Skocz do zawartości

Rewolucja kulturalna na forum


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wzbudza we mnie entuzjazmu fakt, że na forum brutalnie gwałcone są podstawowe zasady pisowni w języku polskim. Rozumiem że ktoś może mieć dysleksję i szereg innych zaburzeń (dawniej skutecznie leczonych pasem przez tatę, dziś nieuleczalnych), i nie wymagam profesorskiej gramatyki z ortografią. Ale żądam by chociaż w minimalnym stopniu szanowano zasady pisowni, ponieważ dzięki niej kontaktujemy się ze sobą. 

 

Szanujmy więc samych siebie i forum.

 

 

Absolutne minimum na forum:

 

1. Zdanie zawsze zaczynamy z dużej litery.

 

2. Używamy znaków polskich, takich jak ć, ź, ż, ś itd.

 

3. Pisząc dłuższy post, nie walimy ściany tekstu której nie chce się czytać, tylko używamy enterów i powstają piękne przerwy.

 

4. Gdy nie zgadzamy się z czyimś zdaniem, nie piszemy: "pierdolisz, bzdura, gówno wiesz o życiu frajerze" itd., tylko piszemy grzecznie: "nie zgadzam się z Tobą".

 

5. Spacje przed przecinkami i kropkami. 

 

6. Skomplikowane nicki, których nie da się jednym rzutem oka zapamiętać, utrudniają pracę moderacji i współpracę z innymi forumowiczami.

 

Z tego miejsca apeluję do Braci Samców Moderatorów, by z zapałem, miłością i wzniesieni na skrzydłach rewolucyjnego entuzjazmu, bezlitośnie przydzielali kary wszystkim tym, którzy nie szanują naszych zasad. Ktoś kto nie szanuje naszych zasad, nie może tu przebywać. Ktoś kogo nie stać na kilka prostych zasad, jest albo dywersantem, albo wyjątkowym głupkiem, a takich tu nie chcemy.

 

Szanujmy się po prostu.

 

 

  • Like 28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, wymagasz od innych tego żeby nie pisali wulgarnie, a sam to robisz :D .

28 minut temu, Stulejman Wspaniały napisał:

pierdolisz, bzdura, gówno wiesz o życiu frajerze

 

Oczywiście, to był żart. Mam nadzieję, że nie naruszyłem niczyich uczuć :) 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie się z zgadzam z Markiem, od jakiegoś czasu walczę na forum z niewłaściwym używaniem końcówek "ą, om" ( np. poszedłem z mamom albo pomagamy naszym mamą) ale po którymś razie już mi się odechciało , to jakaś plaga ostatnio.

Szanujmy nasz język za który ginęli nasi dziadkowie żebyśmy dziś nie musieli szprechać ani gawarit. 

Edytowane przez jaro670
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi, że to miejsce ma być inne niż ta reszta internetu. Elitarne, takie jakie póki co jest i mam nadzieję będzie nadal. Wiadomo przecież, że prawdziwy Samiec zawsze trzyma poziom niezależnie od okoliczności. Jak ktoś minimalnie nawet nie postara się aby napisać porządnego posta niech nie liczy na zaangażowanie innych. Proste. Szanujmy siebie i to miejsce.

Edytowane przez SennaRot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK .Panowie jestem jak najbardziej za

Choć sam mam z tym problemy

Jednak uważam że od razu jakieś karanie jest trochę jak wybór: pluton egzekucyjny albo zesłanie na sybir.

 

Może zwyczajnie edukować przez lepiej wyuczonych, 

Komentować błędy i uzasadniać regułami na czerwono, oczywiście że to mozolna praca ale czy owoce nie będą dużo lepsze?

 

Owszem dużo też lenistwa, które można szybko zniwelować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam tak trochę poza tematem, że jednym z dwóch powodów oprócz braku czasu, który mnie zniechęcił do gier MMORPG to właśnie żenujące błędy w pisowni. Już normalnie patrzeć nie mogłem jak ludzie piszą: "kupię tarczę pienciokontnom", "sprzedam groty szczał", "kupię kamień po zembah orka". Jak można walić takie byki? :huh:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, EnemyOfTheState napisał:

Jak można walić takie byki? :huh:

Albo lenistwo, albo pośpiech wynikający z tej sytuacji, że w grze po prostu nie ma się czasu na pisanie na czacie pełnymi i poprawnie skonstruowanymi zdaniami. Ale na forum, i to bardzo porządnym forum wypadało by pisać zgodnie z zasadami pisowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryss Edukowanie to czas i energia, modzi też mają swoje prace, czas wolny, rodziny i przyjaciół, i wątpię by im się chciało tracić czas na kogoś, co ma wyjebane i pisze zdanie z małej litery. Ile można? To się powtarza bezustannie, a jeśli forum ma mieć dobrą markę i opinię, musi być czytelne i bez rażących błędów.

 

Komuś się nie chce dowiedzieć że z małej litery nie zaczyna się zdania, ma wyjebane, a mod ma tracić swój czas? Trochę to nieuczciwe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryss edukowanie odnośnie pisowni można porównać do innych sytuacji. Przykładowo, niektórzy dostali jedno ostrzeżenie za zbędny cytat i wyciągnęli wnioski. Są jednakże osoby, które pomimo kilku warnów nadal nie zrozumiały niczego. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku prośby, aby nie odpowiadać na tematy założone przez osoby, które nie mają awatara i nie przywitały się kulturalnie zgodnie z regulaminem. Można prosić, a i tak ktoś oleje to ciepłym moczem. W końcu cierpliwość się kończy i odechciewa się tłumaczenia tego samego po raz któryś tam z kolei.

Edytowane przez HORACIOU5
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Oczywiście nie każdy jest mistrzem ortografii, ale pewne zasady obowiązują. Przede wszystkim mam wrażenie, że ludzie są leniwi, jeśli chodzi o pisanie. Po kropce piszemy z dużej litery, interpunkcja, robimy akapity- to podstawy i nie trzeba do tego mistrzostwa. Dobrym pomysłem jest, żeby każdy, kto widzi katastrofalne błędy, po prostu wypominał je kulturalnie w komentarzu. Karanie ludzi jest dobre, jeśli rażąco naruszają reguły lub nie stosują się do ostrzeżeń. W innych wypadkach pozostaje zwracanie uwagi. Mnie osobiście razi w oczy, gdy ktoś świeży na forum opisuje swoje problemy bez ładu i składu i liczy na pomoc. Według mnie dawanie przykładu i edukacja, a w przypadku rażących błędów ostrzeżenie czy inne surowe sankcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.