Skocz do zawartości

TED i nie tylko


Gość marcel

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Jak łatwo ludzie stają się potworami zdając się na system i autorytety 

 

http://www.ted.com/talks/philip_zimbardo_on_the_psychology_of_evil?language=pl#t-790171

 

 

ale trzeba zwrócić uwagę na tzw. mit przemocy dzisiejszych czasów

 

http://www.ted.com/talks/steven_pinker_on_the_myth_of_violence?language=pl#t-38219

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcel, drugi filmik to akurat pieprzenie kotka z pomocą młotka. Brak danych / nadinterpretacja / a po 1/4 filmu to dorabianie teorii do nieprawdziwie przedstawionej praktyki (zobacz jak "lata po świecie z danymi", skąd ma dane, zdaje mi się czy nic o Afryce którą steruje ten kochany zachodni świat nic nie było? Poza tym wieszać pedałów powinno się do teraz, to nie zbrodnia tylko wywalanie patologicznych przypadków ze zdrowej tkanki społeczeństwa. BTW, a nóż po ogłoszeniu kary śmierci, by kochający inaczej "ozdrowieli" ;-). Dotyczy to też przestępstw, karanych śmiercią czy ucięciem łapy w średniowieczu a jakże pielęgnowanych przez aktualne "prawo". 

 

Poprzednie filmiki też "ciekawe".

 

Zresztą załóż POTĘŻNY filtr na wszystko co do Ciebie dociera łącznie z moim gadaniem ;-), a już na pewno z rzeczy typu TED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcel, drugi filmik to akurat pieprzenie kotka z pomocą młotka. Brak danych / nadinterpretacja / a po 1/4 filmu to dorabianie teorii do nieprawdziwie przedstawionej praktyki (zobacz jak "lata po świecie z danymi", skąd ma dane, zdaje mi się czy nic o Afryce którą steruje ten kochany zachodni świat nic nie było? Poza tym wieszać pedałów powinno się do teraz, to nie zbrodnia tylko wywalanie patologicznych przypadków ze zdrowej tkanki społeczeństwa. BTW, a nóż po ogłoszeniu kary śmierci, by kochający inaczej "ozdrowieli" ;-). Dotyczy to też przestępstw, karanych śmiercią czy ucięciem łapy w średniowieczu a jakże pielęgnowanych przez aktualne "prawo". 

 

Poprzednie filmiki też "ciekawe".

 

Zresztą załóż POTĘŻNY filtr na wszystko co do Ciebie dociera łącznie z moim gadaniem ;-), a już na pewno z rzeczy typu TED.

 

Spróbuje się odnieść merytorycznie do tego... postu.

 

Zacznę od tego, że w drugim filmie wykład prowadzi Steven Pinker, wieloletni wykładowca MIT i Harvarda, guru współczesnej psychologii, kognitywistyki i nauki o języku (nie mylić z guru od szamanizmu, energoterapii czy nastawiania kości w kręgosłupie). W prezentowanym filmie powołuje się na nazwisko archeologa (Lawrence Keeley - specjalizującego się w prehistorii Europy) i jego wyniki badań, które są jednoznaczne, nie pozostawiają wątpliwości co do wniosków. Zbieranie danych z całego świata, a zapewniam, że jest to możliwe przy odpowiednich kontaktach i finansach, trwa o wiele dłużej niż napisanie negacyjnego postu na tym forum, nawet trwa dłużej niż sprawdzenie wspomnianych danych, które można znaleźć na stronach uniwersytetu w Illinois, oczywiści jeżeli nie ma bariery językowej. I zbiera się dane tam, gdzie są dostępne, czy to w postaci wykopalisk archeologicznych, czy to na podstawie analizy zapisków kronikarzy, rejestrów gminnych (pada tutaj nazwisko Manuela Eisnera - kryminologa, wykładowcy z Cambrigde ) czy też odwołań w biblii, która, jak wiemy, była odzwierciedleniem mitów i rytuałów tamtych czasów (tym zajmują się antropolodzy). Wspomnę że uniwersytety oraz instytuty badawcze mają obowiązek publikowania badań naukowych, celem potwierdzenia bądź negacji tez w nich zawartych.

Następnie: chyba nie zauważyłeś, że Pinker odwołuje do skali porównawczej wojen plemiennych i wojen w Europie, wynik - musiałoby zginąć 2 miliardy ludzi, żeby tę skalę zachować!

 

Z naszego podwórka, (postawiony bardziej jest nacisk na symbolikę wisielca i zwłok, ale są ciekawe smaczki o tym, jakie formy tortur były drzewiej), temat bestialstwa i okrucieństwa porusza prof. Zbigniew Mikołejko w dwóch tomach "We władzy wisielca". Gorąco polecam :) .

 

Co do pedziów - ani mnie ziębią, ani grzeją, ale są tak jak żydzi - potężną, bogatą grupą, która ma rosnącą władzę wszędzie, nawet w Polsce.

O ich sile stanowi przykład "Bolka" (nadal uznawanego i zapraszanego), który publicznie odszczekał wypowiedź o gejach żeby nie stracić kasy z wykładów jakie daje na uniwersytetach, głównie w USA.

 

Twoja negacja informacji zawarta w tym filmie jest ... infantylna. Jeżeli masz lepszą teorie na ten temat - uniwersytety i ich periodyki naukowe czekają, może któryś opublikuje Twoje rewelacje w tym temacie  ;)

 

O karaniu cięciem "łapy" za kradzież - przypominam, że tak karali przeważnie głodne dzieciaki, kradnące chleb.

 

Wydaje mi się, że piszemy na tym forum w określonym celu - głownie, żeby doskonalić i kierunkować w myśleniu poszerzającym horyzonty. Najlepszy do tego według mnie jest racjonalizm, (m.in. prezentowany w tych filmach) ale to wymaga większego zaangażowania w odnajdowanie przyczyn i skutków określonego zjawiska czy procesu. Na to trzeba czasu, wiedzy - jak i gdzie szukać potrzebnych informacji. Wewnętrzne, czy też zasłyszane przekonania, wierzenia i mity z reguły pasują nam, bo porządkują światopogląd, ale jednocześnie mogą (i prawie zawsze) zaciemniają obraz rzeczywistości.

My ludzie jesteśmy podatni na sugestie - tak "wymyśliła" ewolucja, bo oszczędniej energetycznie dla społeczności w jakich żyliśmy 40 tys lat temu (wbrew pozorom do tej pory pod względem fizycznych i intelektualnych mozliwości nie zmieniliśmy się ani o jotę). Poddając się sugestii, przyjmując coś na wiarę z automatu, przestajemy z tym polemizować, a jeżeli już, to w większości przypadków uruchamia się mózg ssaczy, który jest siedliskiem emocji, inicjując konflikty  :P .

 

 

 

Co do wcześniejszych filmów - staram się wybierać z wykładowcami o światowej sławie, z teoriami sprawdzonymi naukowo.

 

Co do moich filtrów postrzegania rzeczywistości, dziękuję Ci Baca, że się o nie martwisz , służą już kilkadziesiąt lat i dzięki takim jak Ty, mają się co raz lepiej  ;).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję marcel-u, że podzieliłeś się swoim punktem widzenia świata. Ja wcześniej podzieliłem się swoim (choć delikatnie bardziej na temat wątku). Nie widzę niczego co miałbym dodać :-) No chyba, że miałbym Cię do czegoś przekonywać, niestety albo stety, nie czuję takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję marcel-u, że podzieliłeś się swoim punktem widzenia świata. Ja wcześniej podzieliłem się swoim (choć delikatnie bardziej na temat wątku). Nie widzę niczego co miałbym dodać :-) No chyba, że miałbym Cię do czegoś przekonywać, niestety albo stety, nie czuję takiej potrzeby.

 

Wszystko się ze sobą gdzieś na głębszym poziomie łączy, a co do Twojej postawy - godna pochwały i naśladowania, dla mnie bez znaczenia   ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcel tak na przyszłość skoro oglądałeś to mógłbyś wrzucać kilku zdaniowe opisy - recenzje. Rozumiem, że wrzucasz coś wartego uwagi swoim zdaniem i dzięki Ci za to, ale nie zepsujesz nam zabawy wrzucając krótki opis swoimi słowami z własną subiektywną opinią . Zacząłem oglądać ten film z cyklu wrogowie rozumu "nieracjonalna służba zdrowia" i spodziewałem się czegoś zupełnie innego, po niecałych 10 minutach darowałem sobie słuchając o jakiś różncach pomiędzy DNA moim a typów z Atlantydy... mogłeś mi zaoszczędzić tego czasu  :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcel tak na przyszłość skoro oglądałeś to mógłbyś wrzucać kilku zdaniowe opisy - recenzje. Rozumiem, że wrzucasz coś wartego uwagi swoim zdaniem i dzięki Ci za to, ale nie zepsujesz nam zabawy wrzucając krótki opis swoimi słowami z własną subiektywną opinią ....

 

 Tatarkiewicz wspomina o tym że to na autorze (w tym przypadku postu) spoczywa obowiązek napisania zrozumiałego tekstu dla odbiorcy. Pochopnie przyjąłem że puszczając filmy z takim narratorem jak Dawkins inni wiedzą że jest ewolucjonistą, naukowym racjonalistą tropiącym i krytykującym kreacjonizm, wiarę w zjawiska nadnaturalne i tzw. medycynę alternatywną. 

Moim skromnym celem wstawiając te filmy jest zmniejszyć poziom oczywistości niektórych tematów poruszanych na tym forum bez zaznaczania swoich subiektywnych założeń które nasuwają mi się po ich obejrzeniu (które oczywiście mogą być mylne).

 

 

 

... Zacząłem oglądać ten film z cyklu wrogowie rozumu "nieracjonalna służba zdrowia" i spodziewałem się czegoś zupełnie innego, po niecałych 10 minutach darowałem sobie słuchając o jakiś różncach pomiędzy DNA moim a typów z Atlantydy... mogłeś mi zaoszczędzić tego czasu   :unsure:

 

Film "Nieracjonalna służba zdrowia" jest dokumentem pokazującym prawdziwe oblicza medycyny alternatywnej. 

Twój czas - twoje ryzyko,  ja w żaden sposób nie czuje się odpowiedzialny za to jak go spędzasz. Dokonujemy wyborów poprzez doświadczenie, im więcej doświadczenia tym lepsze wybory.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak podczas oglądania TED`a, ciśnienie  podniósł mi mówca - koleś ze Śląska. Dokładnie członek Ruchu Autonomii Śląska. Wykpiwał Polskę. Stwierdził, że m.in dla niego jako Ślązaka idea "Bóg, Honor, Ojczyzna" nic nie znaczy. Że to jest zupełnie obca ideologia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kim jest Dariusz Dyrda? Sami przeanalizujcie.

 

Wklejam link do tego pytania :

 

http://www.vcity.pl/%C5%9Bl%C4%85skie/Powiat-bieru%C5%84sko-l%C4%99dzi%C5%84ski/Ledziny/33893-Kto-to-jest-Dariusz-Dyrda/

 

A co do treści filmu, przeczą temu trzy powstania na Górnym Śląsku. Ale tak naprawdę, jak jest dzisiaj - nie wiem. Moim zdaniem Śląsk nie ma szans na autonomie, i nie ma się tu nad czym rozwodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak podczas oglądania TED`a, ciśnienie  podniósł mi mówca - koleś ze Śląska. Dokładnie członek Ruchu Autonomii Śląska. Wykpiwał Polskę. Stwierdził, że m.in dla niego jako Ślązaka idea "Bóg, Honor, Ojczyzna" nic nie znaczy. Że to jest zupełnie obca ideologia.

 

Po co się stresować? :-) Facet przedstawił swoje poglądy i tyle (może je ogłaszać publicznie w systemie demokratycznym). A że ciągle się asekuruje, że jeszcze "inne osoby z sali" myślą tak samo, bo nie przedstawił dowodów na to, że osoby ze spisu powszechnego myślą to samo co on (to niemożliwe ;-)), to tylko o nim świadczy. No i zabójcza końcówka filmiku - wydawało by się że trzeba się przejmować tym co myśli 1-3% populacji przy rządach większości ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim życiu poznałem Ślązaków, którzy mają podobne zdanie jak on. To nie są tylko jego idee. Ci z którymi rozmawiałem myślą podobnie. Dla nich Polska przyniosła zaniedbanie Śląska, a nie widzą problemu w działalności ich dziadków po stronie Niemców (bo przecież Niemcy nie zabili w sumie około 6 mln ich rodaków). Ci z którymi rozmawiałem widzą Polskę jako obce ciało. I tu jest problem z RAŚ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy leci z nami "hanys"?

 

Może by się wypowiedział  :) w tym temacie.

 

Za Gierka mieli słodkie życie, dzisiaj już mniej, to nie dziwne że zaczyna im się roić w głowach autonomia która w obecnym układzie geopolitycznym jest utopią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich mrzonki o potędze to utopia. Nawet jeśli uważają że węgiel przyniesie im dobrobyt, to zapominają o tańszym węglu z Ukrainy czy Ameryki Łacińskiej. Do tego jeśliby chcieli eksportować węgiel do Polski ( tak mówił mi mój rozmówca ze Śląska) to niech wezmą pod uwagę że musieliby importować całą resztę produktów z nałożonym cłem. Życzę finansowego powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.