Skocz do zawartości

Inżynieria materiałowa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem młodym facetem który skończył technikum nie związanie z inżynierią materiałową i zastanawiam się nad kierunkiem INŻYNIERIA MATERIAŁOWA czy warto ? 

Ogólnie mniej więcej zapoznałem się z tematyką lecz nie wiem czy sprawdził bym się w tej pracy jeżeli ktoś z braci ukończył ten kierunek studiów lub pracuje w tej dziedzinie prosił bym o napisanie komentarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem styczność i co nie co mogę od siebie dopowiedzieć i doradzić. Kierunek sam w sobie jest bardzo przyszłościowy i może dostarczać wiele frajdy i zabawy jeśli kręci Cię odkrywanie czegoś nowego. Firmy często szukają konkretnych specjalistów właśnie czy to metrolog, czy znawca materiałów. Pomaga to im wiele zaoszczędzić na kosztach produkcji. Więc na płacę nie będziesz narzekać :)

 

Pytanie jednak jest istotniejsze czy dajesz sobie dobrze radę z matematyką, fizyką oraz chemią, bo na tym kierunku bez tego ani rusz. Jeśli nie masz problemów i masz w sobie samoistną radość odkrywania, uczeniu się wielu nowych rzeczy to jak najbardziej idź w to.

 

Tylko nie spodziewaj się nie wiadomo czego na pierwszym roku studiów :D Najczęściej będziesz toczył boje z analizą oraz masą teorii.

 

Dobrym pomysłem jest nawet zdoktoryzowanie się, bo temat jest świeży, a technologia materiałowa idzie coraz bardziej do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Politechnice Poznańskiej ten kierunek jest wart tyle samo co każdy z katedry zarządzania - ogólnie rozmawiałem z dziekanem i mówił, że te kierunki trzymają specjalnie, aby "zarabiać". Bo nie rozwijają ich, a technologia uczona to kwestia 20-30 lat temu. Poznałem 3 osoby po tym kierunku - 2 za granicą "na zmywaku", trzecia zakręciła się w fabryce AGD, ale nic opłacalnego aż tak nie robi.

 

Co do metrologii - to jestem teraz na specjalce "Systemy pomiarowe w przemyśle i inżynierii biomedycznej." - Więc metrologii też sporo, ale czy ja bym polecał to i dał rękę uciąć? Byś musiał mnie mocno upić chyba :lol:

 

Mimo wszystko bym Ci polecał kierunki elektryczne, elektroniczne, informatyczne, mechatroniczne, telekomunikacyjne, automatyczne - jeśli myślisz o zawodzie i chcesz mieć większe prawdopodobieństwo (pewności nigdy nie będziesz miał ;) ) znalezienia dobrej pracy po tym.

 

I jeśli myślisz, że studia są trudne - to nie są, są za to często bezsensowne i źle wyjaśnione, czasem się zdarza że materiał jest obszerny ;)

No i wykładowcy - niektórzy nadal lubią robić pod górkę studentom. Mało się zmieniło przez te wszystkie lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Powiem ci tak. Idź na studia co cię interesują. Naprawdę te co cie interesują! Mnie interesowała informatyka i elektronika. Niestety na informatykę miałem za mały wynik z matur. Żeby dostać się trzeba było mieć 90%+ z wszystkich przedmiotów co brali pod uwagę. Skończyłem elektronikę a robię w w automatyce. W sumie to połączenie elektroniki i informatyki. Najgorzej jest na samym początku załapać pracę w zawodzie. Ale jak się przebijesz przez szklany sufit to duża możliwość rozwoju i pieniędzy. Na studiach będzie bardzo mało wiedzy praktycznej co jest używana na co dzień w pracy. Z moich doświadczeń ci powiem: zrób jeszcze parę kursów i przepracuj parę miesięcy nawet jako sprzedawca. Dlaczego? Jak masz do wyboru 100 absolwentów - w nich 10 co ma kursy, i paru co gdzieś pracowało to wybierzesz ich. Liczy się obycie w pracy z ludźmi. Z inżynierią materiałową jest taki problem - jedyne zawody co widzę to tylko laboratorium pomiarowe. Sprawdzanie wytrzymałości próbek na ściskanie, rozciąganie, korozję itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.