Skocz do zawartości

Komp do gta V, rozpruję się z kasy ale raz się żyje...


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Nadeszła chwila, kiedy uciułane pieniążki trzeba zamienić na komputerowe rarytaski. Do mojego I5 3470 (3,2GHZ), 4GB RAM CL11 i SSD 120GB + 500GB HDD dorzucę drugą kostkę RAM 4GB, SSD 250GB, i grafę - rozsądek każe 960, serce jest za 970... nowe ge force są ciche i mało prądu idzie, byłem wierny radziom ale głośne i hałasują za ten sam hajs, więc wyboru nie mam. Tak czy siak, rozpruję się z ponad dwójki koła, co mnie trochę przeraża.

 

I teraz pytanie - w CPU-Z pokazuje mi RAM - DRAM fr.. 800mhz, czy to się mnoży razy dwa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie ma co brać niczego od czerwonych. Biorą zdecydowanie więcej prądu niż karty NŻydii przy tej samej wydajności.
Z kolei 970 mają przekłamane parametry. Była głośna afera w lutym. Myślałem, że dzięki temu poleca ceny, ale niestety tak się nie stało. Między 960 a 970 jest duża różnica. Sprawdź benchmarki i testy jak to wygląda.

Nie ma sensu przy kupnie karty za 1,5 klocka kierować się sympatią do marki. Kupujesz to co ma najlepszy stosunek wydajność/cena. Obecnie pod tym względem na topie jest 970.

Jak masz dużo czasu, to możesz poczekać aż spadną ceny kart z serii 9xx. Ale kiedy to się stanie to czort jeden wie, chociaż osobiście bym celował w okolice premiery kart od konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dziś kupić, ale nie mieli mojej kostki RAM, a boję się kupować różnych - jednak cena jest niemalże dwa razy wyższa niż 960, a wydajność chyba 20% większa. Masakryczna cena, znalazłem tę: http://www.x-kom.pl/p/209776-karta-graficzna-pci-e-gigabyte-geforce-gtx970-4096mb-256bit-windforce-iii-oc.html#   ale nie wiem jakie ma wymiary, czy wejdzie mi do budy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że huje z obsługi nadal nie poprawili specyfikacji. Ta karta nie ma 256 bitowej szyny, tylko zdaje się 192 bitową. I pamięć nie 4GB tylko 3,5+0,5 GB - ten podział wynika z fizycznego podziału kości pamięci na płycie PCB i ma znaczący wpływ na wydajność karty. Ta mniejsza, półgigowa kość ma zdecydowanie gorszą wydajność, co jest jakimś ponurym absurdem, przy tak wysokiej cenie tej karty. Przy obecnych grach nie ma zbytniej różnicy, ale kto wie jak będzie za rok-dwa. Wyjdą jakieś nowe silniki i będzie problem, o ile producentów nie oświeci, że przecież mogą to zoptymalizować do pewnego stopnia sterownikami.. 

Co do wymiarów, to musisz pomierzyć niestety sam, wymiary karty są podane na stronie.
 

20% wydajności to niby nie jest dużo, ale przy nowszych grach będzie różnica. Ta cena wisi od początku roku. Jedyne co pozostaje to czekać na obniżkę. :<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A są wymiary, faktycznie, byłem już zmęczony bardzo. No to się zmieści. Ale cena powala jednak :) No ale mi się też należy coś od życia :)

Ta karta ma 31cm, a mi po pomiarach pokazuje że mam max 30cm od śledzia do aluminiowej osłony dysków - karta krótsza jest też droższa, często piszą o wymianach i piszczących cewkach :) Zaryzykować? Może się zmieści? Wejścia na prąd ma na górze.

No i sprawa z RAM - takie mam info z CPU-Z : http://zapodaj.net/c9a6b60e4b7d0.jpg.html a na opakowaniu kostki pisze:4gb ddr3 - 1600 CL9 240 kingston hyperX

To CL - 9 czy 11? :) A może czegoś nie rozumiem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatkę od dysków możesz zawsze przyciąć jak masz dostęp do kątówki lub dremela. Najlepiej w tym celu roznitować budę potem przyciąć co trzeba i ponownie znitować całość. Ale to zadanie jak lubisz sobie pomajsterkować. Z kupowaniem sprzętu z piszczącymi cewkami to bym uważał. Jak dużo siedzisz przed ekranem, to po pewnym czasie przestaniesz zauważać piszczenie, ale ono nadal będzie wpływać na ciało. Wtedy możesz mieć bóle głowy. W najgorszym wypadku robisz zwrot przed upływem 10 dni, szarpiesz się ze zwrotem gwarancyjnym lub sprzedajesz w necie. Ostatnia opcja to trochę oszustwo, bo jak napiszesz w opisie że piszczą cewki, to nikt tego nie kupi. No chyba, że desperat, czy inny maniak sprzętowy.

Dlaczego użytkownicy ten model wymieniają? Czy powodem są tylko cewki?

Co do RAMu to jak rozumiem opisujesz jak wygląda sytuacja z kośćmi które już posiadasz? Ewidentny błąd. Teraz trzeba zdiagnozować która strona ściemnia. Zrób analizę kości kilkoma różnymi programami które sa w stanie wykazać CL. Jak wyniki się pokrywają, to ktoś naściemniał w opisie produktu / na naklejce. Jak wyniki są niejednoznaczne to ciężko mi powiedzieć. Można znaleźć identyczna kość (pożyczyć) i przeskanować tym samym softem, który wykazuje błąd przy oryginalnej kości. Takie pomyłki jak błędna etykieta to rzadkość, ale zdarzyć się mogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta karta długa jest tania, i wszyscy pisza że jest ok - ta droższa i krótsza, podobno niektóre karty piszczą. Różnica w cenie o prawie 200zł, więc mógłbym za ten hajs kupić nawet nową budę, więc szkoda mi siana - ale kątówki nie mam, musiałbym rozmontować płytę główną całą, żeby jakieś opiłki jej nie uszkodziły. Nie znam się na tym, mogę coś spierdolić.

 

Co do softu żeby sprawdzić kostkę ram którą posiadam, ściągnąłem everest ale nie daje tych info, cięzko znaleźć jakiś program który by te dane pokazywał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem dylemat. Koniecznie trzeba wyciągnąć całą elektronikę z budy przed cięciem!

A wiesz, że dane modele kart np: GTX 970 występują w różnych wielkościach w zależności od producenta niereferencyjnego? Referencyjna karta ma logo NŻydii, a niereferent to na przkład Palit / Zotac / Asus / Sapphire / MSI... i tak dalej. I chociaż każda z tych firm wypuszcza ten sam model karty - dajmy na to GTX 970, to dorabia do niego własne chłodzenie, a czasmi nawet przeprojektowuje płytę PCB (czyli płytę na której jest umieszczona elektronika) - i tu masz różnice w wymiarach. Bo jedna firma da 2 wentylatory na karcie, a inna 3. Jedna da dłuższa sekcję chłodzenia, a inna krótszą, dłuższą płytę PCB lub krótszą. 

Jeżeli szukasz dajmy na to tej 960, to posprawdzaj jak wyglądają wymiary kart od różnych producentów i wybierz tą która pasuje do budy. Tylko pamiętaj, że takie rzeczy jak piszczenie cewek jest wynikiem własnie systemów chłodzenia, więc i tak wybrany wielkościowo model - konkretnej firmy - sprawdź w necie pod tym kątem. Bo nawet ta sama karta 970 u jednego producenta będzie piszczeć a u innego nie, bo dał inne cewki w wentylatorach.

Hmmm. A gdzie kupowałeś ten RAM? Może spróbuj dojść przez dystrybutora do informacji. Albo ostatecznie daj info na stronie producenta - opisz im problem w mailu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, przy większości kart  w X KOM nie ma podanych wymiarów - a jeszcze się okazało, dobrze że sprawdziłem, nie mam w zasilaczu 8pin  kabelka, więc dupa blada. Trzeba szukać karty zasilanej 6pin albo kupić nowy zasilacz :) Nie pamiętam gdzie to kupiłem, poczekam z tym RAM jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długości kart sprawdzasz na stronie producenta lub gdzie się da w necie, a potem znajdujesz gdzie jest najtaniej do kupienia. 

Są przejściówki z 2xMOLEX 4pin / 8pin ale nie pamiętam gdzie konkretnie je widziałem. Szukaj pod 'adapter 8pin' lub 'przejściówka 8pin'. Wyjdzie taniej niż nowy zasilator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Brzytwa, zrobiłem jak radziłeś - w morelach dali mi 35złotych zniżki, dobre i to, ale chciałbym jeszcze kupić pamięć. I teraz tak - mają na stanie z serii hyperX red, a ja mam black. Jak patrzę na opis techniczny, to jest to samo, tylko różni się kolorkiem radiatora:

 

Red którą bym wziął dziś w zamówieniu, żeby mieć już z głowy: http://www.morele.net/pamiec-hyperx-dimm-ddr3-4gb-1600mhz-cl9-kingston-red-series-produkt-wycofywany-z-produkcji-nastepca-modelu-jest-hx316c10fr-4-513406/#

 

I black którą mam na kompie: http://www.morele.net/pamiec-hyperx-4gb-1600mhz-ddr3-cl9-dimm-black-series-khx16c9b1b-4-539993/#

 

Szukałem po sieci, czy się nie pogryzą ze sobą i zadziałają w dualu, ale niewiele znalazłem.

 

Brać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wsio jasne, zamieszczam odpowiedź forumowicza, jakby ktoś inny miał podobne jak ja problemy:

http://www.kingston....X316C10FR_4.pdf

http://www.kingston....HX16C9B1B_4.pdf

 

Czarne DDR3-1600 CL9-9-9 at 1.65V

Czerwone DDR3-1600 CL10-10-10 @1.5V, nie wiem, czy pójdą wyżej.

 

 

 

A więc nie kupuję tej kostki, upoluję w innym sklepie. Brzytwa - już nie będę Cię więcej dręczył, podziękował i amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemów ciąg dalszy. Tej pamięci nie można nigdzie kupić, z wyjątkiem jednego sklepu, gdzie trzeba do kupna się zarejestrować - i tu się wymaga firmy, której nie mam. Bez firmy nie ma rejestracji. Na forach nie odpisuję, a myślę że przydałoby się jeszcze 4GB dodatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.