Skocz do zawartości

Praca w Holandii - Wysłane dowodu osobistego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od września mam podjąć pracę w Holandii ładnie płatną bo nie przez biuro tylko bezpośrednio. Mam pytanie odnośnie wysłania im skanu, zdjęcia swojego dowodu osobistego. Jak mam to bezpiecznie zrobić? Czytałem, że mając takie zdjęcie dowodu można wziąć na kogoś kredyt itp. Chciałbym uniknąć takich nieprzyjemności. Liczę na Waszą pomoc Bracia. Odwdzięczę się plusikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ma prawa żądać skanu Twojego dowodu tożsamości, grzecznie spytaj w jakim celu, jeżeli do agencji pośrednictwa pracy to omijaj z daleka i podziękuj.

Jakiekolwiek formalności z dowodem, paszportem wykonuje się w Twojej obecności, mogą spisać i tyle (nawet do ręki nie dawaj powiedz, że podyktujesz i pokaż) , nigdy nie pozwalaj na powielanie.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób tego błędu, jakiego ja niedawno popełniłem. Szukałem dorywczej roboty przy warzywach. Wzięto mnie na chwilę, na próbę. Po godzinie pracy poproszono mnie o dowód osobisty, bo chcą go zeskanować. Spytałem "kiedy zobaczę umowę". Usłyszałem "yyy no jutro pan pójdzie do pracy to podpiszemy umowę, a dane poda mi pan przez telefon hehe". Nikt do tej pory nie zadzwonił. Gdy uświadomiłem sobie, co odjebałem, poszedłem do urzędu miasta unieważnić stary dowód i założyć wniosek o nowy dokument.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Z tego co słyszałem, podobnie można zrobić gdy zatrzyma nas policja.

Proszą o dowód osobisty, my pokazujemy trzymając go ciągle w ręce. Policjant może sobie go sobie sprawdzić (nie jestem pewny czy też przeskanować) ale nie ma prawa wsiąść dokumentu do ręki o ile dobrowolnie mu go nie wręczymy. 

Był przypadek z mojej okolicy gdzie znajomy znajomego zrobił coś takiego. Kłócili się potem przez jakiś czas:

- Proszę mi dać swój dowód osobisty

(znajomy pokazuje, policjant próbuje wsiąść lecz napotyka opór)

- Nie, nie ma pan do tego prawa

- Właśnie,że mam prawo       itd.

Racja była po stronie znajomego.

 

A co do samego tematu: jak bracia piszą wyżej - o ile nie wiemy na 100% jak dowód osobisty, nie przesyłamy go. Za duże ryzyko. Wiele osób osobiście się o tym przekonało po licytacji majątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.