Skocz do zawartości

Samolot i Perły Jean-Claude Brouillet


Brzytwa

Rekomendowane odpowiedzi

Zazwyczaj nie sięgam po literaturę francuską. Książkę przeczytałem w 2 dni z braku laku. Wciągnęła mnie, bo nie miałem nic innego do roboty wieczorami w górskim schronisku.

Napisana bardzo rzeczowym ale mimo to barwnym językiem autobiografia człowieka, który ponad wszelkie idee postawił własną pasję i pogoń za nią.
Z początku była to narwana przygoda wojenna po stronie francuskiego ruchu oporu obfitująca w ucieczki, konfabulacje i spiski, z którą to przygodą łatwo sympatyzować jak się ma gorącą głowę i kilkanaście lat na karku. Potem przyszła bardziej klarowna i dojrzała wizja - utworzenie własnych linii lotniczych (zaopatrujących min. drwali w dżungli) we francuskiej kolonii w Gabonie. Tu zamiast słomianego zapału pojawia się konsekwencja, wiara w siebie i nieustępliwość w obliczu przeciwności. Ostatnie etapy to posiadanie morskiego jachtu, hodowla czarnych pereł na polinezyjskim atolu, oraz budowa środowiska idealnego - to poszukiwania spokoju, równowagi i piękna.

Bardzo ciekawe opisy (oczywiście stronnicze) dotyczące kultury kolonialnej.
Lekka i przyjemna lektura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.