Skocz do zawartości

Reguły gry


simple

Rekomendowane odpowiedzi

"Twoją ... jest rzeczą powierzoną ci rolę odegrać pięknie
 

Epiktet

 

 

Synchroniczność podsuneła mi ostatnio temat "Reguły gry" w związku z dyskusjami, banowaniem i ostrzeżeniami na forum.

 

 

 

Wszystko co robimy jest uczestnictwem w pewnej grze, a każda gra rozgrywa się według pewnych zasad. Jeżeli gramy w piłkę nożną, nie ma sensu łapać piłki ręką  (no chyba że jesteśmy namaszczeni przez demiurga),  ani przekonywać innych, że tak by było lepiej. Tak samo jak w życiu ze wszystkim: uczestnictwo w grze jest równoznaczne z akceptacją jej reguł. Albo gramy według obowiązujących zasad, albo wstajemy od stołu i idziemy grać w co innego. 

 

Gry nie należy rozumieć jako coś sztucznego, sztywnego i narzuconego z góry, raczej jako to co przebiega według pewnych reguł.

Bo od gier nie ma ucieczki - wszystko jest grą tego lub innego rodzaju. Imieniny cioci są grą czy też spotkanie towarzyskie w scisłym gronie przyjaciół. Grą będzie oczywiście flirt, i każda w ogóle rozmowa z drugim człowiekiem. To samo każda forma rozrywki i spędzania wolnego czasu oraz każdy zawód - począwszy od prawnika, poprzez urzędnika w szerokim, ogólnym znaczeniu, biznesmena, na aktorze kończąc. Grą jest każde współuczestnictwo w czymś (w wyborach, w spotkaniu, w przedsięwzięciu biznesowym, w forumowej dyskusji), a także współzawodnictwo (w polityce, w sporcie, na rynku pracy, czy rynku seksualnej atrakcyjności). Grą jest każda tradycja i obyczaj, wszystkie prezenty, kolacjo-śniadania we dwoje, czy świąteczne obiadki. Każda dziedzina rzeczywistości i każdy fragment naszego życia możemy opisać jako grę, którą rządzą określone reguły.

 Rzecz jasna, trzeba znać reguły gry. Musimy być świadomi zasad, według których toczy się życie, i musimy je dobrze rozumieć. Jest to nasz obowiązek i nikt nas z tego nie zwolni. Za żadną cene i pod żadnym pozorem nie wolno nam żyć na ślepo i po omacku. Nie wolno nam też chować głowy w piasek : reguły życia mogą być twarde, brutalne i trudne do zaakceptowania, ale takimi właśnie musimy je przyjąć. Bez iluzji, bez fikcji, złudzeń i fałszywych nadziei. Zrozumieć zasady gry to podstawa i początek wszystkiego. Bez tego nie będzie kolejnego kroku.

 

Kolejnym krokiem jest zrozumienie że reguły według których toczy się każda gra są arbitralne - nie mają one żadnego uzasadnienia. Nic ich nie sankcjonuje i nie są one oparte na niczym innym, jak na samej grze. Są takie jakie są i żadnego tłumaczenia nie potrzebują.

 

Dlatego też nie ma sensu tych reguł kwestionować i podważać skoro bierzemy udział w tej grze.

 

Gra jest pewnym fragmentem rzeczywistości wykrojonym przez określony zbiór przepisów. I naszym zadaniem nie jest podważać czy krytykować, że ów podział został przeprowadzony tak a nie inaczej. Naszym zadaniem jest zdecydować, czy chcemy przebywać w tej cząstce rzeczywistości, określonej przez dane reguły gry, czy też wolimy przenieść sie do innej jej części, czyli zmienić grę. 

 

Warunkiem zaistnienia dobrej "partyjki" jest przestrzeganie przepisów przez wszystkich uczestników, nawet jeśli zdają sobie sprawę o arbitralności przepisów. Należy dostosować się do przepisów, mając świadomość że są one tylko wymogiem konwencji, która umożliwia grę. 

 

Np. jeśli rodzinne święta i obiady w naszej rodzinie są drętwe i nudne, to nie ma sensu oburzać się, że takie właśnie są. Takie są reguły gry i jeśli chcemy w niej uczestniczyć, musimy się dostosować. Jeśli nie czujemy się na siłach powinniśmy zrezygnować z udziału. Też nie ma sensu oburzać się że flirt jest miksturą manipulacji, przyprawioną kłamstwami z dodatkiem cynizmu. Jeżeli tego nie akceptujemy- powinniśmy wybrać życie w celibacie.Podobnie w biznesie- nie ma sensu oburzać się, że kontrahenci nie dotrzymują umów, a klientów jest mniej, niż byśmy chcieli. Jak nam nie pasuje - trzeba poszukać sobie posady w budżetówce. 

 

To samo w branży turystycznej. 

 

Wybierając się w podróż do komunistycznej Korei Północnej, trzeba się liczyć z koniecznością oddania pokłonu przed wizerunkiem tamtejszego dyktatora - wodza. Kto nie jest na to gotowy na nieustanne oddawanie hołdów, ten nie powinien nawet myśleć o rozgaszczaniu się. Wjeżdżając do tego kraju, zgadzamy się dostosować do panujących w nim porządków i jest oczywiste, dlaczego próba zakwestionowania reguł obowiązującej gry jest rzeczą bezsensowną i głupią.

 

pozdr.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simple,

 

Podoba mi się ten wpis, niestety wykorzystałem limit lajków.

Problem z wieloma osobami polega na tym, że one chcą pewne rzeczy w grze rozgrywać 'po swojemu i pod siebie' - mocno

naginając zastałe reguły. A zmiana tych reguł, szczególnie na kanwie społecznej to raczej ewolucja niż rewolucja.

 

S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy grają w cos.każdego do czegos coś motywuje.czasami powody sa błache,a czasami sa tematem tabu typu "świruje cie po to zeby wyruchać" albo "potrzymam go tydzień bez pracy bo jestem kobieta sukcesu oderwana granatem od pługa bo ja mam władze" itd bzdur


jest taka książka "w co graja ludzie" troche przynudnawa ale jak sie kuma procesy moze naprowadzić na wiele wiele innych zachowań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy grają w cos.każdego do czegos coś motywuje.czasami powody sa błache,a czasami sa tematem tabu typu "świruje cie po to zeby wyruchać" albo "potrzymam go tydzień bez pracy bo jestem kobieta sukcesu oderwana granatem od pługa bo ja mam władze" itd bzdur

jest taka książka "w co graja ludzie" troche przynudnawa ale jak sie kuma procesy moze naprowadzić na wiele wiele innych zachowań

ciekawsza tego samego autora jest "dzień dobry...i co dalej?" ale ta która wymieniłeś jest obowiązkowym wstępem żeby mieć "wgląd"

 

 

Wpis ok, tylko pytam kolejny raz - czemu nie chcesz przenieść się na strefę blogową? Wszyscy tak czy inaczej widzieliby Twoją twórczość.

niezarejestrowane konta też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.