Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

spacemarine

Starszy Użytkownik
 • Content Count

  270
 • Donations

  100.00 PLN 
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

232 Świetna

About spacemarine

 • Rank
  Starszy Szeregowiec

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. O kondycji gospodarki często świadczy sytuacja rynku sprzedaży aut, zatem warto popatrzeć na spadki sprzedaży w Polsce w marcu, niektóre marki nawet o 70%: https://francuskie.pl/potezne-spadki-sprzedazy-nowych-samochodow-w-polsce/ Ludzie ograniczają maksymalnie zakupy, są niepewni najbliższych miesięcy, będzie ciekawie.
 2. Może wykorzystają przez to że ludzie się boją wirusa i zmniejszą prawa obywatelskie, ukrócą gotówkę itd, przy okazji wprowadzą system kontroli jak w Chinach pod pretekstem kontroli kwarantanny itd. Możliwości są duże.
 3. Złote czasy, ale prawo bez zmian czyli po haju hormonalnym jak się znudzi będzie wywalony z mieszkania samiec, bo ściemni dama, że bił ird. Zainteresowanie rośnie, ale gadziego mózgu nie oszukasz, przeciwnie będzie pewnie więcej wyrzucanych facetów, okradanych z kasy itd. Kolejna sprawa, po co komu zainteresowanie atrakcyjnej, zdesperowanej kobiety jeżdżącej po świecie dla zdjęć na instagrama wydając przy tym całą pensję kiedy straciła pracę i szuka bankomatu. Raczej przyjdzie otrzeźwienie, ale niektóre będą w większej potrzebie jeszcze bardziej kłamiąc jaka to jest wyjątkowa. Z tym że trudne czasy wymagają poświęceń, kochanie zawsze miłość, ale ta intercyza jest konieczna bo ciężkie czasy, a mam dużą odpowiedzialność finansową przez prace w firmie, to żeby chronić rodzinę jedyne złote czasy to widzę na fizycznym złocie jak inflacja ruszy.
 4. W sumie jest jeden plus problemów gospodarczych przez wirusa, pierwsze zwolnienia są w lewicowych mediach: buzzfeed i podobnych: Powinno to nas cieszyć bo zmniejszy się finansowanie na te lewicowe bzdury sączone przez popularne media, ale pewni i kolejne odnogi jak sponsorowanie lewicowych kanałów YouTube itd. Podczas dobrej koniunktury mogli sobie na to pozwolić, ale teraz liczy się rachunek ekonomiczny.
 5. Przy obecnych rekordowych niskich stopach procentowych to dobry pomysł by wziąć kredyt na stałe oprocentowanie. Nie jest to popularny produkt ale przy rosnącej inflacji i idealny. Tylko ponownie nie pod korek itd. Mam znajomych co żyli ponad stan, jak to się mówi: srali wyżej niż dupę mieli: zagraniczne wakacje dwa razy w roku, za duże mieszkanie itd, a teraz jest lament, stres bo tu wysoki kredyt, leasing, a kochana straciła już pracę. Co gorsze ciężko zrezygnować z wystawnego stylu życia, ale jedni już upłynnili nowego xboxa, a to dopiero drobnica. Radzę nie pożyczać ludziom w potrzebie prócz na chleb bliskiej rodzinie, lepiej mówić ze straciło się kasę na ostatnim tąpnięciu giełdy i w getback. @reno Ty myślałeś, a ilu wzięło kredyt na flip czy na wynajem na airbnb w samej wawie z kredytem na 70 czy 80% bo to było modne i szkoleniowcy mówili że to okazja życia, zastaw obecne mieszkanie po babci itd. Porozmawiajmy za kilka miesięcy o sytuacji, tym bardziej że teraz większość urzędów i notariuszowi jest zamknięta, więc rynek stoi. Podczas wirusa ludzie będą się nawet bali oglądać czy pokazywać swoje mieszkanie.
 6. @reno Jak będzie wysoka inflacja i siła nabywcza pieniądza będzie spadać to zamrożenie cen mieszkań u developerów nawet na 10 tys z metra sprawi że realnie ceny będą spadać. Druga sprawa to fakt że wiele mieszkań było kupowanych pod airbnb, a w kryzysie turystyka pierwsza siada, tym bardziej przy wirusie. Wspomniana Hiszpania również wprowadziła ograniczenia dla najmu krótkoterminowego, w niektórych regionach są kary 40tys eur za taki najem bez licencji: https://english.elpais.com/elpais/2019/03/28/inenglish/1553767032_107018.html Jak opłacalność inwestycji spada to zaczną się wyzbywać takich nieruchomości, tym bardziej jak były na kredyt. Przypominam że w Polsce jak był kryzys i zastój na rynku nieruchomości to developerzy dodawali gratis wykończoną łazienkę i kuchnie już w cenie. Czyli realna cena była niższa bo nie płaciłeś za te prace, bywały garaże gratis itd. W naszym kraju również pojawią się ciekawe oferty na rynku wtórnym osób co zainwestowały w mieszkanie po 12 tys z metra pod airbnb na kredycie, a teraz obłożenie spadło np o połowę czy więcej, a raty trzeba płacić. Co wtedy zrobią? Pewnie krupnik albo sami sprzedadzą aby zminimalizować straty. Twoje argumenty są dobre gdyby nie było kryzysu, który nadchodzi. Wyższe ceny robocizny, Ukraińcy którzy się osiedlają itd. Natomiast jak pracownicy masowo zaczną tracić pracę, będzie mniejszy popyt na wszystko to się dużo zmieni. Nie ma co rozmawiać przez pryzmat pułapu wysokiego rozwoju gospodarczego i popytu, jak wchodzimy w odwrotną sytuację gospodarczą. Z drugiej strony osoby mające gotówkę będą miały sporo okazji, bo jak ktoś będzie miał nóż na gardle to będzie elastyczny w negocjacjach gdzie pieniądze są w gotówce są na stole, tym bardziej że banki też będą mniej chętne na udzielanie kredytów.
 7. @Kleofas Na szczęście Bartosiak nie koloryzuje i mówi swoje przemyślenia bez tego lewicowego światopoglądu.
 8. @nowy00 Podlinkowałem go @Moriente To co może być gorsze od wirusa to napięcia albo nawet jakaś wojna. Teraz państwa się przekonują ile ta UE jest warta, Włochy zamówiły sobie maseczki z Chin i Niemcy je skonfiskowały, jak jest kryzys każdy myśli o sobie w skali makro i mikro. Naprawdę godny polecenia jest ten wywiad z Bartosiakiem. Sam przyznał że zrobił większe zakupy zresztą, coś co wiele osób również na tym forum wyśmiewało.
 9. Koronowirus może również atakować serce, nie tylko płuca i to u zdrowych osób: https://www.businessinsider.com/coronavirus-can-cause-heart-infections-2020-3?IR=T @nowy00 Najgorsze chyba przed nami, bo w trudnych czasach zaczyna wychodzić ludzka natura. Czytając te newsy i ostatni film z Bartosiakiem zdecydowałem powiększyć zapasy.
 10. Zapomniałem najważniejszą rzecz dodać, nie mam kredytów. Ta pętla na szyi doprowadzi wiele osób na skraj bankructwa. Dodatkowo jak wartość mieszkań zacznie spadać, podobnie jak i ceny zaczną banki żądać dodatkowych zabezpieczeń. Nie masz? To wcisną obowiązkowe ubezpieczenie itd podnosząc koszty kredytu/raty.
 11. @Stary_Niedzwiedz A jakie Ty masz pojęcie skoro nie wiesz co się w tym kraju dzieje? https://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/1449534,bail-in-podkarpacki-bank-spoldzielczy-samorzady-straca.html https://www.rp.pl/Opinie/200129272-Przymusowa-restrukturyzacja-bez-bail-in.html I dokładnie tak, po upadku Lehman Brothers bailoutem bankierzy uratowali system bankowy/monetarny. Ten sam system, który udziela kredyty z powietrza, ten kulawy system. Zaprzeczasz, że nie został uratowany? Gdyby nie był to byśmy żyli obecnie w innym systemie, raczej nie opartym na złocie co niektórzy mieli taką nadzieję. Obecnie nadal powtarzane są błędy i niedługo będą problemy z ogromnym długiem korporacyjnym sektora łupkowego w USA, tonącego przez niskie ceny ropy: https://www.ft.com/content/76c15898-52a2-11ea-90ad-25e377c0ee1f Jak banki zaczną się przewracać to zagraniczne banki w Polsce będą drenowane przez spółki matki, już w 2012 mówiono o takim ryzyku: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/614596,banki-w-polsce-zostana-wydrenowane-z-kapitalu-przez-zagraniczne-banki-matki.html W takim scenariuszu lepiej być w Polskim Banku niż zagranicznym potencjalnego bankruta, tym bardziej jak szykują się pakiety ochronne gospodarek na miliardy w całej Europie. Zresztą to pewnie jedna z przyczyn dlaczego przejmowane są banki jak Pekao SA, żeby zmniejszyć takie ryzyko. I na koniec, jak masz problemy to idź do jakiejś poradni, a nie wypisujesz na użytkowników swoje bzdety.
 12. Każdy powinien go przeczytać: "02. To nieprawda, że chorują głównie ludzie starsi. Średni wiek pacjenta w Nowym Jorku to 45 lat. Czyli ja. Najmłodszy pacjent ma 3 tygodnie. Pojawia się też niepokojąca liczba przypadków wśród dzieci na Long Island. Tak może być gdziekolwiek. Z raportu z Wuhan wiemy, że choroba przebiega w ok. 20% poważnie. Słychać takie przypadki w Nowym Jorku. Młodzi silni ludzie nie mogą dojść do łazienki. Duszą się. A nie mają daleko, mieszkania nowojorskie, są wielkości średniej szafy. "
 13. Ktokolwiek trochę wiedzący co się dzieje na świecie wiedział, że było kwestią czasu zanim pojawi się kolejny kryzys. Poprzedni związany z upadkiem rynku nieruchomości z 2008 roku wielu nie pamięta, ale bankierzy ledwo wtedy uratowali system. Polska o dziwo nawet nieźle przeszła przez te czasy w porównaniu do innych krajów, oczywiście nie obyło się bez problemów, ale to co nas czeka wydaje mi się będzie sporym wyzwaniem. O tym jak poszczególne osoby przetrwają nadchodzący kryzys w dużej mierzy zależy co robiły przez ostatnie lata, można nawet powiedzieć co miały w głowie. Może żyli ponad stan z kredytem na 120% i nowym autem? Może lansowali się na instagramie kolejnymi wycieczkami, a później żebrząc w Azji na bilet powrotny do domu? A może zaczęli rozumieć, że lepiej odkładać na ciężkie czasy i się zabezpieczyć. Osobiście nie mam milionów, ale ze względu na kłopoty zdrowotne przyjąłem inną strategię niż inni koledzy z IT. Nie żyłem jakby dobra koniunktura miała trwać wiecznie. Kiedy kupowali sobie dobre co prawda używane auta czy duże mieszkania ja uchodziłem za dziwaka, gdyż nie miałem się czym pochwalić. Myślę, że to wynika z faktu, że na studiach musiałem pracować na magazynie oraz innych słabo płatnych pracach, a do alkoholu i imprez jakoś mnie nie ciągnęło. Po nastu latach w korporacjach nadal nie jestem rentierem i nie mam milionów, na etacie nie da się tego osiągnąć u przeciętnego pracownika, ale sam odszedłem dwa miesiące z pracy i planowałem to od pół roku. Siedzę w domu i opiekuję się rodzicami. Będę tak mógł przeżyć pewnie i z kilka lat, ale bym z nudów nie wytrzymał. Obecnie biorę czasem zlecenia zdalnie i powoli planuję wyprowadzkę z miasta oraz kupno działki/domu daleko od aglomeracji. To prawda, że im człowiek wyżej w hierarchii tym ma łatwiej, ale nie ma co mierzyć innych swoją miarą. Moi znajomi, nawet zarabiający więcej zaczynają mieć powoli problemy. Na b2b specjaliści mają obcinane stawki np 25% albo rozwiązujemy umowę. W końcem marca będzie wysyp wypowiedzeń w Polsce, żadna tarcza tego nie zmieni przy wysokich, stałych kosztach pracowniczych i spadającym popycie na produkty z wyjątkiem najważniejszych jak żywność, transport, energia itd. Gdy w Chinach zaczęło być gorąco zrezygnowałem z najmu i wróciłem do rodziny, po co mi dodatkowe koszty. Jedynie opłacam składkę zdrowotną na już i tak niewydolną służbę zdrowia. Żeby nie było tak kolorowo mam rodzica z chorobą hematologiczną, ale na szczęście wszytko idzie dość dobrze, więc ostatni czas ogarniam dużo w tym względzie. W sumie nie żałuję, bo miałem dobre oferty pracy, a przynajmniej spędziłem z nim więcej czasu co bardzo sobie cenię. Główny problem to ten wirus, który podejrzewam zostanie z nami na lata i będzie wracał jak fale, może zmutuje i złagodnieje, ale kto wie co będzie nawet za miesiąc, dlatego ograniczam wyjścia z domu do minimum, myję i dezynfekuję wszystko co się da itd. Jedyną radę jaką mam to przede wszystkim starać się być na bieżąco z tym co dzieje się na świecie i myśleć w przód, zmniejszać swoją konsumpcję i odkładać nadwyżki. W dobrych miesiącach oszczędzałem ponad połowę zarobków. Gorzej mają osoby nisko wykwalifikowane, ale naprawdę trzeba czasem chcieć żeby się podnieść z dołka. Mi się udało. Pamiętajcie, że dopiero najgorsze przed nami: duże bezrobocie oraz inflacja, większy zamordyzm i kontrola państwa, już mówi się o pomysłach 12 godzinnego dnia pracy aby nadrobić straty w gospodarce, kto wie może konfiskaty mienia czy kapitału jak cypryzacja depozytów parę lat temu. Zabranie pewnej części depozytów już nawet było przećwiczone w Polsce w Banku Podkarpackim, więc radzę przenieść się do dużego polskiego banku jak PKO BP czy SA. W razie problemów będzie wyratowany przez rząd, bo ma w nich udziały nasze państwo. Warto zabezpieczyć się przed inflacją, omijać obligacje w tym korporacyjne. Jeśli ktoś nie zna się na giełdzie to lepiej omijać i trzymać na lokatach, oczywiście straci się na inflacji, ale lepiej stracić 5% niż wszystko. Osoby co trochę wiedzą o finansach doradzam kupno metali szlachetnych, era dotcomów 2.0 fb gg i podobnych dobiega końca i będzie się liczyła realna gospodarka, a nie wirtualna. Ona pozostanie ale surowce oraz metale będą zyskiwały na znaczeniu w czasie zerowych stóp procentowych czy nawet ujemnych i ciągłego dodruku. Jak ktoś ma kredyt hipoteczny to musi naprawdę uważać i ciąć wydatki aby zebrać poduszkę finansową. Na ten moment mam otwarte okno w mieszkaniu i się opalam, w tygodniu się uczę, robię zakupy i skupuję taniejące aktywa na giełdach. Ciężko trafić w dołek, ale Trump będzie chciał wygrać wybory więc dodrukiem podniosą wyceny akcji. W Polsce radzę się zainteresować spółkami dywidendowymi np PZU, PEKAO SA, są po pierwszych spadkach, mogą być kolejne, ale będą rosły i płaciły dywidendę i to więcej niż 0,5% na lokacie. Jak ktoś ma dostęp do zagranicznych rynków to warto kupić sobie ekspozycję na kopalnie metali szlachetnych np złota czyli GDXJ. Obecnie sporo ten ETF spadł i mają przestoje przez koronawirusa, ale przy niskich cenach ropy będą notować świetne zyski jak wznowią wydobycie, tym bardziej że popyt na złoto jest ogromny i nie można go dostać w normalnej dostawie. Serio cena papierowego złota na comexie to jakieś 6500zł a fizycznego z dostawą 24h często ponad 8 tysięcy, głównie ze skupu z rynku. W obecnym kryzysie będzie jak w każdym poprzednim bogaci i z kapitałem staną się bogatsi, a bieda się pogłębi, inflacja zniszczy klasę średnią, będzie więcej licytacji komorniczych i ceny mieszkań zaczną spadać. Gospodarka stoi i nie szybko nabierze rozpędu. O dziwo lewicowość na tym sporo straci bo wszelkie głupoty tej ideologii legną w gruzy jak wielu nie będzie miało co zjeść czy jak zapłacić czynsz. Te wszystkie kolorowe bzdury, mikroagresje, feminizm stracą na znaczeniu. Może nawet wartość mężczyzn wzrośnie w oczach kobiet, ale kto wie. Twarde lądowanie oczekiwań może popsuć wielu Paniom humor jak zaczną tracić pracę i standard życia się obniży. Inny problem to że zacznie się gorąco robić w stosunkach międzynarodowych, mam nadzieję, że nie będzie jakiejś większej wojny bo słabość Państw to dla wielu spora okazja.
 14. Pytanie czy statystyki zgonów nie są przeinaczone i na ile prawdy w tym co poniżej:
 15. Jakby ktoś się zastanawiał czemu w USA jest już ponad 80 tysięcy zachorowań to wina często bananowej młodzieży, polecam szczególnie damę - wyrocznie machającą paluszkiem prawdy w 1 minucie, dość zabawne: Teraz najlepsze, pięcioro z nich przetestowano i mają wirusa, pokolenie YOLO: https://www.google.pl/amp/s/thehill.com/policy/healthcare/489041-florida-university-announces-5-spring-breakers-test-positive-for%3famp
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.