Skocz do zawartości

Utopia


Quizas Jeremi

Rekomendowane odpowiedzi

Podesłał mi znajomy, stwierdzając, że to chyba najlepszy serial jaki w życiu widział. Dwa sezony po sześć odcinków każdy, więc w świecie seriali względnie krótka produkcja. Jestem po "wizji" pierwszego odcinka i tak jak w ciągu pierwszych minut pomyślałem, że bardzo słabo sie zaczyna tak wraz z jego zakończeniem bardzo możliwe, że obejrzę całość jeszcze w ten weekend. Oczywiście krótką recenzją podzielę się z Wami po obejrzeniu całości. Niemniej jednak zdaje się świetnie i lekko wpasowywać w naszą dyskusję z innego tematu - co racjonalne jest, a co nie jest  :D

 

http://www.filmweb.pl/serial/Utopia-2013-663388 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, będzie krótko, ale nie ma sensu większe rozpisywanie się bez "spoilerów". Absolutnie genialny kawał roboty (co może niektórych zdziwić) brytyjskiej stacji Channel 4. Osobiście zdecydowanie jeden z najlepszych seriali jakie w życiu widziałem. Zapowiedziano, że 3 sezonu nie będzie, co spotkało się ze sporym jękiem zawodu. Teraz fani zastanawiają się, czy to tylko zagrywka marketingowa, czy rzeczywiście uznali historię za zamkniętą (moim zdaniem tak i wielki szacunek za to, zaraz o tym napiszę), czy może po prostu seria została przejęta przez HBO. Tak, ten jeden z największych potentatów na rynku seriali będzie kręcił remake, a reżyserem całego pierwszego sezonu ogłoszony został nikt inny jak David Fincher, którego znacie pewnie z takich klasyków jak Fight Club czy Se7en. Ciekawe, czy tutaj też zagra Brad Pitt  :D Polecam jednak obejrzeć dostępny pierwowzór nie czekając na produkcję amerykańską. Sam przeczytałem ciekawe stwierdzenie, że amerykanie ogółem są zbyt delikatnie pisząc niewykształceni, żeby zrozumieć pewne brytyjskie powiązania i dlatego serial w oryginale nie sprzedałby się u nich tak dobrze jak przeniesiony na ich grunt, poza tym ludzie już spodziewają się amerykanizacji dialogów w stylu z "where is jessica hyde" na "where the fuck is jesssica hyde, bitch". Serial nakręcony w latach 2013-2014 już w tym roku czeka remake, to nie może nie być jednym ze wskaźników potencjału jaki posiada.

 

Zapewne wielu z Was zna seriale, które świetnie się zaczynały, a potem zachodziły pleśnią i stęchlizną. Jechały po prostu na popularności poprzednich świeżych sezonów i dopóki ta się nie wyczerpała, dopóty słupki oglądalności się zgadzały. Tutaj mamy dwa krótkie sezony. Mało tego, historia zostaje zamknięta w momencie, w którym mogłaby być spokojnie kontynuowana i wciąż nabijać $ z reklam. Kolejny plus dla tego serialu. Powoli bowiem danie stawałoby się odgrzewane, i mimo tego, że ta seria to naprawdę dobre żarcie, to jednak następny sezon mógłby je przesolić. Kończąc oglądać całość możemy sami zastanowić się co byłoby dalej, zadumać nad tym, ile z tego konspiracyjnego thrillera mogłoby mieć odbicie w  rzeczywistości, polecam szczególnie panom piszącym w temacie o racjonalności. Bawcie się dobrze oglądając, ciekaw jestem bardzo Waszego zdania - jesteście za czy przeciw pomysłowi realizacji projektu Sieci?  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten serial jest niebezpieczny. Nie z racji tego, że pokazuje system, sposób działania, teorie spiskowe itd.

Niby rozumiem zamierzenie w tej kwestii twórców, ale niestety robi się cholernie niebezpiecznie, bo pokazuje się jak łatwo i bezstresowo jest pozbawić innego człowieka życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad tym. Jednak jak łatwo i bezstresowo pozbawić życia innego człowieka pokazuje cała masa innych produkcji filmowych/serialowych/bajkowych!, gdzie bohaterowie masowo pozbawiają żywota tych z drugiej strony barykady, a potem jak gdyby nigdy nic się nie stało wracają do normalnego życia uprawiając ogródek i seks. Swoją drogą agresja w popkulturze mogłaby być ciekawym osobnym tematem. Skoncentruję się tutaj tylko na powyższym serialu. Największe kontrowersje wzbudziła scena szkolna, która została emitowana miesiąc po tragicznych wydarzeniach w usa, podejrzewam, że gdyby miało to miejsce przed to serial został by zawieszony jeszcze w trakcie pierwszego sezonu. Dlatego niemal pewnym jest, że z punktu widzenia zdrowego człowieka genialna scena (patrząc przez spektrum całego serialu, chodzi mi tutaj o jej powiązanie z całością nie scenę samą w sobie) zostanie usunięta w remake'u amerykańskim. Pomimo ogromu okrucieństwa serial ciekawie nakłania do zastanowienia się nad kwestią przeludnienia i szkodliwego wpływu człowieka na środowisko, rozmowa na lotnisku dobrze wbija się na głowę choć do normalnych absolutnie nie należy.

 

 

 

 

EDIT: Odpowiadam w tym miejscu na pytania zadane w innym temacie: http://braciasamcy.pl/index.php?/topic/4162-seriale-nie-tylko-dla-pa%C5%84/

 

3 godziny temu, Tamten Pan napisał:

Fakt że Utopia jest dużo bardziej inteligentna i nie dla mas, z jakiegoś powodu zakończono po dwóch sezonach - pewnie do zbyt szerokich problemów się odwoływała i za bardzo zmuszała do myślenia, przeciętny Angol nie ogarniał.

Amerykanie chcą zrobić remake Utopii, ale czarno to widzę :D Już sam brak akcentu okropnie spieprzy sprawę. Poza tym takich rzeczy jak strzelanie do dzieci w szkole nigdy nie wyemitują w USA.

 

Utopia była mało popularnym serialem, bo nie produkował tego żaden gigant w stylu HBO czy AMC, a brytyjski Channel 4. Najprawdopodobniej została zamknięta po drugim sezonie z powodów finansowych - wielkiej oglądalności na wyspach nie miała, a zgłosili się z chęcią przejęcia giganci z HBO. Zapowiedzi były obiecujące, bo współreżyserować miał sam Fincher, ale dzisiaj już wiadomo, że remake nie powstanie. Stąd na pewne pytania nasuwające się w trakcie oglądania nie poznamy już odpowiedzi, bo przed sprzedaniem praw ekipa angielska miała w planach trzeci sezon. Kto wie, jakie są prawdziwe powody, jak sam zauważyłeś ten serial niebezpiecznie skłania do przemyśleń. 

 

Spoiler

Tutaj taka ciekawostka co do sceny strzelania w szkole. Została ona emitowana jakoś miesiąc po takim głośnym wydarzeniu w USA. Pojawiły się w związku z tym pewne protesty, ale były one tak samo zasadne jak nawoływanie do zmiany tytułu drugiej części trylogii Tolkiena po pamiętnych zamachach w Nowym Jorku. Najprawdopodobniej serial zakończyłby się po pierwszym sezonie, gdyby kolejność była odwrotna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.