Skocz do zawartości

rozstęp mięśni prostych brzucha (przepuklina pępkowa) - jak trenować brzuch??


Rekomendowane odpowiedzi

kilka słów wstępu.

Od wielu lat prowadziłem intensywne treningi brzucha. Mając około 20 lat (obecnie 28) ćwiczyłem brzuch nałogowo. Przerobiłem możliwie wszystkie ćwiczenia, począwszy od tradycyjnych spięć brzucha, przez ćwiczenia ABS 8min, w zwisie na drążku, świeca, itd.

Dotarłem także do aerobicznej 6 weidera i wtedy zaczęły się moje problemy. Po przerobieniu chyba 3/4 całego cyklu dostałem okropnych bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nie powiem, same efekty ćwiczeń były genialne lecz co z tego jeśli w straszny sposób uszkodziłem sobie wcześniej wspomniany odcinek pleców. Straszny ból podczas siedzenia, leżenia i stania. 

Musiałem przerwać treningi brzucha i właściwie wszystkie sporty na 1,5 roku. Po przerwie wróciłem do uprawiania sportu: basen, siłownia, bieganie i  powoli także do treningu brzuszków ale już z głową. Więcej ćwiczeń podstawowych, głównie spięcia i drążek + treningi grzbietu. Wszystko szło świetnie.

 

Istota tematu:

Na początku tego roku okazało się, że mam przepuklinę brzuszną nad pępkiem.  Lekarz stwierdził, że to od ćwiczeń. Poszedłem na operacje, która przebiegła pomyślnie. Dalej 3 miesiące wolnego. 

Gdy się wszystko wygoiło i  już miałem wracać po raz kolejny do sportu, okazało się ze mam na brzuchu kolejne wybrzuszenia powyżej pępka w linii prostej. Lekarz stwierdził rozstęp mięśni prostych brzucha. Dostałem zakaz ćwiczenia mięśni brzucha ponieważ mogę mieć kolejne "otwory" w brzuchu, który trzeba będzie cerować. 

 

Czy miał ktoś takie przypadłości?

Można przy tym w jakiś sposób ćwiczyć brzuch i sporty siłowe? 

Podobno polecane są tzw. Planki ( deska )

Szukam informacji i wskazówek w tym temacie.

 

dziękuje i pozdrawiam.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przysiadach pracuje brzuch, przy wyciskaniu pracuje brzuch, przy martwym ciągu pracuje brzuch, przy bieganiu pracuje brzuch, ogólnie przy 80%ćwiczeń pracuje brzuch. Po cholerę go ćwiczyć? Owszem planki to super sprawa na mięśnie głębokie, ale inne ćwiczenia są niepotrzebne. Lekarz Ci zabronił, a Ty dalej się upierasz że chcesz ćwiczyć brzuch? Idź do lekarza sportowego może coś Ci zaproponuje, na forum raczej mało ludzi po awf/medycynie mamy, a głupotą przy kontuzjach jest słuchanie randomowych ludzi

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie w takim przypadku powinieneś ćwiczyć brzuch aby pomóc sobie w powrotnym zejsciu mm. prostego brzucha . Nie chodzi tu jednak o klasyczne brzuszki a przede wszystkim ćwiczenia na mm . poprzeczny brzucha który jest głównym stabilizatorem kręgosłupa . Powinieneś unikać klasycznych brzuszków itp. ze względu na aktywacje tłoczni brzusznej która bedzie powodowała zwiększanie rozstępu . Jeśli chodzi o planki to jest to bardziej zaawansowane cwiczenie stabilizacji głębokiej , Tobie radził bym zacząć od prostszych ćwiczeń na aktywacje poprzecznego . Sporty siłowe radził bym odpuscić i jak narazie zając sie tylko korekcja prostego  . Nie wiem jak duzy masz rozstep więc trudno mi okreslic jak , problematyczny bd powrót do pełnej sprawności . Radze się udać do fizjoterapeuty , który specjalizuje się w leczeni utego typu przypadłosci . Często są to fizjoterapeutki które zajmują sie kobietami w trakcie i po ciąży ( rozejscie jest czesta przypadłoscią u kobiet w trakcie ciązy ) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.