Skocz do zawartości

Książki o sztuce - co ciekawego znacie?


Brzytwa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będę ukrywał, że mam w tym temacie prywatne intencje. 
 
Piszę (haha) pracę doktorską jako komentarz do cyklu własnoręcznie robionych grafik w których przewodnią ideą są możliwości obustronnego przenoszenia 'informacji' plastycznych (form, kształtów, plam, linii, itp) między dwiema technikami - grafiką ręczną (warsztatową) i grafiką trójwymiarową (modeling/sculpting 3D). Szukam ciekawych materiałów o sztuce a zwłaszcza dotyczących tej tematyki i technik.

Pierwsze środowisko to grafika tradycyjna. Najstarsza wynaleziona metoda druku (ok VII w n.e.). Moje prace w tej technice są czarno-białe, a w charakterze bardzo konkretne, suche. Są symbolem obiektywnej i jedynej prawdy, rzeczy która JEST (haha).
 
Drugie środowisko to 'cyfra', czyli najnowszy technologicznie twór. Moje prace w 3D wykorzystują wzory z poprzedniej techniki, ale zawsze ukazują tylko ich wybraną część. Dodatkowo niektóre partie wzorów są zacienione, inne rozjaśnione. Pojawia się lekkie koloryzowanie. Wzory widziane 'obiektywnie' w poprzedniej technice tu są podane selektywnie i subiektywnie.

Ideą przyświecająca mi w łączeniu tych dwóch technik jest ich symbioza (coś na kształt ying-yang) - czyli przepływ wartości, a także sposób projekcji tych wartości w owych technikach bez wyraźnego zacierania granic pomiędzy nimi. 
 
Łopatologicznie, jeżeli kto zapyta: 'co poeta miał na myśli' - to nie mam nic do powiedzenia. Zdaję się na kompletną intuicyjność i bezbrzeżną ciekawość tak charakterystyczną dla małych dzieci. Interpretację stworzonej, dualistycznej, pseudo-rzeczywistości (wszystkie prace to wydruki 2D) pozostawiam odbiorcy.

Jak znacie coś ciekawego, albo chcecie pogadać o sztuce to zapraszam :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strony brak, bo jest w permanentnej budowie - jak nasze piękne polskie autostrady. Nie znoszę webdesignu i nie mam weny na layout, ale nie chcę tego zlecać, więc temat się wlecze od 3 lat.

Jedyne co 'funkcjonuje' a obecnie raczej 'wegetuje' to fanpage na fb.
Linka wysyłam wyłącznie na priv.

A jak już tu napisałeś, to podaj chociaż co fajnego ostatnio widziałeś ze świata sztuki? C'mon.

Ja od siebie wkleję coś z wyposażenia wnętrz:
http://duffylondon.com/product/tables/abyss-table/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje fantasy czyli Boris Vallejo i jemu podobni jeśli można to nazwać sztuką

http://vallejo.ural.net/

Strony brak, bo jest w permanentnej budowie - jak nasze piękne polskie autostrady. Nie znoszę webdesignu i nie mam weny na layout, ale nie chcę tego zlecać, więc temat się wlecze od 3 lat.

Jedyne co 'funkcjonuje' a obecnie raczej 'wegetuje' to fanpage na fb.

Linka wysyłam wyłącznie na priv.

A jak już tu napisałeś, to podaj chociaż co fajnego ostatnio widziałeś ze świata sztuki? C'mon.

Ja od siebie wkleję coś z wyposażenia wnętrz:

http://duffylondon.com/product/tables/abyss-table/

the abyss table jest niesamowite. Jeśli chodzi o sztukę to nie jestem jakimś znawcą czy ekspertem po prostu zwykłym laikiem któremu albo coś przypada do gustu albo nie.

Mogę zachwycić się materiałem, kompozycją, jakością wykonania czy spróbować nakreślić sobie w głowie wizję artysty ale dzieje się to z reguły po większej wódce lub dobrym skręcie. Hah ... czy aby wtedy nie powstawały najlepsze dzieła? Jeśli już nawiązałeś do wnętrz to lubię apartamenty typu open space najlepiej na szczytach wieżowców gdzie dominuje zieleń w połączeniu z nowoczesnymi dyskretnym designem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah ... czy aby wtedy nie powstawały najlepsze dzieła?

 

I tu mógłbyś się zdziwić. To jest bardzo uzależnione od techniki jaką operuje twórca. 'Ustawione' formy ciężko się wykonuje po spożyciu. To samo dotyczy rzeźby, planowania przestrzennego, perspektywy, wymiarów. Jakiś abstrakt czy wariację to można robić po dopalaczach, ale nie precyzyjne, dopracowane rzeczy.

Vallejo znam. Kwestionuję artyzm, czy potencjalny geniusz ale doceniam mistrzowskie rzemiosło. Rzemiosło o znamionach sztuki. Tam się można rozwodzić o technice pociągnięcia pędzla, ale całościowo, kompozycyjnie i treściowo to kicz do potęgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.