Skocz do zawartości

Geniusz = ekscentryk?


Quo Vadis?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym dziś poruszyć ciekawą, wielowątkową kwestię. Czy geniusz musi być ekscentryczny? Generalnie myślę, że większość z nas słyszała o tym, że np: Einstein nie nosił skarpetek, Benjamin Franklin spędzał poranki nago, Bethoveen pijał kawę z dokładnie odmierzonych 60 ziarenek, a Fryderyk Schiller mógł tworzyć wyłącznie, gdy czuł zapach gnijących jabłek. Tymczasem od dzieciństwa zabija się w nas indywidualizm, teraz rodzi się kolejne pytanie: czy indywidualizm prowadzi (lub jest powiązany) z geniuszem czy nie? Jeżeli samodzielnie dochodzimy do jakichś wniosków, to z łatwością odkryjemy, że nie zgadzamy się z wieloma tematami, teoriami itd. Prosty przykład: weźmy statystycznego Kowalskiego, który wiadomości o świecie czerpie z tv i radia i weźmy kogoś, kto sam wyrabia sobie zdanie na wiele rzeczy. A skoro myślimy samodzielnie i mamy inne zdania od większości to czy to nie skutkuje tym, że nie wiedząc, że czegoś nie można zrobić, zrobimy to? W myśl przypadku Cliffa Younga: http://www.badaniabiegania.pl/cliff-young/ Uproszczając i skracając jego historię: 

Cytat

“Wszyscy wierzyli, że muszą spać w nocy, a Cliff po prostu nie czytał takiej książki, w której byłoby to napisane. Więc biegł dalej” – mówił potem Ron Grant, legendarny biegacz ultra.

Nieznajomość ograniczeń - siła. W końcu bracia Wright też nie wiedzieli, że nie mogą latać, przecież metalowa konstrukcja jest za ciężka by się wznieść w powietrze ;) Wychodzi na to, że społeczeństwo programuje w nas ograniczenia, w które sami wierzymy. Zapraszam do dyskusji ;) 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Quo Vadis? napisał:

Benjamin Franklin spędzał poranki nago

Czyli jak mieszkałem sam nie byłem walniety po prostu jestem geniuszem ^^

Ogólnie większość osób które coś osiągają cechuje się inwidualizmem. Większość przeciętnych osób ma podejście "nie wyróżniaj się z tłumu, a jak się wyróżniać to w zgodzie z modą"

 

Jest też znane powiedzenie(nie wiem czyje) coś w stylu "znajdź kogoś kto nie wie że nie da się tego zrobic, a to zrobi"

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.