Skocz do zawartości

Ekogroszek czy pellet?


Rekomendowane odpowiedzi

Ahoj marynarze!

 

Czekam mnie wymiana kotła i zastanawiam się co tu wybrać. Gaz raczej za drogi dla mnie.  Zostaje ekogroszek i pellet. Skłaniam się ku pelletowi z racji tego, że to bardziej czyste paliwo. Będzie mi miło jak ktoś się podzieli swoimi doświadczeniami jak to wygląda do strony użytkowej i kosztowej. Dodam jeszcze, że mam stary dom ale bardzo dobrze ocieplony, ok 150m2.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Cześć @Mistrzunio, sam mam dom parterowy, 90m2, trzy lata temu wymieniłem kotłownie na gaz, stary piec węglowy był dobry,

ale dużo roboty i syfu w domu i kotłowni. Przy wymianie pieca skorzystałem z dopłat unijnych, i tak:

 Łączny koszt wymiany kotłowni 15k + 5k za prace ziemno-brukarskie. Zwrot z urzędu miejskiego 2k + 5k z urzędu wojewódzkiego.

Czyli za mniej więcej 13k, mam nową, czystą, bezobsługową kotłownie, teraz koszty eksploatacyjne.

Za ciepłą wodę, teraz jak jesteśmy z kobietą we dwoje, w domu jest zmywarka, płacimy około 90 zeta za miesiąc. Gdy jest sezon grzewczy,

za najbardziej mroźny miesiąc zeszłej zimy zapłaciłem około 500 zeta. 

 

   Podsumowując, ja jestem bardzo zadowolony z gazu. Za wymianę pieca na groszek czy pelet koszty były by zbliżone, oprócz prac ziemnych,

ale w zamian miałbym dodatkową pracę przy obsłudze pieca. A tak mam komforcik, mogę zostawić dom w mroźne dni na kilka dni i spokojna głowa.

 Tak że polecam gaz, tym bardziej że są spore dopłaty do gazu, przy wymianie pieca.

 

Pozdro.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Weź pod uwagę pompę ciepła. Zapłacisz więcej w przypadku samej instalacji, z drugiej strony rozwiązanie wygodne, jeśli dom jest dobrze ocieplony to tanie. I bezobsługowe. Nie trzeba szukać miejsca na przechowywanie pellegru czy ekogroszku. Kotłownia czysta, można tam trzymać słoiki czy postawić pralkę: https://klimat-tech.pl/realizacje/ Zobacz sobie tutaj jak wygladają takie kotłownie przy pompie ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.