Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Rnext

Arduino, Raspberry Pi i tym podobne

Recommended Posts

Nie wiem czy ktoś z bractwa interesuje się tematem minikomputerów czy okolicami IoT.

W sumie z racji podejścia do dwóch tematów biznesowych z nimi związanymi, myślę, że może to być dla niektórych inspirujące:

Zresztą spójrzcie sami, ile jest dostępnych modułów http://shieldlist.org

Tylko wyobraźnia nas ogranicza, żeby stworzyć coś użytecznego.

• Like 2

Aurdino jest w Polsce dość drogie, opłaca się zrobić samemu niż kupować z zagranicy.

Chciałbym się nauczyć Arduino. Nie wiem od czego zacząć, poza tym nie ma z kim.

@bezprym może to tutaj będzie pomocne?

Samego kompa kupisz za grosze na portalu "kup teraz".

• Like 2

@Rnext, @I_am_the_Senate dzięki za zainteresowanie. Gadałem z siostrzeńcem, który jest samochodziarzem, to może postawimy sobie wyzwanie, żeby zastosować arduino w technice motoryzacyjnej. Razem będzie się bardziej chciało coś rozkminiać.

Popatrz też na RaspberryPi i LattePanda (raczej jako ciekawostkę, drogi w porównaniu, ale mocny + Win10).

Zależy w sumie co chcesz budować, trzeba dopasować. W Arduino wchodzisz niskobudżetowo, trochę droższy RaspberryPi3 = Android albo Linux, spory komfort do programowania.

• Like 1

Kiedyś myślałem nad wykorzystaniem RapsberryPi do "napędzania" zestawu audio-wizulnego w domu. Podpięcie internetu w celu odtwarzania treści audio i video oraz wyprowadzenie kilku portów USB oraz SDcard i napęd DVD. Coś w rodzaju domowego centrum rozrywkowego sterowane za pomocą tableta, ale zmogła mnie na kilka miesięcy choroba kręgosłupa i pomysł odłożyłem na półkę.

• Like 1

W automatyce w przemyśle są pieniądze, na pewno. 

Widzę głód zleceń i brak rąk do pracy. 

Na początek polecam arduino bo rzeczywiście bez dużego wnikania w architekturę sprzętu można nauczyć się programować. Jeśli ktoś nie ma w ogóle pojęcia polecam zacząć od C++. 

Aktualnie popularnym układem jest esp8266 (ma wbudowane wifi i niską cenę). 

Internet rzeczy coraz śmielej wkracza w nasz świat. 

Arduino to mikrokontroler, rasperry jest minikomputerem. Moim zdaniem lepsze to drugie, ma faktycznie więcej możliwości. Do pierwszego trzeba w cholerę części dokupić żeby coś zbudować.

• Like 3

Arduino, zakupiłem dopowiednik na Ebay, wraz z zestawem częsci. W pełni działający odpowiednik coś jak to: http://www.ebay.co.uk/itm/Ultimate-Starter-learning-Kit-for-Arduino-UNO-R3-LCD1602-Servo-Motor-processing-/122509663565?epid=1683261391&hash=item1c86251d4d:g:ZyYAAOSwuMZZIsdk

Nauczyłem się obsługi, z netu, choć nie jestem jakimś tam orłem, potem dokupiłem set do budowy zegara lampowego. 

Przyjemna rzecz, wiem, dzięki niej jak programować minikontrolery, pisać programy.

Zacząłem tu: https://www.arduino.cc/

Potem http://www.instructables.com i YT. + https://majsterkowo.pl

A tu perełka, jeśli ktoś nie pojmuje wogóle programowania:

https://majsterkowo.pl/ardublock-pomoc-dla-kompletnie-zielonych-w-programowaniu/

Jest to prosta pomoc, co pisze program, za Ciebie.

Informacji jest od groma.

Raspberry, jest u mnie tylko nodem do Bitcona.

24/7 dział bez zarzutu.

• Like 2

Ja się jaram straszę niestety brak czasu i inne hobby, ale programowanie to tez moja pięta Achillesa... może na emeryturze jak dożyje ;).

Edited by zuckerfrei

Swego czasu bawiłem się serią 51 programowaną równolegle i Bascomem. Później przyszła kolej na rodzinę AVR i C, a do tego płytka stykowa. Widać, że te 8 bitowe mikrokontrolery są jeszcze dość popularne na rynku.

On 03/08/2017 at 9:05 AM, bezprym said:

Kiedyś myślałem nad wykorzystaniem RapsberryPi do "napędzania" zestawu audio-wizulnego w domu. Podpięcie internetu w celu odtwarzania treści audio i video oraz wyprowadzenie kilku portów USB oraz SDcard i napęd DVD. Coś w rodzaju domowego centrum rozrywkowego sterowane za pomocą tableta, ale zmogła mnie na kilka miesięcy choroba kręgosłupa i pomysł odłożyłem na półkę.

Właśnie coś takiego mam w domu .

R Pi 3 z zainstalowanym Openelec .

Świetnie działa . Z odpowiednimi apkami można nawet telewizje na żywo oglądać.

Sterowane za pomocą pilota tv , lub smartfona/ tableta.

Edited by Red_Pill
  • Like 1

Dnia 3.08.2017 o 11:46, bezprym napisał:

Chciałbym się nauczyć Arduino. Nie wiem od czego zacząć, poza tym nie ma z kim.

Scalaki po parę PLN kupisz , nie potrzebujesz całego mostka do zabawy , tylko raz programator na USB (22 PLN). USBasp

Jest cały pakiet jak programować z kompilatorem + debuger . darmowy oczywiście .

Niestety poziom programowania na C+ C++, Java.

http://kursc.forbot.pl/ tutaj masz lajtowo opisane co i jak  

Edited by Tornado
  • Like 2

@Tornado Najtańszy zestaw to płytka stykowa, ATMega8, programator USBasp i Eclipse z wtyczką AVR. Do tego garść rożnych elementów i skrętka sieciowa by łatwo było połączyć. Oczywiście programowanie w C dla AVR.

6 minut temu, Doggie napisał:

@Tornado Najtańszy zestaw to płytka stykowa, ATMega8, programator USBasp i Eclipse z wtyczką AVR. Do tego garść rożnych elementów i skrętka sieciowa by łatwo było połączyć. Oczywiście programowanie w C dla AVR.

Nie kumam Wycieczki ale spoko, ja wszystkie śmiecie kupiłem w radiowotelewizyjno jakis tam sklepiku typu składnica harcerska 

22+7+20 , teraz tylko scalaki zmieniam .

Kończą polutowane na pająka w Dretnotach do WARHHAMERA 40

Edited by Tornado