Skocz do zawartości

Budowa hali magazynowej jako utrzymanie wartości pieniadza?


Cień

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Mam pytanie prowadzę firmę produkcyjną i na ten moment nie brakuje mi przestrzeni i w perspektywie kilku lat nie powinno. 

 

Jednak każdy widzi co dzieje się z pieniądzem jak trafi na wartości moje pytanie brzmi - czy warto część oszczędności wydać po prostu na wybudowanie jakiejś nie wielkiej hali? 

 

Po prostu do istniejącego już zakładu dobudować coś za okolo 150 tys.zl 

 

Myślicie ze to szukanie dziury w całym czy takie rozwiązanie ma sens bo przecież nigdy miejsca za wiele a prawdopodobnie z biegiem lat dzisiejsza hala za 150.tys za 10.lat będzie kosztować np 250 tys

 

Z góry dzięki 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... 

 

1: Jak stoją finanse twojej firmy. Jaką masz poduszkę finansową w razie gorszego okresu? Czy wydanie 150 tys nie nadwyręży bezpieczeństwa finansowego? 

 

2: Masz określone ile m2 terenu masz wolnego? Plus określone ile metrów kwadratowych byś chciał dobudować? Bo jeżeli podchodzisz do tego w ciemno na zasadzie niech coś będzie za 150 tys zł bez konkretów wiedzy ile zyskasz m2 i jak to zwiększy możliwości produkcyjne firmy to słabo to widzę. 

 

3. Nie wiem w jakiej branży siedzisz i co produkujesz, ale czy masz możliwości pozyskania nowych kontrahentów by wykorzystać potencjał rozbudowanej hali? Bo ja osobiście wydać pieniądze na coś wiedząc, że nie przyniesie extra mamony bym nie pakował. 

 

4. Pamiętaj że planowanie budżetu na budowlankę to temat na książkę. Ja do wyceny zawsze doliczam minum 50% bo po drodze wychodzą dodatkowe nieprzewidziane rzeczy, albo mocno niedoszacowane. A to kostka brukowa wokół terenu, a tu grunt za grząski i pasuje utwardzać kruszywem... 

 

 

Radziłbym to naprawdę dobrze przemyśleć i odpowiedzieć sobie na jak najwięcej pytań i wątpliwości. 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo Slavex za odpowiedź i już odpowiadam :

 

 

1.Tak posiadam duża poduszkę bezpieczeństwa, chce po prostu w coś zainwestować pieniądze a nie mam za bardzo pomysłu w co. 

 

2.Teren wokół zakładu to około 5000m2 więc z tym nie ma problemu 

 

3.Firma produkujaca obuwie 

 

Powiem może tak, na pewno hala zwiększyła by komfort pracy, każdy kto posiada zakład produkcyjny wie że miejsca nigdy za wiele. 

 

Dobudowanie hali nie przyniesie zysków tu i teraz, zwiększy się po prostu miejsce na składowanie komponentów. 

 

4. Zgadza się z Tobą, zawsze trzeba doliczyć do oficjalnej wyceny bo coś po drodze może wyskoczyć. 

 

Hale planowałbym dobudować do istniejącego zakładu. W miejscu rzekomej nowej hali jest utwardzone wybetonowane podłoże więc niespodzianek raczej nie będzie z grząskim gruntem czy innymi tego typu sytuacjami. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nazwałbym to środkiem na utrzymanie wartości pieniądza. Jako środek utrzymania siły nabywczej wybrałbym coś co można potem sprzedać żeby ten pieniądz mieć z powrotem, coś co ma lepszą płynność i coś co nie zwiększa kosztów. Utrzymanie hali to też jakieś koszty.

 

Ale jako inwestycja jak najbardziej. Gdyby miejsce w hali wynajmować, może by zarabiała. A gdyby nie stała bezpośredni przy zakładzie można by ją ewentualnie kiedyś sprzedać. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.