moim wybuchłem śmiechem :D

Prawda ?

Hahaha do mnie najbardziej odpowiedź ENFP pasowała. Jakbym miała swoje dzieci to  by do szkoły rzadko trafiały hahha Ale INFP też pasowal, ale mniej. 

W dniu 28.08.2020 o 20:02, SzatanKrieger napisał:

Przy moim wybuchłem śmiechem :D

Prawda ?

 

Edytowane przez BrainlikePennylooklikeAmy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wykonywałem ten test w różnych odstępach czasowych oraz różnych porach dnia i zawsze wychodziło mi coś innego. Miałem INTJ, INFJ, INFP, ENFJ oraz ISTP Czuję się trochę jak w tym filmie "Split"

 

 

Edit. nikogo nie porwałem jbc.

Edytowane przez Lucjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lucjusz A czytałeś opisy tych typów i próbowałeś dopasować do siebie? Warto też zagłębić się w teorie, rozłożyć ją na czynniki pierwsze, dowiedzieć się co oznaczają te skróty literowe i jak ich działanie wygląda w praktyce, również przypasować do siebie obserwując samego siebie w różnych sytuacjach.

Jest też masa filmików na YT gdzie ludzie opowiadają o danych typach, to też bardzo rozjaśnia obraz. Warto też poczytać o klubach NT NF ST SF 

https://www.myersbriggs.org/my-mbti-personality-type/understanding-mbti-type-dynamics/function-pairs.htm

 

Polecam tę dwójkę;)

 

Generalnie warto poświęcić temu "ciut" więcej czasu... bardzo ułatwia zrozumienie samego siebie, własnych mechanizmów jak i też innych dookoła. Te tematy też uczą wyrozumiałości ;) 

Ha, @SzatanKrieger Pamiętam jak na początku też się wydawałeś jakby te tematy był Ci obce... a jesteś jedną z osób która najbardziej zaspamowała forum materiałami o MBTI i enneagramie :P 

Więc,,, uwaga, te tematy jak wsiąkną za mocno to nie ma odwrotu :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie

Po prostu robiłem swoje, aż tak nie przywiązywałem do tego super wagi, teraz zresztą też nie jestem jakimś hmmm, nawiedzonym gostkiem choć można by tak wnioskować niekiedy :D 

Znalazłem "naukę" czy "pseudonaukę", która opisuje mniej więcej co jest ze mną nie tak, wiec byłbym ostatnim głupcem gdybym to zignorował tym bardziej, że całe życie szukałem odpowiedzi "o co kaman @SzatanKrieger co jest z tobą nie tak, czego Ci wciąż brakuje, czemu czujesz się uszkodzony do rdzenia swojej istoty" itd, itp. 

Enneegram i MBTI pomogły mi wiele zrozumieć, były niczym prawie, że ostatnie klocki w budowli, ostatnie dwa klocuszki dobrałem całkiem nie dawno. I w końcu moje życie jest dla mnie znacznie bardziej zrozumiałe i jasne, więc w mojej skromnej ocenie, każdy kto ma ze sobą problem a jest ennegramem "4" i tym INFP, to powinien się temu przyjrzeć, a moim zdaniem i tak się przyjrzy gdy egzystencja będzie nie do wytrzymania ;) Z tego co widziałem to te "4" i "5" szukają najwięcej odpowiedzi na necie, czemu są takie "inne" a przynajmniej czują się jakby były z kosmosu, także moim zdaniem warto. 

 

No i znalazłem moje zwierzę, które mnie reprezentuje tą Cikiratkę czy jak ten stwór potwór się nazywa :D 

Same plusy! :D 

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, Wielokropek said:

93862272_635890183657104_251664420887435

Pofilozofuję trochę...

Tu wkracza Socjonika i te wyżej przedstawione Fe i TI to są niecenione elementy u INFj . ;) Wskazówka: To że INFJ jest introwertykiem wg socjoniki, warunkuje właśnie te Fi które jest umiejscowione w funkcji programowej. To sprawia że ten element jest najsilniejszy i najbardziej widoczny u tego typu. Jako, że Fi jest elementem introwertycznym z automatu Pierwszą literką u tego typu będzie I a nie E ;) 

Tak wygląda budowa psychiki u INFjotów... jeśli nie wiecie co oznaczają te symbole... zapraszam do tematu o socjonice.

dost.gif

Z czego Fe znajduje się na 7 miejscu i jest silną i niecenioną funkcją. Czyli, że jest biegły w tym ale tego nie ceni i jeśli nie czuje potrzeby to z tego nie korzysta. Fe jako funkcja ekstratyczna ( ekstrawertyczna). 

Opis:

Quote

Fe jest generalnie związane z umiejętnościami:

  • rozpoznawania i wyrażania: pasji, nastrojów i stanów emocjonalnych
  • wywoływania podekscytowania i uczuć
  • żywiołowością
  • emocjonalnym zaangażowaniem siebie i innych w wykonywane zajęcia
  • rozpoznawania i opisywania oddziaływania emocjonalnego pomiędzy ludźmi i grupami
  • budowania poczucia wspólnoty oraz emocjonalnej jedności

Dla porównania jak wygląda działanie Fe w pierwszej funkcji a jak w siódmej:

Fe jest generalnie związane z umiejętnościami:

 

  • rozpoznawania i wyrażania: pasji, nastrojów i stanów emocjonalnych
  • wywoływania podekscytowania i uczuć
  • żywiołowością
  • emocjonalnym zaangażowaniem siebie i innych w wykonywane zajęcia
  • rozpoznawania i opisywania oddziaływania emocjonalnego pomiędzy ludźmi i grupami
  • budowania poczucia wspólnoty oraz emocjonalnej jedności

Alfa i Beta

Lubią kreowanie widocznej atmosfery koleżeństwa z innymi ludźmi. Cieszą się luźną atmosferą, gdzie wszystko jest dozwolone i nie muszą przesadnie pilnować się co mówią w obawie przed obrażeniem innych. Oznacza to, że starają się nie być zbyt wrażliwym biorąc żarty z przymrużeniem oka. Są oni jednak bardzo świadomi, że sposób w jaki coś zostanie powiedziane jest bardzo ważny i wpływa na to jak to zostanie odebrane, więc mają tendencję do akcentowania, upiększania i przesadzania tu i tam.

Nawet po ostrej kłótni te typy mają trudność z chowaniem urazy i mogą tolerować ludzi, których w zasadzie nie lubią dopóki sytuacja jest głównie społeczna i nie wymaga zbyt bliskiego kontaktu. Wolą, by wszystkie urazy od razu wychodziły na jaw i były wyjaśniane. Wierzą, że milczenie jest jedną z najgorszych rzeczy jakie można zrobić drugiej osobie i tylko pogarsza całą sytuacje.

1. Fe jako funkcja bazowa – pierwsza – ESE (ESFj) i EIE (ENFj). Alfa i Beta

Osoba zawsze zauważa otaczający ją przepływ emocjonalny. Reaguje na niego spontanicznie i bezpośrednio. Wyszukuje lub tworzy zajęcia w których ludzie będą całkowicie zaangażowani w to co robią. Wartość czegoś jest bezpośrednio związana z tym na ile wzbudza własną lub czyjąś ekscytację.

Jest bardzo aktywna w sterowaniu emocjonalnym przepływem w kierunku jaki ona sama uważa za idealny do sytuacji. Może na przykład próbować rozweselić kogoś żartami, gdy widzi, że ten jest zbyt ponury lub odwrotnie – sprawić, że będzie bardziej poważny i skoncentrowany jeśli jest zbyt beztroski w sytuacji kryzysowej. Mimo to uważa, że emocje powinny być wyrażone tak szczerze jak to tylko możliwe.

 

Gamma i Delta:

7. Fe jako funkcja ignorująca – siódma – ESI (ISFj) i EII (INFj).

Osoba jest w stanie doskonale integrować się w sytuacjach grupowych takich jak zabawa z ludźmi bądź wymiana żartami przez dłuższy okres czasu. Jest także zręczna w tworzeniu takiej atmosfery. Nie widzi ona jednak sensu w robieniu tego, jeśli jej wewnętrzny stan emocjonalny ku temu nie popycha, zwłaszcza wtedy, gdy nie żywi pozytywnych uczuć do obecnych ludzi w jej otoczeniu. Zdaje sobie sprawę z konieczności robienia „dobrej miny do złej gry” w pewnych sytuacjach społecznych. W obecności ludzi, których osobiście nie lubi lub w okresach złego emocjonalnego samopoczucia nie chce aktywnie próbować integrować się albo promować pozytywną atmosferę. Im lepiej kogoś zna tym jej niechęć ku temu zwiększa się.

 

Natomiast Fi wygląda tak:

Fi jako element introtyczny jest na ogół związany z:

  • umiejętnością uzyskiwania domniemanego poczucia subiektywnego dystansu pomiędzy dwojgiem ludzi
  • tworzenia osądów opartych na wspomnianej przez kogoś rzeczy.

 

Gamma i Delta

Starają się nawiązywać i utrzymywać bliskie, osobiste relacje z przyjaciółmi i rodziną. Cenią sobie wrażliwość na uczucia innych, a czasami okazują swoje najskrytsze emocje i uczucia by sprawdzić możliwość stworzenia bliskości z innymi.
Te typy także przekazują emocje pod tym względem, w jaki sposób zostały dotknięte przez coś (jak na przykład „Nie podobało mi się, że…”), nie zaś jak Fe, które opisuje sam obiekt, bez wyraźnego odniesienia do przedmiotu sprawy (jak na przykład „To do dupy”). Większość ich decyzji jest oparta na tym, jakie są same w sobie bądź jak wpłyną na innych, którzy są w osobistej relacji z daną osobą, w przeciwieństwie do rozważania jak to wpływa w szerszą perspektywę (taką jak grupy ludzi).

1. Fi jako funkcja bazowa – pierwsza – ESI (ISFj) i EII (INFj). (Gamma i Delta)

Osoba widzi rzeczywistość głównie poprzez statyczną etykę osobistą i trwałe więzi międzyludzkie pomiędzy osobami, w tym sobą, gdzie stan tych relacji jest określany przez własną etykę osobistą. Jest bardzo pewna w ocenie spójności etycznych i moralnych wartości innych ludzi. To sprawia, że dla osób mniej skłonnych do tego wydaje się być krytyczna i przekonana o swojej nieomylności w osądach na ten temat. Jeśli ma problem w określeniu stanu jej osobistej relacji z kimś, będzie podejmować działania, aby dojść do wniosku, ale jeśli to nadal będzie nieosiągalne, zacznie postrzegać związek jako niewarty wysiłku. Jej własne poczucie stałości w etyce osobistej i relacjach z innymi znacznie przyczynia się do jej poczucia własnej wartości.

 

vs

 

Alfa i Beta:

7. Fi jako funkcja ignorująca – siódma – ESE (ESFj) i EIE (ENFj).

U osoby przejawia się to w postaci sceptycyzmu lub niechęci do decydowania w sprawie głębszej więzi emocjonalnej pomiędzy obojgiem ludzi w przypadku braku zewnętrznych oznak w postaci ekspresji emocjonalnej, która powinna odzwierciedlać ten stan. Przykładowo, może określić daną parę jako niekochającą się lub obojętną sobie, jeśli nie okazują oni wyraźnie wzajemnych uczuć i pozostają powściągliwi względem siebie w obecności innych osób.

Osoba rozumie dyskusje i rozważania na temat własnych wewnętrznych uczuć wobec innych osób, ale uważa je za mniej interesujące i istotne, niż skupianie się na stanie emocjonalnym innej osoby w tej samej sytuacji.

 

A te Ti to słaba i ignorująca funkcja u INFJ i wygląda tak:

 

Ti – introtyczna (introwertyczna) logika – biała logika – strukturalna logika – ewidentna statyka relacji

Introtyczna logika (Ti) jest introtycznym, racjonalnym oraz statycznym aspektem rzeczywistości.

 

Ti jest generalnie kojarzone ze zdolnościami:

 

  • rozpoznawania logicznej spójności i poprawności
  • generowania i stosowania klasyfikacji oraz systemów
  • organizowania systematycznego i koncepcyjnego rozumienia
  • dostrzegania logicznych połączeń między obiektami (włączając w to logiczne podobieństwa, różnice, współzależności) za pomocą wewnętrznego odczucia ważności, regularności, a nawet piękna

Innymi słowy Ti rozumiane jest jako: zdrowy rozsądek opierający się na oczekiwaniach względem rzeczywistości, przez nieco osobiste, choć wytłumaczalne, rozumienie generalnych prawd i tego jak są przejawiane.

 

3. Ti jako funkcja roli – trzecia – EII (INFj) i ESI (ISFj). (Delta i Gamma)

Osoba jest w stanie mówić przez krótkie okresy czasu o różnych rzeczach z beznamiętnego, akademickiego lub teoretycznego punktu widzenia, ale wydaje się zbyt „książkowa” kiedy to robi oraz rośnie jej napięcie. Gdy czuje się zobowiązana, aby logicznie uzasadnić decyzję osobistą, podjętą z powodów określonych przez Fi – osoba próbuje to zrobić, ale szybko zaczyna czuć irytację, zwłaszcza jeśli wyszła na jaw niespójność jej logicznych argumentów. Wtedy albo wyjaśnia swoją etyczną motywację, albo unika tej kwestii całkowicie.

 

Tak wiem... ściana tekstu i czarna magia. To jest właśnie socjonika. wg mnie taka lepiej rozbudowana wersja MBTI. ;) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę też zauważyć pewną zależność, która występuje w modelu A ( modelu psychiki) przedstawiony przez panią Aušrę Augustinavičiūtė.

dost.gif

Dla ułatwienia zacznę od rozpisania tych figur w bardziej czytelny sposób dla żółtodziobów:

1. Fi Etyka introtyczna 2. Ne Intuicja ekstratyczna

3. TI Logika introtyczna 4. Se Sensoryka ekstratyczna

5. Te Logika ekstratyczna 6. Si Sensoryka introtyczna

7. Fe Etyka ekstratyczna 8. Ni Intuicja introtyczna

Jak widac, każdy typ ma te wszystkie literki. Co więcej. zawsze są one umiejscowione tak jakby sprawiały wrażenie odbicia lustrzanego ( zwróćcie uwagę na umiejscowienie tych symboli). A to dlatego, że w socjonice te elementy co są w MBTI zostały dodatkowo rozbite na dwie części właśnie na te introtyczne i ekstratyczne, przez co zamiast 4 elementów jest iw sumie 8 i tym samym, w modelu A są uznane za cenione i niecenione.

ModelA_overall_structure.png

Funkcje 1 i 2 są uznane za silne i cenione. Czyli takie, które są najbardziej widoczne u danego typu i najlepiej się nimi dana jednostka posługuje. 

3 i 4 - to są funkcje słabe i niecenione - zwykle aktywowane podczas stresu, podczas zagrożenia itp.

5 i 6 to funkcje słabe ale cenione - wychwytywane u jednostek które te elementy mają silne( czyli ci co mają je w funkcjach 1 i 2)

7 i 8 to funkcje silne ale niecenione - czyli jak wcześniej wspomniałam - są używane gdy zajdzie taka potrzeba a normalnie jednostka nie kładzie tak nacisku na te elementy jak w przypadku tych cenionych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze od siebie ten link :

http://16osobowosci.blogspot.com/2016/10/stereotypy-i-funkcje-kognitywne_6.html

I  obrazek z tej strony, która też myślę, przybliży nieco teorię i pomoże ją głębiej zrozumieć. :

functions.jpg

Zawarte są w danym typie te elementy, które przed daną jednostkę jest ceniony Dwa pierwsze silne cenione a dwa ostatnie słabe ale cenione

MBTI  to taka wersja uproszczona socjoniki. Socjonika to czarna magia, ale znając jej mechanizmy jeszcze łatwiej jest się w stanie zrozumieć budowę psychiki i teżtym samym móc zaobserwować to w praktyce. 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/17/2020 at 9:16 PM, MalVina said:

To ciekawe że można jednocześnie mieć introwertyczną intuicję i ekstrawertyczne odczuwanie jak w moim ENFJ. Im więcej o tym czytam tym mniej rozumiem

O umknęło mi to. 

Zaś ENFP ma ekstrawertyczną intuicję i introwertyczną etykę (odczuwanie)

Socjonika inaczej trochę też opisuje J/P osądzanie i postrzeganie: 

Quote

 

Racjonałowie/Irracjonałowie

Dotyczy kolejności odbioru i przetwarzania informacji. Racjonałowie patrzą na rzeczywistość przez kontekst swoich wniosków o niej, co daje podejście bardziej liniowe gdzie do każdego wniosku przypisywane są obserwacje, pomagające w jego zrozumieniu i wykorzystaniu, natomiast Irracjonałowie patrzą na rzeczywistość bezpośrednio, co daje podejście bardziej cykliczne, gdzie dana obserwacja rzeczywistości jest uzupełniana w wnioski o niej.

 

Więc tym samym ENFj* jest uznane za racjonała, a ENFp* za irracjonała. 

Jeśli chodzi o relację tych dwóch typów wg socjoniki to przez to, że mają tę literkę inną... oznacza, że ich relacja jest na dalekim dystansie psychologicznym, ponieważ maja zupełnie inne rytmy działania. 

Już pominę, że ENFj I ENFp mają relację quasi tożsamości. Czyli nie cenią w ogóle tych samych elementów, tylko przeciwne. 

Quote

Relacja Quasi–tożsamości – Obaj partnerzy starają się zaprezentować swoje podejście, a rozumować w oparciu o podejście drugiej strony, co zakłóca ich normalny sposób myślenia. Relacja raczej skupia się na ważnych dla obu stron zagadnieniach.

 

ENFj ceni: Ni Fe - jako silne funkcje i Se i Ti - słabe funkcje

ENFp ceni Ne i Fi - jako silne funkcje  i Si i Te - słabe

Czyli na odwrót ;) 

Jeszcze raz:

Quote

 To ciekawe że można jednocześnie mieć introwertyczną intuicję i ekstrawertyczne odczuwanie jak w moim ENFJ. Im więcej o tym czytam tym mniej rozumiem ???

Wg socjoniki nie można mieć dwóch ekstrawertycznych albo introwertycznych elementów czyli Ne i Fe razem albo... Si i Fi, Ni i Fi itd. Każdy typ ma jeden element intro a drugi ekstra. Bo drugi zawsze jest uzupełniającą funkcją a pierwsza bazową.

Przykład:

Bazowym elementem dla ENFj jest Fe a dopłenieniem Ni ( socjoniczna nazwa typu EIE czyli Etyczno-Intuicyjny Ekstrawertyk)

Baza dla INFP jest Ni a dopełnienie Fe (IEI - Intuicyjno-Etyczny Introwertyk)

Baza dla ENFP jest Ne a dopełnienie Fi ( Intuicyjno-etyczny ekstrawertyk)

To też jest podstawa do zrozumienia relacji miedzy wszystkimi typami ale w tej kwestii ta teoria kłóci się z teorią MBTI odnośnie kompatybilności typów. Bo w socjonice przeciwieństwa (prawie, bo ostatnia literka musi być ta sama więc para irracjonałów albo para racjonałów) tworzą najlepsze połączenie a zaś w MBTI... no jest inaczej :P Tak jakby socjoniczni duale w MBTI to najgorsze relacje a lustra ( jak jest w przypadku ENFP I INFJ) to najlepsza kombinacja. 

 

Baza i dopełnienie to np dwie pierwsze funkcje bloku ego (czyli 1 i 2 ?

ModelA_overall_structure.png

ale to samo tyczy się 3 i 4, 5 i 6 oraz 7 i ( baza i uzupełnienie)

Blok ego jest jakby sterem statku zwanym psychiką z czego pierwsza funkcja to kapitan a druga funkcja to pomocnik, majtek... whatever...

Quote

Blok Ego – sfera świadomych aspektów silnych stron, związana z wkładem, jaki dana osoba wnosi w życie innych ludzi.

 

Blok Super Ego – sfera świadomych aspektów słabości, związana z wypracowywanymi zachowaniami zachowawczymi i obronnymi w reakcji na negatywne doświadczenia.

Blok Super ID – sfera nieświadomych aspektów słabości, związana z kumulacją pozytywnego wkładu innych osób.

Blok ID – sfera nieświadomych aspektów silnych stron, związana z nabywanymi mimowolnie osobistymi przyzwyczajeniami.

@MalVina Twój typ wg modelu A wygląda więc tak:

Plik:Eie.png

1.Fe  2.Ni (silne cenione)

4.Si  3.Te (słabe niecenione)

6.Se  5.Ti (słabe cenione)

7.Fi  8.Ne (silne niecenione)

 

Tak, socjonika to czarna magia, dlatego trzeba czytać od deski do deski wszystkie info. Najlepiej z tej strony:

http://socjonika.net/#!Budowa_psychiki

 i po kolei układać puzzle. Wtedy te wszystkie informacje wydadzą się spójne. Na początku jest zawsze chaos :P 

Ja też odruchowo operuję skrótami, bo je ogarniam. Dużo mi dało siedzenie na forum psychologicznym gdzie było pełno takich dziwaków jak ja :P 

 

*nie przypadkiem napisałam te typy z małymi p i j. W socjonice tak się pisze w przeciwieństwie do MBTI. 

 

Jakieś pytania? :D 

Tymczasem idę w końcu spać. :P 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.