Skocz do zawartości

Pozostało 5 dni wyboru


Strusprawa1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W tym roku rzuciłem studia (zarządzanie), które uznawałem za mało wartościowe na umcs w Lublinie. Mam teraz 19 lat (we wrześniu 20) i zamierzam iść na coś związanego z informatyką, ewentualnie techniką/geografią. Myślałem nad pójściem na geoinformatykę na UMCS w Lublinie. http://geoinformatyka.umcs.lublin.pl/ Spotykam się natomiast z opinią, że jest to bezsensowny kierunek, bezwartościowy. Boję się, że na zwykłą informatykę bym się nie dostał, zresztą nawet i wolę na geo, bo również uwielbiam mapy, rysowanie map itd. Kariery w kierunku geologii nie da się zrobić, więc będę celował głównie w IT/wojsko po tym, ewentualnie coś innego.

W październiku widziałem na wydziale informatycznym gościa, który chciał z geoinformatyki zmienić na informatykę zwykłą, bo mówił, że to bezsensowne, że trzeba dojeżdżać, itd... Lecz sądzę, że na każdym kierunku zdarzają się Ci, którzy nie chcą tam być. Co o tym sądzicie? Czy warto? Miałem jeszcze składać "na wszelki wypadek" na KUL(Katolicki uniwersytet lubelski) na informatykę, lecz mam takie myśli, że już lepiej w ogóle nie studiować, aniżeli na tej uczelni (mam koleżankę, która tam jest, niezbyt chwaliła). Jak macie jakieś więcej pytań, to chętnie się rozpiszę, bo temat długi jak Wisła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie jakie studia wybierzesz i tak licz na Siebie tzn. rozwijaj się samodzielnie np. programuj, pisz własne programy, szukaj zajęć.

Profesorowie na uczelni mają przestarzałą wiedzę , a w Informatyce technologie zmieniają się niesamowicie szybko.

Myślę, że najlepiej zapisać się na byle jakie studia zaoczne + zapłacić pracodawcy za przeszkolenie lub pracować za darmo. Tylko trzeba dobrze trafić żebyś tam kawy nie robił tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geodezja - odradzam, mam brata po, kto wszedł na rynek odpowiednio wcześnie jakoś się trzyma, choć bez rewelacji.
IT to dobry wybór, ale chyba zbytniio Cię nie kręci. Próbowałeś coś działać w tym kierunku?
Jakie masz zainteresowania?
PS. Pamiętaj, że często jest możliwość zmiany kierunku w obrębie danego wydziału, a może i nawet uczelni. Zorientuj się jak wygląda sytuacja tam gdzie się wybierzesz.

Edytowane przez Sman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po geoinformatyce to można być kurierem w firmie ze sprzętem komputerowym.

Po informatyce możesz równie dobrze pracować w firmie jako zwykły korpo-szczur jak większość po humanie.

 

Studia mało znaczą.

 

To co będziesz robił zależy gdzie będziesz się zaczepiał i co będziesz robił.

Idź na informatykę zaocznie i szukaj praktyk u siebie w mieście (naucz się javy czy C# przez 20-30h, zrób mały projekt, dwa) i z taką "wiedzą" domagaj się praktyk płatnych/bezpłatnych w jakieś firmie.

Potem już z górki.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@[email protected] - Sam pracuję w branży informatycznej i powiem tylko tyle, jeśli już teraz nie zajmujesz się informatyką czyli:
- dziedzina Sieci, rozbudowy infrastruktury sieciowej, co gdzie i jak działa, co do czego jest.
- Administracja systemów op. - Linux, Windows. Taka dość dogłębna, Windows Server 2008 R2 / 2012 z AD/Exchange i wieloma innymi elementami serwera. Linux to samo, kompilowanie jądra, patchowanie zmian krytycznych, moduły itd. 
- Programowanie aplikacji internetowych - Webdev Front-End/Back-End. Albo programowanie aplikacji opartych o Java/C#/C/C++, Python. Znajomość różnych frameworków do języków programowania. Bo teraz klepie się ilość na czas. Wtedy frameworki skracają czas pisania kodu bo są gotowe biblioteki, jakieś snippety podczas kodowania też warto mieć i znać. 
- Znajomość GIT-a, i innych tego typu systemów kontroli wersji tez będzie kluczowa.

Ok, koniec pierdolenia. Jeśli to co wyżej nie ogarniasz na obecną chwilę, to nie polecam brać się za studiowanie informatyki. Miałem takich absolwentów co cudem przeszli przez okres studiowania informatyki. Totalne głąby, zdziwko jak pytaliśmy o pewne sprawy. Kłamstwa wpisane w CV z programowaniem itd. Bo oni kurwa tutoriala sobie na jutubie oglądali. 

Informatyka, to jest WIECZNA NAUKA. To nie jest tak, że kończysz studia i tylko pracujesz. To jest proces ciągłej nauki bo wiele się zmienia w środowisku IT. Szczególnie widoczne jest to w dziedzinie programowania. Tak naprawdę studia informatyczne w Polsce są gówno-warte. Lepiej samemu się uczyć, ćwiczyć, udzielać się na zagranicznych grupach/forach z innymi użytkownikami, nabywać doświadczenia. Dorwać jakiś staż/praktykę w jakiejś firmie i tam zdobyć doświadczenie w pracy zespołowej nad pisaniem projektów oprogramowania itd. 

Także jak widzisz, poważnie się zastanów zanim wskoczysz na infę i staniesz się jednym z wielu imbecyli, którzy myślą "A chuj, studiuje infę, po studiach będe miał 15.000 złociszy". 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A potem bolesne zderzenie z rynkiem pracy. A te mityczne 15k to na kontrakcie i dla ludzi z doświadczeniem 5lat+ w skomplikowanych projektach :).

Nie wiedzą że trzeba vat odprowadzić, ubezpieczenie zapłacić w zus. Dodatkowo OC od działalności. A jak pracujesz na wyjazdach to jeszcze musisz mieszkanie/hotel sobie opłacić. I szybko to 15k topnieje. Szczególnie jak pojedziesz np do Niemiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.