Skocz do zawartości

Dokumenty niezbędne przy zakupie mieszkania


Zaradny

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia,

 

Przymierzam się do zakupu mieszkania. Trochę poszperałem w Internecie,
byłem u notariusza i mam przygotowaną listę informacji i dokumentów, które chcę zobaczyć
zanim podejmę decyzję. Możecie je przejrzeć i sprawdzić, czy czegoś nie brakuje? ;)

 

Dokumenty:
1. Odpis księgi wieczystej.
2. Wypis z rejestru lokali i rejestru gruntów.
3. Stan cywilny sprzedawcy na dzień kupowania mieszkania - w przypadku, gdyby sprzedawca był jedynym właścicielem.
4. Zaświadczenie o braku zaległości w opłatach z gruntu i lokalu (podatek).
5. Zaświadczenie z administracji nieruchomości o nie zaleganiu w opłatach.
6. Zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu.
7. Zaświadczenie o uregulowaniu opłat za energię elektryczną i gaz.
8. Jeżeli mieszkanie posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
    - zaświadczenie ze spółdzielni wskazujące, że sprzedający ma prawo sprzedać mieszkanie.

 

Informacje:
1. Spółdzielnia/wspólnota mieszkaniowa:
    - Czy ma jakieś zadłużenie?
    - Czy nie trwają właśnie jakieś sprawy sądowe?
    - Stan techniczny budynku - ewentualne usterki
    - Czy są planowane jakieś remonty i czy na koncie wspólnoty są pieniążki na ich przeprowadzenie?
2. Księga wieczysta:
    - Czy osoba sprzedająca mieszkanie jest właścicielem KW lub osobą upoważnioną przez właściciela do sprzedaży mieszkania?
    - Czy istnieją inni właściciele nieruchomości? Czy mieszkanie jest też na współmałżonka?
    - Prawo, roszczenia i ograniczenia (Dział III) - rozumiem, że tu ma być pusto
    - Hipoteka (Dział IV) - rozumiem, że tu też ma być pusto
3. Plan zagospodarowania przestrzennego.

 

Podobno dobrym krokiem jest poproszenie sprzedającego, żeby w umowie kupna-sprzedaży zawarł oświadczenie,
że mieszkanie nie jest obciążone prawami osób trzecich.

 

Da się jakoś sprawdzić, czy na mieszkanie jest zarejestrowana firma? Ma sens takie sprawdzanie?

 

Niby logiczne, że to notariusz powinien podać mi te informacje, ale jednak wolę się Was podpytać
- np. o dożywotce sam musiałem wspomnieć. :D

 

Z góry dzięki za pomoc,
Zaradny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.