Skocz do zawartości

Profilaktyka zdrowotna. Róbmy sobie przeglądy


The Saint

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Panowie; dbamy o siebie, uprawiamy sporty, ćwiczymy, mamy tu znachorów od spraw odżywiania i odżywek. (podśmieję się tu z kolegi @Vercetti, który wszystko przenosi na stope motoryzacyjną :P) jednak jak każdy samochód powinniśmy poddawać się co jakiś czas pewnym przeglądom. Tym powszechnym i tym rzadziej wykonywanym.
Kiedyś miałem w garści dobry artykuł/poradnik. Miałem do niego wrócić, no ale gdzieś przepadł. Temat do mnie wrócił parę dni temu, gdy stuknęło mi ćwierćwiecze i naszły mnie różne myśli w związku z tym.
W tamtym artykule były opisane typowo męskie badania kontrolne dla każdego wieku i cykle w jakich miały się odbywać.
Niestety już go nie znalazłem, ale wkleję zawartość innego. 
Jak przypuszczam "medyków" tu jeszcze nie mamy, ale myślę, że w tak inteligentnym gronie padną propozycje edycji pewnych pozycji na tej liście. Jesteśmy w różnym wieku, dlatego każdy pewnie znajdzie coś dla siebie.

Zapraszam do dyskusji i zajęcia się tematem we własnym zakresie. W końcu to o nasze "egoistyczne, niedojrzałe" organizmy chodzi :)

 

Badania profilaktyczne mężczyzn. Należą do nich zarówno profilaktyczne badania ogólne, które wykonujemy wszyscy, jak też specjalistyczne, monitorujące specyficznie męskie dolegliwości. Mężczyźni wciąż bardziej niż kobiety narażeni są na chorobę wieńcową i bezdech senny oraz zespół metaboliczny (cukrzyca, nadciśnienie i wysoki poziom lipidów we krwi) związany z otyłością brzuszną, w większym stopniu niż kobietom zagraża im rak płuc i jelita grubego oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP). Specyficznie męskie badania profilaktyczne związane są z rakiem jądra i rakiem prostaty.


Badanie profilaktyczne mężczyzn 20+

  • * Lipidogram czyli oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów we krwi - raz na pięć lat.
  • * Prześwietlenie (Rtg) płuc - raz na pięć lat.
  • * Morfologia z OB - raz na 2-3 lata.
  • * Badanie jąder przez lekarza (pod kątem raka jądra) - co 3 lata.
  • * Badanie u lekarza ogólnego, kontrola wzrostu i wagi oraz pomiar obwodu w pasie a także pomiar ciśnienia tętniczego - raz w roku.
  • * Oznaczenie stężenia glukozy we krwi - raz w roku.
  • * Kontrola stomatologiczna i czyszczenie zębów z osadu - raz na pół roku.
  • * Samobadanie jąder (czy nie zwiększyły objętości, nie są bolesne, czy nie ma wyczuwalnych guzków) - raz w miesiącu.



Badania profilaktyczne mężczyzn 30+

  • * Kontrola okulistyczna wzroku z badaniem dna oka - raz 3-5 lat (panowie z cukrzycą lub nadciśnieniem co roku).
  • * Badanie poziomu elektrolitów (zwłaszcza sodu i potasu, które mają kluczowe znaczenie dla równowagi elektrolitowej istotnej dla pracy serca) - raz na 3 lata.
  • * Badanie jąder przez lekarza - raz na 2-3 lata.
  • * Lipidogram - raz na 2-3 lata.
  • * Morfologia i OB - raz na 1-2 lata.
  • * Oznaczenie stężenia glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu - raz na rok.
  • * Badanie u lekarza ogólnego, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie i pomiar ciśnienia tętniczego - raz w roku.
  • * Prześwietlenie płuc (Rtg) - raz na 1-2 lata (palacze raz w roku lub według wskazań lekarza).
  • * Badanie stomatologiczne i czyszczenie zębów z osadu - raz na pół roku.
  • * Samobadanie jąder - raz w roku.



Badanie profilaktyczne mężczyzn 40+

  • * Badanie słuchu - raz w ciągu 10 lat.
  • * Badanie jąder przez lekarza - co 3 lata.
  • Badanie poziomu elektrolitów - co 3 lata.
  • * Elektrokardiogram (EKG) - co 2-3 lata.
  • * Prześwietlenie płuc - co 2 lata (palacze według wskazań lekarza).
  • * Lipidogram (cholesterol i frakcje, trójglicerydy) - co 2 lata.
  • * Morfologia, OB, poziom glukozy we krwi oraz ogólne badanie moczu - raz w roku.
  • * Kontrola prostaty za pomocą badania per rectum - raz do roku.
  • * Ogólne badanie lekarskie, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie i pomiar ciśnienia tętniczego - raz w roku.
  • * Badanie na obecność krwi utajonej w kale - raz na rok po skończeniu 45 lat.
  • * Badanie okulistyczne (kontrola wzroku, badanie dna oka i pomiar ciśnienia śródgałkowego) - raz w rok.
  • * Badanie stomatologiczne i oczyszczanie zębów z osadu - raz na pół roku.
  • * Samobadanie jąder - raz w miesiącu.



Badanie profilaktyczne mężczyzn 50+

  • * Kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego) - co 5 lat.
  • * Badanie jąder przez lekarza - raz na 3 lata.
  • Badanie poziomu elektrolitów i oznaczenie stężenia andrgenów (męskich hormonów płciowych) we krwi - raz na trzy lata.
  • * Badanie słuchu - raz na 2-3 lata.
  • * Badanie hormonów tarczycy - raz 1-2 lata.
  • * Morfologia, OB, poziom glukozy we krwi, lipidogram oraz ogólne badanie moczu - raz na rok.
  • * Badanie ogólne u lekarza, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie oraz USG jamy brzusznej - raz na rok.
  • * Badanie okulistyczne (kontrola wzroku, badanie dna oka i pomiar ciśnienia śródgałkowego) - raz w rok.
  • * Badanie prostaty per rectum oraz oznaczenie antygenu PSA - raz w roku.
  • * Badanie densytometryczne (gęstości kości) - raz, po 65 roku życia, później według wskazań lekarza.
  • * Badanie stomatologiczne - raz na pół roku.
  • * Samobadanie jąder - raz w miesiącu.

 

Edytowane przez The Saint
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie robię samobadanie jąder, a inne przy okazji. A USG brzucha to nie przydałoby się już wcześniej? Bo po 50 może być już trochę późno, patrząc na dzisiejsze jedzenie itd. A czemu samobadanie jąder dla 30+ tylko co rok?

Edytowane przez Damianut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.