Skocz do zawartości

Zrobić piękny kawałek hip-hopowy - ale jak?


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiecie, od dawna marzę o nagrywaniu hip hopu. I mimo tego że mamy speca od muzyki @Molu a @manygguh w pocie czoła układał mi fajne rymy, to jednak okazało się to być dla mnie za trudne. Ale marzenie wyłazi ze mnie coraz częściej. 

 

W związku z tym chcę coś nagrać. Ale nie chcę nagrywać syfu, tylko w bitach i muzyce chcę zawrzeć coś, co wpłynie pozytywnie na podświadomość słuchacza. Krótko mówiąc chcę pomagać. Ale pomaganie jest nudne i obciachowe, więc pozytywną sugestię trzeba zapakować w szalone, śmieszne, przerysowane, czasem agresywne słowa. Musi być też niebiański bit. Słuchacz musi chcieć tego słuchać.

 

I wpadłem na fajny pomysł. Ludzie lubią wariatów, co podniecają się rzeczami trywialnymi, i robią z nich rzeczy ważne. 

 

Dlatego pomyślałem o piosence, gdzie wychwalam pice wody - mineralnej, bąbelkowanej, zwykłej. Byle nie pić coli, pepsi i innych świństw. Czyli że śnię o piciu zimnej, smacznej wody, podnieca mnie seks w wodzie, w restauracjach zamawiam wodę w kieliszkach z lodem, a gdy chcę być bą tą i światowcem, dokładam cytrynę do wody.

 

Ma być śmiesznie i ostro, a co zyskamy? Dużo. Młodzi ludzie przestaną pić zagraniczny szajs z chemią i cukrem, a więc wzrośnie dobro i zdrowie, siła, a zmaleje wpływ zła wywołany narkotykiem - cukrem. Czyli zainstalujemy ludziom w podświadomości program "woda - cool, crazy, zajebiste, modne". Wierzę że taki wpływ może być potężny, a na pewno uczyni wiele dobra. Ale żeby coś takiego zrobić, trzeba mieć umiejętności.

 

Jeśli zrobię to źle, ośmieszę się. Ale nie to jest najgorsze, a to że mam ochotę nasrać w ten cały syf, i zrobić coś dobrego. Bo nie chcę żyć jak zwierzę tylko dla zaspokajania swoich żądz, a zrobić coś większego. A ponieważ tak się ciekawie ułożyło że mam forum i wielu kumatych ludzi na nim jest, liczę że mi pomożecie. Czy to podsuwając bity do kupna, czy dając rymy w tym temacie - czy udzielając jakichkolwiek rad.

 

Głos jak wiecie mam specyficzny, życzliwy. To jest mój styl. Ciepły głos, czasami trochę jak proboszcz. Spece to obrobią, dodadzą bit, i będzie hit. Później nawinę coś o forum, żeby ludzie w całej Polsce marzyli o byciu tutaj, i czerpaniu wiedzy od was. 

 

Wiele mam pomysłów, ale nie umiem ich wykonać. Pomożecie?

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Woda mineralna jest taka zajebista

zdrowa, źródlana i zawsze czysta"

:D

 

Ja osobiście zauważyłem, że najlepiej wpadające mi w ucho kawałki z rapu są szybkie, mają dobry bit wpadający w ucho oraz są energiczne. Po słuchaniu tego człowiek dostaje taką moc do działania i lepsze samopoczucie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały rap czy hip hop to nie moje klimaty, ale są dwie rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i sprawić, żeby zostały słuchaczowi w głowie: chwytliwy tekst albo dobra melodia / bit. Najlepsza możliwą opcją jest połączenie obu tych kwestii.

Edytowane przez HORACIOU5
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wyglada trening raperów  i jak bardzo skupiają się w nim na umiejętności pisania własnych tekstów i układaniu sylab w dźwięczne kombinacje ale wydaje mi się, ze to przede wszystkim kunszt wokalny, flow. Dużo słuchałem rapu w swoim życiu i jestem przekonany, ze ćwiczenie nawijki jest najważniejsze. Pisanie tekstów to jedno ale co zrobisz z tekstem jak nie umiesz rapować? Panie Marku, cwicz do kawałków jakichś polskich raperów, tekst na mońitorze i jedziesz :) kiedyś za dzieciaka tak się wygłupiałem, jedni śpiewają pod prysznicem, ja nawijalem przed monitorem, ale nie wychodziło to dobrze - kwestia praktyki i pewnie znalezienia mentora.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Marek, Marek,nie obrażaj zwierząt, że tylko zaspakają swoję rządzę. One zaspakają tylko swoje biologiczne potrzeby i biorą tyle ile trzeba i nic więcej. Mozemy się tylko od nich uczyć. :) 

 Rządzę mają tylko nieświadomi, pełni ignorancji ludzie - małpy.

 

 Moim zdaniem, niepotrzebnie rozmieniasz sie na drobne. Jeżeli to naprawdę byłaby Twoja pasja, marzenie, nie zadawałbyś pytań, prosił o pomoc tylko działał. 

  Na Twoim miejscu zacząłbym rozwijać kanał w kierunku w jakim podążasz, uświadamianie mężczyzn o ich roli w związku + psychologia, rozwój osobity, jakieś ciekawe wywiady z różnymi ludźmi o związkach, sukcesach itd. Jest dużo do poprawienia. Masz ciekawy głos do rozmowy. Pamiętam jak słuchałem Twoje pierwsze audycje, to byłem zachwycony barwą Twego głosu, w zasadzie mogłeś mówić o hodowli jedwabników i też bym Cię słuchał. Taki Alan Watts 2 :D 

 Jesteś natural born speaker a nie raper. Pióro też masz lekkie i fajnie się czyta.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z taką "lekko podprogową" sugestią jak najbardziej okay. Jest dobry. To faktycznie coś dobrego i czystego w zamiarach. Tylko tak jak ja znam życie i tak jak Ty znasz życie Marku wiesz, że ludzie chcą i biorą to co złe. To zło ich kreci i podnieca i tego chcą. Dzisiaj z dobra czy szlachetności się szydzi i wykorzystuje je..... a ludzi potrafiących to docenić jest na prawdę mało.

 

Nie piszę tego aby Cię zniechęcać. Po prostu rzut światła na sprawę akurat z tej strony, zwłaszcza, że Rap czy Hip Hop to gatunki kojarzące się raczej z tekstami o "ciemnej" stronie życia.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabijamy bit i lecimy

 

Water, aqua, wasser, woda,  पानी *, wada'

Zero syfu z gazem, tylko eau się nada

Ziomeczku spożyj codzień litr niebiańskiej wody

Wtedy każdej lasce zasmaczą twoje lody

Nawadniaj swe organy, zrób dobrze i skórze,

Po co babrać się w lekach i akupunkturze

Co tu się pierdolić, niech każdy wie to

Pieprzyć cukry-lukry, niech żyje H20 !

 

* czytaj paani - z hindi

 

 

Edytowane przez Endeg
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały do ostatnich podanych przeze mnie przykładów dorzucam jeszcze jeden w trochę innym stylu jeżeli o wokal chodzi.

 

W temacie napisałeś, że chcesz zrobić coś pięknego. Jeżeli o muzykę trance chodzi, to są utwory mające w sobie to coś i jest to spowodowane zazwyczaj tym, że zostały stworzone pod wpływem silnych emocji. Oto przykłady:

 

Orbital - Halcyon (Original Mix)

 

Jest to utwór, który pasuje w sumie nie tylko bycia skategoryzowanym, ale mniejsza z tym. Twórcami tego dzieła są Edward Barton oraz bracia Phil i Paul Hartnoll. To właśnie Ci dwaj ostatni Panowie postanowili w utworze przekazać to, czego doświadczali w domu, kiedy ich matce przepisany został Triazolam (dawniej zwany Halcyon), a ona uzależniła się od niego i zaczęła zwiększać dawkę. Wstawiłem dwie wersje: krótszą oraz dłuższą. Twórcy poprzez zastosowanie pewnych dźwięków chcieli w ten sposób przekazać stan, w jakim znajdowała się ich matka podczas uzależnienia od Triazolamo. Oprócz tego do krótszej wersji nagrany został teledysk, który jeszcze bardziej ukazuje to, czego świadkiem byli obaj Bracia.

 

Orjan Nilsen - La Guitarra (Original Mix)

Ten utwór Orjan zadedykował swojemu bratu, który zmarł na raka. Kiedy tworzył ten kawałek chciał zawrzeć w nim wspomnienia, które łączyły go oraz jego brata. Ładunek emocjonalny został wyczuty przez słuchaczy i utwór stał się hitem a sam Orjan otrzymał kilkanaście wiadomości od ludzi, którzy pisali mu jak dużo znaczny dla nich ten utwór.

 

Do czego zmierzam? Jeżeli chcesz zrobić coś pięknego Szefie, to musisz zawrzeć w tym kawałek siebie. Tworząc utwór pozbawiony tego elementu zostanie on zapomniany bardzo szybko, natomiast kiedy będzie ze sobą niósł emocje i coś więcej niż tylko słowa, to zostanie w słuchaczach na znacznie, znacznie dłużej.

Edytowane przez HORACIOU5
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Metody z książkami też miałem taki opór, a wyszło wszystko superancko.

 

@HORACIOU5 trance zupełnie nie ma styku z HH, bo tu trzeba umieć śpiewać a w HH nie. To zupełnie co innego.

2 godziny temu, Endeg napisał:

Water, aqua, wasser, woda,  पानी *, wada'

Zero syfu z gazem, tylko eau się nada

Ziomeczku spożyj codzień litr niebiańskiej wody

Wtedy każdej lasce zasmaczą twoje lody

Nawadniaj swe organy, zrób dobrze i skórze,

Po co babrać się w lekach i akupunkturze

Co tu się pierdolić, niech każdy wie to

Pieprzyć cukry-lukry, niech żyje H20 !

 

Dobre, dzięki, ale za dużo obcych słów, ziomki na ławce spod bloku ich nie znają :>

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stulejman Wspaniały w rapie może nie trzeba śpiewać, ale mieć flow(lub auto-tune), a to nie wyrabia się w tydzień czy miesiąc. Co do pomysłu nuty to jestem na nie bo:

-w rapie nie wybijasz się na zabawnych nutkach do tego trzeba mieć fanbase, lepszą opcją jest disco-polo/pop

-dzisiejszy rap to już nie rymy tylko dźwięk, młodzi słuchają Reto, Kubana, Que, Tede, Bedopsa

-nie słuchałbym się na temat zdrowia kogoś kto sam je zaniedbuje

 

Wielokrotnie pisałeś na forum że czas się odchudzać, zrobić coś ze sobą, a później szarlotka Cię pokonała. Chcesz być wiarygodny dla mas, skończ jedno zacznij robić drugie.

 

A no i nikt nie zrobi lepszej reklamy wody niż to:

 

 

Dzisiaj rap wygląda tak:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Zrobić piękny kawałek hip-hopowy - ale jak?

@seven dziękuję za rady, chociaż nie zgadzam się z nimi. Co do argumentu o zdrowiu, że o nie nie dbam, to co z lekarzami palaczami, pijakami i narkomanami? Profesor Religa palił i upijał się, to co - nie mógł leczyć i mówić o zdrowiu? Rozwala mnie ten "argument' totalnie za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, powinieneś odnaleźć w tym swój styl, tak jak masz swój styl pisania oraz styl mówienia, tak wyrobisz sobie stylówę jeśli chodzi o rap. Można zacząć od tego aby przesłuchać nieco piosenek różnych, naprawdę różnych raperów, zainspirujesz się czymś, bo np jedni rapują tak:

 

 

jeszcze inni tak:

 

i dalej idac:

 

dalej:

 

dalej:

i na potwierdzenie słów @SennaRot

Podsumowując: żeby to było autentyczne tj. nieśmieszne na początku zacząłbym od osłuchania się w rapie, coś w tym jest, że im dłużej się obracasz się w danym środowisku tym bardziej znasz jego specyfikę, co jest "cool" co nie etc.

 

2 godziny temu, seven napisał:

w rapie może nie trzeba śpiewać, ale mieć flow(lub auto-tune), a to nie wyrabia się w tydzień czy miesiąc.

też prawda, flow sie nie wyrobi w miesiąc, na to potrzeba czasu aczkolwiek Marek i tak jest do przodu bo ma np super dykcję. Kolejna kwestia to umiejętność łapania oddechu we właściwym momencie no i potem potrzeba kogoś kto to poskłada do kupy (zakładam, że Marek ma kogoś). Ah i mi się przypomniało, bit z flow, z tekstem powinien współgrać :D 

jak sie słuchało rapu przez ok.10 lat to sie kojarzy to i owo, kiedyś sam Marku też próbowałem coś pisać, nawet nagrywać ale zaniechałem :) 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tutaj nie wspomniał o jednej rzeczy a wydaje mi się to dosyć ważne. Z tego co się orientuję w rapie, każdy raper sam pisze swoje teksty. Jeżeli Twoja publika zorientuje się, że tekst nie jest napisany przez Ciebie, mogą zacząć wyrzucać Ci, że jesteś nieautentyczny, że kupiłeś tekst na którym się promujesz itp. Przynajmniej ja tak bym to odebrał. Dla mnie wokalista śpiewający cudzy tekst, pod którym podpisuje się swoim nazwiskiem jest jedynie biznesmenem zarabiającym na muzyce. Daleko mu do artysty i tego czym dla mnie jest muzyka. Wiem też, że tym utworem nie chcesz zrewolucjonizować hip hopu tylko przekazać wiedzę ludziom więc można przymknąć oko na to z czyjej ręki pochodzi tekst.

 

Pamiętaj też, że Twoje nazwisko ma już jakąś pozycję na rynku i nieudany kawałek mógłby być obiektem drwin i śmiechów. Daj to do przesłuchania kilku osobom, którzy pasjonują się hip hopem zanim wrzucisz to na YouTube.

 

Przyznam, że wybrałeś sobie najgorszy gatunek jeśli chodzi o przekazywanie wartości innym. W dzisiejszym hip hopie wychwala się wszystko to co Ty w swoich nagraniach negujesz. Jeśli nie dasz sobie z tym rady to nagrywaj nawet całe płyty, ale dla siebie, w domu, a zalety picia wody i unikania słodzonych napojów przekaż w audycji. Wiadomo, że robienie nowych rzeczy niesie ze sobą ryzyko porażki, mój post ma trochę negatywny wydźwięk, ale jeśli Ci się uda to super, życzę powodzenia. 

 

PS: Tyle tekstów napisał w tym roku topowy amerykański raper - Machine Gun Kelly

https://www.instagram.com/p/BXMmvMcH1g9/?taken-by=machinegunkelly

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @Zwierzak mówi rap nie promuje zdrowego stylu życia, ale jest bardzo dużo buntowniczych i antymatrixowych kawałków, najbardziej pod tym względem lubie Tego Typa Mesa: mierzymy się wzrokiem, pytajniki, mój terapeuta.

 

Albo zniechęcające do narkotyków: Mes feta PiH: biała łaska w kusej sukni z folii.

 

Albo Łona: nie pytaj nas, Słoń: Marsz robotów itp. itd.

 

To tak z pamięci, tych kawałków jest bardzo wiele. Wbrew pozorom rap wcale nie jest jednolitym stylem, jest mocno różnorodny, jest w nim miejsce na komercje, na hardcore, na emocje, na relaks, na refleksje.

 

Edit: jeszcze jedna sprawa. Wszyscy wrzucamy tu linki do kawałków topowych raperów, którzy tworzyli te scenę od dziesiątek lat, Mes, Fokus, Pih, Słoń, a Pan Marek nie umie jeszcze rapować, trzeba powoli, po kolei. Apeluje do braci o rozpytanie znanych ziomeczkow, którzy kiedyś nagrywali by dali nam swoje nagrania, przekażmy je do posłuchania Panu Markowi by posłuchał jak naprawdę brzmią początki, bo poziomu Fokusa raczej żaden z nas nigdy nie osiągnie i nie ma sensu bujać w obłokach.

 

Ja ze swojej strony spróbuje się z jednym starym znajomym skontaktować, ale to może być ciężkie, bo miałem go tylko na starym fejsie i może mnie nie zaakceptować z nowego.

Edytowane przez Samiec92
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Samiec92 no jasne że jest miejsce na scenie dla tych, którzy promują antymatrixowe postawy. Świata nie zmienię, ale jeśli komuś pomoże i zarobię parę złotych, będę usatysfakcjonowany. Najpierw muszę napisać tekst - do tego dobrać bit. Później można kombinować nad tym co jest.

 

Na samym końcu jakiś tani teledysk, paru ziomków, czarna skóra dla mnie i jest ok.

 

Początki czyjeś mnie specjalnie nie interesują, bo czego mogę się z nich nauczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przekladam tutaj swoje doświadczenia z tańca na inny grunt. Opisze to tak: początki nigdy nie są łatwe i bardzo dużo uczyłem się obserwując ludzi na podobnym poziomie co ja, oglądanie znacznie lepszych dodaje skrzydeł, ale nadmiernie rozbudza fantazje, nikt nie staje się fokusem w rok czy dwa. Może się mylę, nie chce Cię Panie Marku pouczać, ale wydaje mi się, ze niezależnie od dyscypliny w której się doskonalimy - można dużo nauczyć się od ludzi, którzy są na różnych etapach rozwijania danej umiejętności, a najwiecej od ludzi na podobnym poziomie co my, poprzez obserwacje ich błędów i dobrych stron ich praktyki, Obserwacja ludzi na wcześniejszych etapach nauki pomaga nieraz korygować błędy nawet mistrzom. Jeden z moich nauczycieli sprzed lat, były pierwszy tancerz opery w Berlinie, mówił, ze jak przychodzi do nas na lekcje to bardzo dużo sam się uczy tłumacząc nam pewne kroki, przejścia itp. To fajne oglądać/słuchać najlepszych, ale to czasem inne uniwersum dla nas i ostatecznie trzeba zejść na ziemie.

 

Jednak trzymam kciuki.

Edytowane przez Samiec92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko dodam coś apropo nagrywki własnego kawałka :D właśnie przeglądałem YT i jako, że słuchałem ostatnio trochę pewnego rapera to wyskoczyło mi coś takiego:

i tak pół żartem, pół serio: @Stulejman Wspaniały

Mareczku, nagraj diss na Sławka :lol: 

 

"Gdy ja siedziałem w domu, Ty jeździłeś Skodą,

A potem stalkowałeś bezustannie jak robot,

Czas zająć się Tobą i jest rada na to,

Lecz wyjaśni Ci to dobitnie prokurator"

 

Śmiechłem :lol: wybaczcie panowie, za lekki offtop ;) 

Edytowane przez Quo Vadis?
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.