Jump to content

Hexagram, czakra emocji (splot słoneczny)


crystal

9,122 views

Na początku bardzo was przepraszam, że w ostatni weekend nie dodałam obiecanego tekstu. Dołożę starań, by taka sytuacja nie miała więcej miejsca, a nowe notki pojawiały się na czas. W ramach rekompensaty dodam kolejny wpis dużo szybciej niż ostatnio, bo już w niedzielę. Postaram się też, by był dłuższy i ciekawszy niż zazwyczaj. Dzięki za waszą obecność, zapraszam do czytania. :) 

 

Struktura Hexagramu - Linie

 

Na początku tekstu wrócę do kwestii Linii, czyli do budowy hexagramu. Pisałam o tym w pierwszej notce, omówiłam tam pierwsze cztery linie, ich opisy możecie przeczytać tutaj: link do artykułu.

 

Jak już wspominałam, każda z sześćdziesięciu czterech bram ma sześć linii, co sprawia że ta sama aktywacja może objawiać się na różne sposoby. Linie możemy podzielić na dwie części: Dolny Trygram (linie 1, 2, 3) oraz Górny Trygram (linie 4, 5, 6). Poszczególne linie reprezentują odmienne wartości i cechy. Każda brama aktywowana w danej linii będzie powtarzała ten sam motyw, będzie stanowił on podstawowy temat danej aktywacji.

 

tachXEs.jpg

 

Ra Uru Hu w swoich nagraniach często używał metafory domu, by bardziej przystępnie opisać budowę hexagramu. Pierwsza linia to fundament na którym postawiono dom. Druga linia to przestrzeń mieszkalna na parterze - z odsłoniętymi oknami, przez które wszyscy mogą zajrzeć do środka. Trzecia linia to przestrzeń przejściowa - schody, które prowadzą z parteru na pierwsze piętro. Czwarta linia to pierwsze piętro, a linia piąta to tajemnicze pomieszczenie na poddaszu z zasłoniętym oknem. Szósta linia zaś to dach domu, umożliwiający spojrzenie z góry nie tylko na domostwa sąsiadów, ale też na resztę dzielnicy, a nawet dalej.

 

xUC3IBh.jpg

 

Podstawowa rola dolnego trygramu: linie 1, 2, 3

 

Dolny trygram jest pochłonięty sobą, zajmuje się głównie swoimi osobistymi sprawami. Są to procesy i doświadczenia, które nie spieszą się z eksternalizacją.

 

Podstawowa rola górnego trygramu: linie 4, 5, 6

 

W górnym trygramie mechanika całkowicie się zmienia, mamy tu do czynienia z procesem transpersonalnym, skierowanym na zewnątrz. Górny trygram ma silną potrzebę dzielenia się z innymi ludźmi – dzielenia się doświadczeniami zdobytymi w przeszłości oraz możliwościami leżącymi w przyszłości.

 

Linia 1 - Detektyw/badacz. Introspekcja, kameleon, empatia

Linia 2 - Pustelnik: naturalny talent, projekcja, demokrata

Linia 3 - Męczennik: metoda prób i błędów, mutacja, adaptacja

Linia 4 - Oportunista: eksternalizacja, życzliwość, abdykacja

Linia 5 - Heretyk: uniwersalizacja, projekcja, generał

Linia 6 - Wzór do naśladowania: administrator, optymista, mediator

 

Linia 5 – Uniwersalizacja, projekcja. Heretyk, Generał.

 

Piąta linia nie bez powodu nazywana jest linią generała. Osoby, które mają osobowość w tej linii często wkraczają do akcji wtedy, gdy sprawdzone sposoby zawiodą i trzeba myśleć nieszablonowo. Aura piątej linii działa jak magnes na ludzi w potrzebie - na takich, którzy przechodzą kryzys. Bywa to jednak zwodnicze, często ludzie widzą w heretykach rzeczy, których ci w rzeczywistości nie mają. To wszystko sprawia, że jednocześnie pragną oni obserwować świat, ale też się przed nim ukrywają.

 

Jeśli osoba z profilem w piątej linii uwierzy w iluzję tego jak jest postrzegana przez otoczenie, poczuje się dowartościowana tym, że inni widzą w niej niemal zbawiciela - może to okazać się zgubne w skutkach. Taki człowiek musi być świadomy siebie i tego czy faktycznie może pomóc innym oraz, czy potrafi znaleźć dla nich właściwe rozwiązanie. Krótko mówiąc - reputacja heretyka zależy od decyzji jakie podejmuje. Jeśli nie przynoszą niczego dobrego, musi liczyć się z konsekwencjami swojej nieudanej porady.

 

Kiedy kryzys mija i przywództwo heretyka nie jest niezbędne, przychodzi czas na zajęcie miejsca z boku. To okres, w którym warto zająć się sobą, swoim rozwojem, ponieważ mimo że heretycy nie muszą być cały czas „na służbie”, to jednak oczekuje się od nich, że będą w stałej gotowości, by w razie potrzeby wkroczyć do działania.

 

Cokolwiek zdecydujesz się robić w tym życiu – upewnij się, że ma to praktyczne zastosowanie. Jeśli tak będzie, z pewnością odniesiesz sukces. Jeśli jednak zdarzy się inaczej, będziesz miał problemy z reputacją. Ona jest jak cień, podąży za tobą, niezależnie gdzie się udasz.”

Ra Uru Hu

 

Linia 6 – Wzór. Administrator, optymista, mediator.

 

Linia 6 stoi samotnie, w oddaleniu od pozostałych pięciu linii hexagramu, „siedzi na dachu domu”. Choć czasami bywa przez to postrzegana jako bezinteresowna, to ta zdystansowana postawa dostarcza jej świetnej perspektywy, z której można zarówno spojrzeć wstecz na pozostałe pięć linii, jak i wybiegać wzrokiem w przód, w kierunku linii 1 kolejnego hexagramu. Podczas gdy linię 5 zdecydowanie ciągnie w kierunku innych ludzi, linia 6 się od nich odsuwa. Dzieje się tak dlatego, że istota w szóstej linii musi przejść przez swój własny, trzy etapowy proces życia, by wyłonić się jako dojrzały człowiek, będący swojego rodzaju Wzorem do naśladowania (stąd nazwa profilu – Wzór).

 

Etap 1 - od urodzenia do 30 roku życia

 

To czas prób i błędów, szukania swojej ścieżki, tworzenia i zrywania więzi - zupełnie jak w linii 3. W tym okresie osoby z szóstą linią bywają napędzane pragnieniem znalezienia bratniej duszy, której jednak zazwyczaj nie znajdują, aż do zakończenia drugiego etapu życia, czyli w wieku około 50 lat. Różnica między trzecią a szóstą linią jest taka, że "szóstka" nie jest tak odporna i przystosowana do ciągłych prób i porażek, ten proces może u niej doprowadzić do poczucia rozczarowania i sprawić że zacznie postrzegać życie w ciemnych barwach. Fizyczne i/lub emocjonalne wycofanie się, przynajmniej na jakiś czas, powinno przynieść ulgę i przywrócić optymistyczne podejście do życia.

 

Etap 2 - od 30 do 50 roku życia

 

To czas na wycofanie się z chaotycznych doświadczeń w celu uzdrowienia i refleksji. "Wchodzenie na dach", by obserwować i odkrywać, co jest godne zaufania, co naprawdę działa, a co można włożyć między bajki. To okres, w którym można przewartościować swoje życie i zgromadzić zasoby, które będą potrzebne w przyszłości. Szósta linia na tym etapie może wydawać się bardzo zdystansowana, oddalona. Dzieje się tak dlatego, że poszukuje wewnętrznej mądrości. W momencie odosobnienia szóstki zazwyczaj decydują się na wejście w stały związek lub założenie rodziny, celem stabilizacji i wyciszenia.

 

Etap 3 - od 50 roku życia

 

Kończy się czas odosobnienia - osoby z szóstą linią na tym etapie życia często zostają wręcz wykopane przez los z metaforycznego dachu, na którym do tej pory zajmowały wygodne miejsce, by w pełni zaangażowały się w świat zewnętrzny - tym razem już w swojej dojrzałej, autentycznej, optymistycznej formie. To może być okres radykalnych zmian w życiu, i właśnie w tym czasie osoby, które nie żyją zgodnie ze swoim Autorytetem wewnętrznym i nie podejmują właściwych dla siebie decyzji, są narażone na poważne błędy.

 

Osoby z szóstą linią przechodzą w ciągu życia wyjątkowy proces, który może nas wiele nauczyć - głęboko przeżywają doświadczenia młodość, pozostają na uboczu i przechodzą wewnętrzną przemianę w średnim wieku, by ponownie zaangażować się aktywnie w życie i rozkwitnąć po pięćdziesiątym roku życia.

 

Każda osoba z szóstą linią niesie magię przyszłości, niesie magię tego, co jest możliwe dla każdego człowieka, jeśli będzie miał wystarczające szczęście w życiu, aby wejść w kontakt z tą wiedzą, eksperymentować z nią i zobaczyć w niej siebie ”.

Ra Uru Hu

 

 

Czakram splotu słonecznego – emocji

 

- Świadomość duchowa. Obfitość Ducha.

- Świadomość emocjonalna i społeczna.

- Pasja i pragnienie.

- Uczucia, emocje, wrażliwość.

- 50% populacji ma zdefiniowany czakram emocji.

 

pGSMBlM.png

 

Czakram splotu słonecznego biologicznie związany jest z płucami, nerkami, trzustką, prostatą oraz z układem nerwowym. Jego podstawowymi motywami są uczucia, emocje i wrażliwość, a funkcją - umożliwienie nam uzyskania emocjonalnego spokoju i dobrego samopoczucia. Kiedy dana osoba odczuwa wiele negatywnych emocji i pozwala na to by one nią kierowały, nie panuje nad nimi, bezpośrednio wpływa to na wyżej wymienione organy. Retencja wody i przyrost wagi to częsty przykład skutków długotrwałego odczuwania negatywnych emocji.

 

Najważniejsze co trzeba zrozumieć, jeśli chodzi o splot słoneczny, to to że fale emocjonalne to nic innego jak nieunikniony, niezależny od nas proces chemiczny, który nigdy nie ustaje. Żadne zmiany czy wahania emocji nie są możliwe do wytłumaczenia, to czysta mechanika ciała. Niestety, bez tej wiedzy i świadomości osoby ze zdefinowanym czakramem emocji zmuszane są w ciągu życia do racjonalizowania tego co czują, cały czas starając się wytłumaczyć sobie i innym, dlaczego w danym momencie doświadczają spadku lub podwyższenia nastroju.

 

Kiedy tacy ludzie są smutni, ich przyjaciele chcieliby wiedzieć jaki jest tego powód i co mogą zrobić, by poprawić im nastrój. Często wręcz staje się to problemem najwyższej wagi, by określić przyczynę złego humoru. Obwinianie kogoś lub czegoś za czysto chemiczne procesy jest źródłem poczucia zmieszania i niepewności, podczas gdy jedynym słusznym podejściem jest akceptacja i dostrzeżenie potencjału w tych falach emocjonalnych – bo przecież zarówno radość jak i smutek mogą nieść w sobie głębię i piękno, o ile zachowamy wewnętrzny spokój.

 

Niezależnie od tego, czy twój czakram emocji jest zdefiniowany i doświadczasz własnych zwyżek i spadków nastroju, czy splot słoneczny jest u ciebie niezdefiniowany i przeżywasz emocje innych ludzi – musisz uważać na to, by nie identyfikować się z tym co czujesz. Pozostań obiektywnym obserwatorem. Nie jesteś falą, jesteś jedynie niesiony przez fale.

 

Społeczeństwo utrwala szkodliwy pogląd, że powinniśmy być szczęśliwi przez cały czas. Z tego powodu większość emocjonalnie zdefiniowanych ludzi żyje, walcząc ze swoją emocjonalną naturą, trwając w głębokim przekonaniu, że coś jest z nimi nie tak. Prawdziwe wyzwolenie przychodzi, gdy uczą się obserwować, akceptować i przyjmować pełną gamę swoich emocji.

 

Niezdefiniowana czakra splotu słonecznego

 

Jeśli twój czakram emocji jest niezdefiniowany, oznacza że to, że jesteś w jego obszarze receptywny – pobierasz energię z otoczenia i odczuwasz ją jako własną.

 

Strategia umysłu w trybie „not-self”: Unikanie prawdy i konfrontacji. Bycie reaktywnym, podejmowanie decyzji pod wpływem emocji innych osób.

 

Nauka płynąca z niezdefiniowanego centrum emocji: Świadomość kiedy konfrontacja będzie zdrowa i właściwa, a kiedy nie. Nauka jak być obiektywnym obserwatorem emocji i emocjonalnych stanów innych osób, bez uczestnictwa i współprzeżywania ich. Podejmowanie własnych decyzji, bez wpływu i nacisku.

 

Blaski: Otwarta czakra splotu daje ci zdolność odczuwania emocji innych osób. Dzięki empatii nie można przed tobą ukryć żadnych uczuć - wyraźnie odczuwasz nastroje ludzi wokół ciebie i wiesz jakie emocje mogą na nich wpływać w danej chwili. Jeśli zrozumiesz mechanizmy, na bazie których działasz, będziesz potrafił skutecznie wykorzystać swoją wrażliwość i empatię, nauczysz się też nie utożsamić z uczuciami innych ludzi, a jedynie je obserwować.

 

Cienie: Otwarta czakra emocji czyni cię wyjątkowo wrażliwym na uczucia innych ludzi. W miarę możliwości powinieneś unikać wzbudzania emocji w osobach wokół ciebie. To może jednak sprawić, że będziesz starał się zadowolić wszystkich. Najmądrzejszą rzeczą, jaką możesz w tym przypadku zrobić, będzie zajęcie zdecydowanego stanowiska w sprawie, nawet jeśli miałoby to oznaczać potencjalny konflikt. Kiedy odbierasz i "przerabiasz" uczucia innych osób narażasz się na silne pobudzenie emocjonalne.

 

Bramy czakramu emocji

 

1. Fale emocjonalne obwodu plemiennego. Potrzeby.

 

Brama 37 – Rodzina. Brama przyjaźni. Strach przed tradycją.

 

Nerwowość związana z koniecznością przyjmowania tradycyjnych ról w życiu.

 

Brama dotyczy przynależności emocjonalnej i lojalności - w przyjaźni, w małżeństwie, w rodzinie i społeczności. Oferuje wsparcie i dba o tych, którzy należą do grupy. Jednak oferowana lojalność i ochrona wymagają czegoś w zamian, ponieważ każde małżeństwo i każda społeczność działają tylko w oparciu o umowy. Ta brama jest emocjonalnym ujściem gniewu, jeśli zasady porozumienia zostaną złamane. Potencjał bramy to Lojalność.

 

Brama 6 – Konflikt. Brama scysji. Strach przed intymnością.

 

Lęk przed pokazaniem jaki naprawdę jesteś.

 

Brama 6 ucieleśnia inteligencję emocjonalną. Steruje przepływem emocji przez czakram splotu słonecznego jak śluza wodna - kontroluje czy jesteśmy otwarci na intymność. Brama 6 to genetyczny odruch ochronny, który reguluje kogo do siebie dopuszczamy. Obejmuje wszystkie potencjalne przepływy świadomości i fale emocjonalne czakramu emocji. Określa równowagę emocjonalną i interakcje międzyludzkie - od pokoju po wojnę. Na poziomie fizycznym wiąże się to z naszą równowagą pH. Potencjał bramy to Rozwaga.

 

Brama 49 – Rewolucja. Brama zasad. Strach przed naturą.

 

Nerwowość związana z nieprzewidywalnością, odrzuceniem i konsekwencjami.

 

Brama 49 to stabilność emocjonalna oparta na zasadach. Tutaj mają swoje miejsce zasady współistnienia w ramach społeczności. Brama 49 żąda posłuszeństwa, a jeśli ktoś nie zaakceptuje zasad, zostanie odrzucony i wykluczony ze społeczności. To także brama rozwodu i rewolucji. Osoba z tą bramą może być albo bardzo wrażliwa, albo całkowicie niewrażliwa na potrzeby innych. Liczy się tylko to, kto stoi za zasadami i je wspiera. Brama 49 jest w stanie znaleźć poparcie dla swoich zasad w społeczności, jeśli uzna to za konieczne. Jeśli siły rządzące naruszą zasady, rozpocznie się tutaj rewolucja przeciwko władcy. Potencjał bramy to Zasady.

 

2. Fale emocjonalne obwodu indywidualnego. Pasje.

 

Brama 22 – Łaska. Brama otwartości. Strach przed ciszą.

 

Niepewność, czy zostaniesz wysłuchany oraz czy istnieje coś wartego słuchania.

 

Brama 22 dotyczy nastroju emocjonalnego i stanu umysłu. W zależności od nastroju osoba z tą bramą będzie towarzyska lub aspołeczna. Ze względu na swoją głębię emocjonalną wspiera innych i zachęca ich do życia w Duchu. Kiedy jest w dobrym nastroju, może prezentować się jako osoba pełna wdzięku i uroku, także wobec nieznajomych, a tym samym przyczyniać się do ich otwartości na emocje i zmiany. Brama na poziomie biologicznym związana jest z lewym uchem. Wszystko, co słyszy się lewym uchem, zostanie odebrane jako wiadomość emocjonalna – nie fakty, a jedynie nastrój w danej chwili.

 

Brama 55 – Obfitość. Brama Ducha. Strach przed pustką.

 

Nerwowość wynikająca z niewiedzy, czym się pasjonować.

 

Brama 55 dotyczy obfitości emocjonalnej i nastawienia. To brama „Ducha” - może być głęboko melancholijna, muzyczna lub romantyczna. Jest także bramą, która króluje jeśli chodzi o intensywność emocji. Osoba z tą bramą zawsze będzie poszukiwała idealnego stanu emocjonalnego - czy to pokoju, miłości, czy ekstazy. Brama ta jest głęboko akustyczna i wrażliwa na ton głosu. To brama potencjalnej świadomości emocjonalnej, świadomości faktu, że obfitość materialna jest zawsze kwestią sposobu myślenia. Potencjał bramy to Obfitość.

 

3. Fale emocjonalne obwodu kolektywnego. Pragnienia.

 

Brama 36 – Ciemniejące światło. Brama kryzysu. Strach przed nieadekwatnością.

 

Lęk przed nieadekwatnością seksualną lub emocjonalną.

 

Brama reprezentuje wrażliwość emocjonalną, jest to chyba najsilniejsze źródło emocji w całym splocie słonecznym. Może wynieść posiadacza na najwyższe szczyty emocjonalnych doświadczeń, ale też wciągnąć go w najgłębszy kryzys emocjonalny.

W strumieniu emocji pojawia się wiele tęsknoty i pożądania. W przypadku wielu doświadczeń (wydarzeń życiowych) punktem kulminacyjny będzie wybuch emocji, może dojść do kryzysu emocjonalnego. Cel danego doświadczenia można dostrzec dopiero po jego zakończeniu (brak jasności w czasie rzeczywistym). Potencjał bramy to Wrażliwość emocjonalna.

 

Brama 30 – Lgnący płomień. Brama uczuć. Strach przed tym co niesie los.

 

Lęk przed tym co się może wydarzyć, lub przed tym że coś się nie zdarzy.

 

Brama 30 to tęsknota za nowymi doświadczeniami, to głębokie i intensywne pragnienie. Wiele marzeń i planów ma swoje źródło w tej bramie. To wielka chęć, by próbować nowych rzeczy, doświadczać życia, nawet jeśli los jest niepewny i rzeczywistość może nie sprostać oczekiwaniom. Jest to głód zmian, pragnienie spełnienia swojego przeznaczenia, emocjonalna fala nadziei i bólu, wzlotów i rozczarowań. Potencjał świadomości emocjonalnej leży między tymi skrajnymi biegunami. Jest to uczucie bólu, które błaga o zmianę i prosi Los o litość.

Potencjał bramy to Zaciekłość, która może być wręcz zaraźliwa.

 

Bardzo dziękuję za przeczytanie tekstu, nowy wpis pojawi się już w niedzielę. Pozdrawiam serdecznie i życzę wam wszystkiego dobrego. :) 

  • Like 3
  • Thanks 2

3 Comments


Recommended Comments

@józekk Z każdym kolejnym wpisem powinno przychodzić większe zrozumienie. :) Temat jest mega obszerny, dlatego nie ma innej opcji, jak omawiać wszystko po kolei, etapami.

  • Like 2
Link to comment
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.