Skocz do zawartości

Prog Rock


bumblebee

Rekomendowane odpowiedzi

Niby dwie różne bajki stylowo(tu mamy prog thrash metal) ale panowie z Coronera inspirowali się i King Crimson, i Rush i wieloma innymi.  Co mnie zawsze jara w tego typu muzyce; niestandardowa kompozycja, różne podziały rytmiczne, świetne umiejętności muzyków.

 

https://www.youtube.com/watch?v=JQ0AH7G2x7k

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby dwie różne bajki stylowo(tu mamy prog thrash metal) ale panowie z Coronera inspirowali się i King Crimson, i Rush i wieloma innymi.  Co mnie zawsze jara w tego typu muzyce; niestandardowa kompozycja, różne podziały rytmiczne, świetne umiejętności muzyków.

 

 

 

Najlepszy LP to jak dla mnie "No More Color". Palce lizać. Natomiast "Grin" trafia do mnie słabo. Panowie przekombinowali i za daleko poszli w swoich eksperymentach, zbyt niebezpiecznie oddalając się od swoich korzeni. Wyszło z tego nie wiadomo co. Taka niby lekko industrialna progresja, ale bez większego polotu.

Z technicznego, eksperymentalnego thrashu poleciłbym jeszcze Voivod (szczególnie Nothingface), Watchtower, Toxik, i dwie pierwsze płyty Annihilator.

Ja piłuje obecnie oldskulowy death i grind z początku lat 90-tych, głownie dema u mnie na tapecie, np:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
bumblebee>

 

Przeglądając ten dział myślałem że nie trafię na nic 'swojego', ale rozwiałeś moje wątpliwości :)  Przy okazji King Crimson - końcem lutego mamy we Wrocławiu i Warszawie koncert U.K., z Eddy Jobsonem i Johnem Wettonem. Z tego co na YT widziałem, podczas tych koncertów grają również coś z repertuaru KC, np. Starless and Bible Black, wokal Wettona robi tutaj robotę.... No oczywiście ja czekam na kawałki z tytułowej płyty, czy lżejsze, ale mocno siedzące mi w głowie Rendezvous 6:02 czy Carrying No Cross...

Dla kogoś słuchającego progrocka, to rzecz naprawdę godna polecenia, acz obstawiam że każdy szanujący się fan tego gatunku zaczął lekturę od podstaw i zna U.K.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perełek było więcej, SBB choćby. Dziś, paradoksalnie możliwości zbyt wiele jak na przaśne mózgi wielu 'artystów'...  

Od odnośnika na YT trafisz też na Stress, Cytrus, Test. .. 

Co prawda w dużej mierze podchodzi pod bluesrock/hardrock, ale trzyma się tematu ;)  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak ogólnie 'badam' temat przełomu 60/70 i pierwszej połowy lat 70tych. Ogólnie w sensie rock i pochodne (włącznie z elektroniką), wiec krautrock też mi się stale tu i tam przewija. Wiele płyt zupełnie na pałę kupowałem, czasem trafiłem, czasem nie... 

W sumie temat morze, tyle tego nagrano wówczas że można do końca życia słuchać i odkrywać.  

 

 

p.s. zacznij od SBB i ich wcześniejszych nagrań. W sumie to bym Ci to polecił w pierwszej kolejności, przed Klanem.

Np. Nowy Horyzont, czy np koncertowe 'Odlot', 'Wizje'.

 

  aż szkoda że takie rzeczy gdzieś się zgubiły... 

 

Vincent: Jedna uwaga RB-1. Na przyszłość staraj się nie pisać postów pod sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o SBB, to w ciemno polecam Memento z Banalnym Tryptykiem ;) Płyta genialna, o ile oczywiście komuś odpowiada taki podniosły, czasem patetyczny pieśniowy styl. Z polskich późniejszych zespołów to też Collage (z tego co widzę nazwano to rockiem neoprogresywnym, podobnie jak Marillion). Na U.K może bym się wybrał, ale zdecydowałem jednak, że Steven Wilson póki co warty jest obadania na żywo ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
23 godziny temu, Vincent napisał:

 

23 godziny temu, Vincent napisał:

 

Camel "Mirage"

 

Moim zdaniem (jak i wielu miłośników prog rocka) najlepsza płyta Camela. W zasadzie resztę twórczości po roku 1976 i albumie Moonmadness można sobie odpuścić, bo nuda okrutna i wszystko przewalone na jedno kopyto.

 

 

A "Snow Goose", następna po "Mirage" ? :-)

 

Ja przede wszystkim Marillion , Rush i King Crimson

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.