Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

ciekawyswiata

Starszy Użytkownik
 • Zawartość

  403
 • Donations

  0,00 zł 
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

356 Świetna

O ciekawyswiata

 • Tytuł
  Starszy Kapral

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Szczerze mówiąc nie odczuwam presji związkowej. Czasami ktoś coś tam powie, ale raczej każdy żyje swoim życiem. Myślę, że nieco wyolbrzymiany jest ten problem, chociaż kiedy będę po 30 może zmienię zdanie twierdząc, że jednak ostracyzm towarzyski występuje. Tak jak koledzy wyżej wspominali- jest to całkiem możliwe, bo życie rodzinne jest czasochłonne, singiel może borykac się z samotnością i wykluczeniem. Mamy do czynienia też trochę z inną sytuacją. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach mocno przesunęła się ta granica wchodzenia w "prawdziwe życie" zwane związkiem/małżeństwem. Jednym z powodów jest kwestia ekonomiczna- młodzi ludzie zazwyczaj mając 30 lat jeszcze nie są stabilni finansowo. Drugi czynnik to czynnik pewnej mody czy mentalności polegającej na tym, że młodzi ludzie najpierw inwestują w siebie, w swoją karierę zawodową, a dopiero później myślą o związku. Mam wrażenie, że kiedyś było to wszystko bardziej spontanicznie- ludzie się sobie podobali, to brali ślub, nie zważając za bardzo na kiepską sytuację materialną czy koniecznośc rozwijania kariery. Teraz bardziej to wszystko odbywa się etapami. Nie zmienia to oczywiście faktu, że jest spora grupa społeczeństwa, która będzie podejmowała decyzje o ślubie bez większego namysłu, w wieku 20 lat.
 2. Rozwiązanie problemu jest takie, że jeśli jest możliwośc odcięcia się od takich osób, to urywa się kontakt. Proste. Przejmowac to się mogę opiniami autorytetów, ludzi, których podziwiam, a nie januszy, którym stylu życia i przekonań współczuję. Trochę nawiązując do tematu- czy rzeczywiście jest tak źle po 30 singlom? Czy już wszyscy są po ślubie? Czy w pracy robią z tego takie zamieszanie? Czy może bardziej sami siebie nakręcamy wyobrażając sobie jak jesteśmy spychani na towarzyski margines?
 3. Czy jest życie po 40stce?

  Wieku nie oszukamy, ale też nikt nie mówi o naśladowaniu himalaistów. Według mnie receptą jest zadbanie o siebie przez całe życie, to wtedy po 40 będziemy się lepiej czuli. Sport amatorski, dobre jedzenie, wysypianie się. Poza tym każdy wiek ma swoje zalety. Raczej na darmo szukac zawodowych sportowców po 40, optymalny wiek dla sportowców to 20-35, i pewnie nie dzieje się to przez przypadek. Ciało traci swoje możliwości po 40, co nie zmienia faktu, że w tym temacie jest wiele wymówek. Dlaczego? A no dlatego, że jak się chce to się ma. Znam facetów, którzy są po 40, a nawet bliżej 50 i naprawdę są bardzo sprawni, nawet sprawniejsi od przeciętnych 20-30 latków.
 4. Czy mam jakąkolwiek szansę?

  W skokach rzeczywiście wiele zależy od szczęścia, ale przykład Huli to świetny przykład na to, że warto walczyc. W przypadku piłki nożnej jest inna sytuacja- to prawda. Natomiast niektórzy mają wrodzone talenty. Messi to czysty talent, gdyby zaczął grac w wieku 24 lat, to uważam, że grałby na mistrzowskim poziomie( pewnie by musiał popracowac trochę nad przygotowaniem fizycznym, ale daliby mu pół roku i dałby radę). Więc zawsze jest szansa, że ktoś kogoś dostrzeże, że ktoś się pozna na czyimś wrodzonym talencie, dlatego warto spróbowac.
 5. Czy mam jakąkolwiek szansę?

  @DobryZawodnik Według mnie nikt Ci nie powie, czy masz szanse. Nawet jakiś autorytet w tej dziedzinie może się pomylic. Ostatnio sobie rozkminiałem, że Stefan Hula( ten skoczek narciarski) został brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w drużynie, a w konkursie indywidualnym prowadził po pierwszej serii, zaś ostatecznie zajął w indywidualnym konkursie piąte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich. Wcześniej został brązowym medalistą Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w drużynie, jeszcze wcześniej Mistrzem Polski w Wiśle. Wszystko to zrobił w wieku 32 lat. Właściwie facet zawsze był słabym skoczkiem całą karierę, a nagle się odrodził jak Feniks. W dwa miesiące kariery osiągnął więcej niż przez całe lata swoich skoków. W sumie chyba 99 procent sportowców zaczyna w wieku 10 lat, czasami nawet wcześniej. Jednak 24 lata to bardzo dobra wydolnośc organizmu. Tak jak mówiłeś nie pijesz alkoholu, jesteś w dobrej formie. Nie powiem Ci, czy masz szansę, ale na pewno powiem Ci, żebyś walczył.
 6. U mnie założenie jest takie, że rodzinę może i założę, ale jest to obwarowane kilkoma warunkami. Może i takie podejście jest śmieszne, niepopularne i wręcz sztywne. Jednakże jest to poważna decyzja, dlatego moje warunki to: 1) muszę ukończyc 35 lat; 2) dziewczyna musi byc dobrze wykształcona; 3 dziewczyna musi pracowac zawodowo; 4)dziewczyna musi byc skromna; 5) sam muszę dobrze zarabiac; 6) dziewczyna musi byc bardzo ładna; 7) dziewczyna musi dbac o mnie; Jeżeli któregoś warunku nie spełnia lub ja nie spełniam, nie ma możliwości małżeństwa. Nie ma żadnych odstępstw od tych zasad, które sobie narzuciłem. Małżeństwo nie jest konieczne niczym powietrze czy pokarm, także tak
 7. W takim świecie żyjemy, w świecie instant. Nie stac kogoś na coś, to bierzemy pożyczki. Nie ma dróg na skróty, a Polska jako kraj na dorobku ma jakieś kompleksy, więc młodzi nie oszczędzają sobie na elektronice( smartfony, telewizory, samochody, itd). Zrobimy wszystko na pokaz. Najlepszy komentarz pod linkiem, że tak się dzieje, bo za mało zarabiają. Jak się nie zarabia, to się nie wydaje na niepotrzebne rzeczy. Proste prawa ekonomii.
 8. Facet pragnie uchodzić za nowoczesnego, liberalnego i tolerancyjnego. Skoro tak jest, to dlaczego zachowuje się w taki sposób? Rozumiem, że każdy ma swoje zdanie na różne tematy, ale według mnie podstawą człowieka wykształconego, tolerancyjnego jest wysoka kultura osobista, empatia i zrozumienie. Tu nie chodzi o sprawdzanie wiary katolików, ale moim zdaniem jest czysta zagrywka medialna, aby biznes się kręcił. Facet dobrze wie, co robi, a jego tłumaczenia do mnie nie trafiają. W życiu bym czegoś takiego nie zrobił- zupełny brak empatii i kultury osobistej. Poza tym wrzucanie wszystkich do jednego wora jest śmieszne i niedorzeczne. Nie jestem Pisowcem ani katolem, a jednak nie podoba mi się takie zachowanie.
 9. Mentalność przegrywa

  Wydaje mi się, że introwertycy mają trochę przewalone w tym świecie. Potrzebujemy więcej czasu, żeby "dac się poznac innym ludziom", żeby wiedzieli, że nie jesteśmy jacyś gburowaci, chamscy. Na pewno ważne jest to, co zostało już napisane wyżej- walka z tym nie ma sensu. Wychodzę z założenia, co też jest już poparte jakimś doświadczenie w kontaktach z ludźmi, że najlepiej dogaduję się z niewielką ilością osób. Nigdy raczej nie będę duszą towarzystwa, a żyję według zasady, że nie rób drugiemu, co Tobie nie miłe- to pomaga, bo często introwertyków bierze się trochę za ludzi wyniosłych, przemądrzałych, zamkniętych w sobie, dziwnych. Z czasem jednak ludzie twierdzą, że jestem naprawdę spoko koleś. Czasami możemy czuc się wykluczeni społecznie, ale proponuję zrobienie eksperymentu, żeby wyłączyc telefon na tydzień( w dzisiejszych czasach trudne), po tygodniu włączyc i przekonac się, że nie jest jednak tak fatalnie i sporo osób próbowało się do nas dodzwonic czy pisało smsy:)
 10. Jak zawsze prawda leży po środku. Sam raczej nie jestem zwolennikiem tego typu programów, co nie zmienia faktu, że gdyby mi przysługiwało 500 plus, to bym brał. Oczywiście argument z Januszami biznesu bardzo słuszny, ale też pamiętajmy, że dużo ludzi woli narobic dzieci niż iśc do pracy. Owszem płace są niskie, czasami bardzo niskie, ale powiedzmy sobie szczerze, że jak się nie ma kwalifikacji, to się idzie do takiej pracy jaką proponują. Jak sobie ludzie pościelili tak się wyśpią. Nie możemy miec też pretensji do Januszy biznesu, co nie zmienia faktu że Janusze lepiej by wyszli, gdyby poczytali parę książek na temat zarządzania, traktowania pracowników i kultury osobistej. Znam też ludzi z dochodami plus 10 koła miesięcznie, którzy sobie pobierają te świadczenia( nie mam do nich pretensji, sam bym brał). A teraz gdzie w tym wszystkim( już wielokrotnie o tym pisałem) miejsce dla młodego człowieka po studiach, który de facto zarabia czasami jeszcze gorzej niż u Janusza biznesu? Gdzie jest pomoc dla rodziców, którzy chcą pomóc dzieciom w ich wykształceniu? Taka klasa średnia i ludzie młodzi mają najgorzej teraz. Za bogaci na zasiłki, zaś 500 plus już nie przysługuje, bo 18 lat dzieciaki skończyły, a studia przecież trzeba opłacic.
 11. Oczy zwierciadłem duszy?

  Od dawna mnie interesuje ta kwestia. Czy rzeczywiście uważacie, że po oczach możemy poznac, że ktoś jest na przykład dobry, zły, ma dobre i złe zamiary, jest manipulatorem, oszustem, a nawet nie weszlibyście z jakąś osobą w interesy? Szczególnie interesuje mnie odpowiedź @Stulejman Wspaniały. Kilka razy w audycjach mówiłeś Marku o oczach w takim ezoterycznym kontekście. Chyba raz wspominałeś o Panu Ziębie, raz o Adamie Szustaku. Było tam coś o tym, że coś z ich oczami jest nie tak, że nie ufasz im( nie pamiętam, w których audycjach, jest ich już bardzo dużo, mam nadzieję, że nie pomyliłem osób). Opierasz się na intuicji, przeczuciach, coś w środku Ciebie podpowiada, że dana osoba jest taka czy owaka? Jestem ciekawy Twojego zdanie, bo na pewno masz też duże doświadczenie w pracy z ludźmi. Przyznam się, że czasami czuję jakby strach, jakby odrzuca mnie od niektórych spojrzeń, chociaż wiem, że fizycznie te osoby nie są w stanie mi zagrozic.
 12. Samotność jest chorobą

  Ciekawy temat. Pamiętam jak przychodziłem na forum, byłem wówczas w momencie życia, w którym odczuwałem potrzebę bycia w samotności. Nagle odechciało mi się spotkań z kumplami, wychodzenia na miasto czy weekendowych wypadów. I pewnie nie było to bez przypadku, coś musiało się we mnie zmienic, że nagle przestałem odczuwać taką potrzebę. Mam wrażenie, że musiałem przed czymś uciekac, skoro tak bardzo pragnąłem towarzystwa.
 13. Myśl poważniej o przyszłości.

  To prawda, jednak nie chodzi mi tu o sytuację, w której mamy się położyć i czekać na olśnienie. Miałem raczej na myśli dogłębne poznanie tego, co dla danej osoby jest ważne i czy to jest to, czym ta osoba chce się zajmowac. Oczywiście eksperymentowanie jest ważne, ale jednak przynajmniej możemy najpierw określic, czy to coś nas kręci. Natomiast zupełnie się nie zgadzam z tym, że dumanie nad wizją siebie to stracony czas- według mnie jest zupełnie przeciwnie. Jest to ważne chociażby z tego powodu, aby dowiedziec się o swoich potrzebach wewnętrznych, o tym, co jest "nasze", a co narzucone przez świat. Jeżeli do mnie był skierowany ten fragment, to ewidentnie nigdy takiej fazy nie miałem. Chociaż człowiek się zmienia i nawet pasje się zmieniają. Także nie wykluczam, że może mnie to kiedyś zainteresuje, chociaż prawdę mówiąc nie mogę sobie tego na ten moment wyobrazic:)
 14. Myśl poważniej o przyszłości.

  3 tysiące na rękę jak na polskie warunki to już całkiem fajnie. Wiem, że nie jest to dużo, ale skoro mówisz, że pracujesz dorywczo w kilku miejscach i jeszcze jedną z tych prac bardzo lubisz to czym się przejmujesz? Według społeczeństwa powinieneś szukac roboty na cały etat u prywaciarza za 2 tysiące i wtedy będziesz porządnym i odpowiedzialnym obywatelem, a nie tam jakieś prace dorywcze. Poza tym jak nie wiesz od czego zacząc to zacznij od wizji. Nie podejmuj kroków, kiedy nie wiesz dokładnie, co chcesz osiągnąc. To prawda, ale też patrzmy trochę z szerszej perspektywy. Ludzie mają różne priorytety. Jeden ma rodzinę, a drugi woli samotnośc. Jeden się skupia na robieniu pieniędzy, drugi na chodzeniu po górach. Także nawet rady szanowanych osób, które mają osiągnięcia, trzeba brac przez pryzmat tego, co samemu się chce.
 15. Introwertyk, ekstrawertyk, a może nieśmiałośc?

  Cóż, najgorsze są na przykład sytuacje, gdzie mam gdzieś wejśc, gdzie jest dużo ludzi, jakaś domówka i jesteś na świeczniku, ludzie się pytają co słychac, a człowiek nie potrafi tak spontanicznie odpowiedziec, że "spoko" tylko szuka wyszukanych odpowiedzi Poza tym nie ma nic gorszego jak zmuszanie się do przesiadywania z ludźmi, którzy gadają "o niczym". Nie przeszkadza mi to, ale okropnie to frustruje, bo w te klocki jestem słaby. Po prostu albo konkret albo milczę.
×