Skocz do zawartości

Psychologia vs NLP


NEO

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby zrobić tak fachowe badania nad skutecznością psychologii i NLP okazałoby się, że ta pierwsza w ogóle nie powinna istnieć. Terapie trwają latami i bywają nieskuteczne. Szuka się zdarzeń z przeszłości żeby je przeanalizować zamiast usunąć bieżący problem. Zarzuca się, że NLP nie działa ale jest złe bo to manipulacja :lol: Jeśli nie działa to nie może już być manipulacją i być złe. Psychologia wprowadza pojęcie chorób psychicznych i zaburzeń osobowości co w większości przypadków szufladkuje pacjentów i utrudnia lub uniemożliwia wyleczenie. NLP rozwiązuje bieżące problemy, które składają się na diagnozę zaburzeń bez potrzeby tej diagnozy. Psychologia stawiając problem w ten sposób utrzymuje też stanowisko

 

Są zarzuty do NLP, że nie jest nauką. Psychologia też nią nie jest chociaż wiele badań ma naukowe podstawy a skuteczność terapii jest sprawdzana naukowo. Potem mówi się o pewnych problemach, że nie da się ich rozwiązać, daje się pacjentom łatki "mam borderline to mogę się tak zachowywać, mam prawo". A w rzeczywistości takie coś jak borderline nie istnieje i jest to tylko nieprawidłowe myślenie id stosunkowo łatwej naprawy. NLP skupia się na tym co działa a psychologia nie działa :)

 

Kolejną groźną sprawą jest farmakoterapia dzięki której ktoś ma bardzo dużo kasy a pacjenci legalnie dostają narkotyki, które niszczą im głowę często bezpowrotnie w kraju gdzie marihuana jest nielegalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to właśnie jest skuteczne i nie widzę nic lepszego. Próbowałem wszystkiego i z tego wszystkiego zostało tylko NLP i podobne techniki, które opierają się też na różnych szkołach psychologii (czyli krótko mówiąc to co działa w psychologii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.