Skocz do zawartości

Niccolo Machiavelli - Książę


Quizas Jeremi

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo tego, że dzieło to zostało napisane pół milenium temu, to swoją zawartością zdołało zapewnić nazwisku autora miejsce tak w polityce, jak i psychologii. Makiawelizmem nazywamy ogólnie ujmując podejście do sprawy zgodnie z zasadą "cel uświęca środki". Nie lubię pisać recenzji, bo jakoś dziwnie się czuję w roli krytyka literackiego, dlatego pozostawiam Was z fragmentem, który potwierdza, że autor wiedział co i jak  :D

 

"Mam to silne przekonanie, że lepiej jest być gwałtownym niż oględnym, gdyż szczęście jest jak kobieta, którą trzeba koniecznie bić i dręczyć, aby ją posiąść; i tacy, którzy to czynią, zwyciężają łatwiej niż ci, którzy postępują oględnie. Dlatego zawsze szczęście, tak jak kobieta, jest przyjacielem młodych, bo ci są mniej oględni, bardziej zapalczywi i z większą zuchwałością rozkazują"

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniesienie do kobiet: "Miłość trzymana jest węzłem zobowiązań, który ludzie, ponieważ są nikczemni, zrywają, skoro tylko nadarzy się sposobność osobistej korzyści, natomiast strach jest oparty na obawie kary; ten więc nie zawiedzie nigdy".

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na studiach siedząc na ławeczce przed wydziałem. Kupiłem za złotówkę na jakiejś wyprzedaży, to była dobrze wydana złotówka.

Gdzieś ją jeszcze mam, znaczy się książkę, nie złotówkę ;)

 

S.

Edytowane przez Subiektywny
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sięgnąłem na półkę i oto co wyszło:

 

"Ludzi należy albo zjednywać sobie pieszczotą, albo niszczyć, bo za drobne krzywdy będą się mścili, a doznawszy wielkich, nie będą już w stanie"

 

"Politykowi nie wolno być niewolnikiem własnych słów"

 

bo

 

"Ten, kto ma władze, nie musi nikogo za nic przepraszać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Należy bowiem pamiętać, że ludzi trzeba albo potraktować łagodnie albo wygubić, gdyż mszczą się za błahe krzywdy, za ciężkie zaś nie mogą. Przeto gdy się krzywdzi człowieka, należy czynić to w ten sposób, aby nie trzeba było obawiać się zemsty". No to pogrubione odnosi się do kobiet jak nie wiem, niektórzy się o tym boleśnie przekonali  :D

 

"Przeto przezorny książę powinien obmyśleć sposób, aby obywatele zawsze i w każdej okoliczności odczuwali potrzebę jego rządu, wtedy stale będą mu wierni." - a to to już w ogóle wpasowuje się relację męsko-damską jak ulał  :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dla Machiavellego źródłem akcji każdego człowieka jest jego osobisty interes, na który składają się różnorodne potrzeby. (...) W związku z tym, że człowiek dąży do maksymalnego zaspokojenia swoich potrzeb, działa wbrew postanowieniom prawnym i normom moralnym. Chwyta się podstępu i zbrodni".

"O ludziach bowiem da się to w ogólności powiedzieć, że bywają niewdzięczni, zmienni, obłudni, tchórzliwi w niebezpieczeństwie, chciwi zysku; póki im świadczysz dobrodziejstwa, są tobie całkiem oddani, gotowi poświęcić krew, mienie, życie swoje i życie swych dzieci, dopóki niebezpieczeństwo stoi daleko; ale niech ono tylko się zbliży, już masz ich wszystkich przeciwko sobie".

Podkreślenie negatywnych cech ludzkich nie było jednoznaczne z pesymizmem. Machiavelli dostrzegał możliwość poprawienia warunków ludzkiej egzystencji poprzez przeciwstawienie się brutalnej sile losu, który do tego stanu rzeczy doprowadził. Machiavelli wprowadził pojęcie cnoty (virtu) jako siły zdolnej do ujarzmienia losu (fortuny). Z pojęcia virtu autor "Księcia" wykluczył treści moralne w tradycyjnym ich rozumieniu. Podstawą cnoty były dla Machiavellego inteligencja, odwaga, energia, zdolność szybkiego określenia sytuacji, nieugiętość i konsekwencja.

Losy człowieka w połowie zależą od jego własnej przemyślności, aktywności, odwagi i energii, w połowie zaś od losu, fortuny. Proporcje te nie są stałe w odniesieniu do wszystkich ludzi. Virtu skutecznie działającego człowieka musi przystosować się do wymogów fortuny. Między virtu a fortuną istnieje wzajemna zależność. Im słabszy jest człowiek, im mniej posiada energii, sił fizycznych i umysłowych, tym bezlitośniej obchodzi się z nim los.

 

"Mniemam wszelako, że lepiej być nadto obcesowym niż nadto oględnym, gdyż Fortuna jest kobietą i odtrąca tych, którzy nie bywają zuchwali, dlatego też, jako kobieta, ulega najczęściej młodym, którzy nie grzeszą oględnością, lecz rozkazują jej butnie i śmiało."

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.