Skocz do zawartości

Ubogie słownictwo i brak wiedzy ogólnej


Lanek122

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Bracia! Jest to mój pierwszy wpis na forum więc nie wiem czy napisałem w dobrym dziale - jeśli nie to bardzo bym prosił o przeniesienie.

 

Mam dość spory problem który jest również moim największym kompleksem, bardzo chciałbym aby jakiś starszy, bardziej doświadczony z Was mógłby mi coś poradzić.

 

Mój problem polega na tym, że mam bardzo ubogie słownictwo, nie potrafię się wysławiać i musze dość długo zastanawiać się jak ułożyć zdanie żeby się nie skompromitować.

 

Drugim powiązanym problemem jest to, że nie mogę złapać wspólnych tematów z moimi znajomymi którzy rozmawiają głównie o jakiś pierdołach  (nie potrafię  wnieść czegoś nowego  do tematu bo nie mam o tych rzeczach pojęcia). 

 

Zastanawiam się czy nie wynika to z tego, że nie mam czasu oglądać TV, czytać gazet itp. Albo z tego, że jestem całkowicie zamknięty w tematach które dotyczą mojego kierunku studiów. Tutaj pojawia się moje pytanie: czy to możliwe, że po latach nauki, czytania podręczników nie powinienem mieć dużego zasobu słów? Powodem tych problemów może też być to, że jestem zamkniętym w sobie, lękliwym introwertkiem. 

 

Reasumując czuje się jak debil przy znajomych i blokuje mnie to w relacjach interpersonalnych, nie potrafię poznawać nowych ludzi bo nie mam nawet pojęcia o czym mogę porozmawiać z owymi osobami. Męczy mnie to już długo więc stwierdziłem, że może tutaj mi ktoś pomoże. 

 

Pozdrawiam!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego bycie introwertykiem? Nic. Problem leży w tym jakiego rodzaju literaturę czytałeś, idąc Twoją logiką to każdy po tych kilkunastu latach szkoły i czytania podręczników powinien mieć słownictwo bogate w chuj. Czytanie jak najbardziej wzbogaca słownictwo, najlepiej zróżnicowanej literatury, gorzej gdy ktoś ma w ogóle wyjebane w czytanie - wtedy nie ma się co dziwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie czytnik ebooków i czytaj książki, różne - ekonomiczne, przygodowe, historyczne. Zrób coś nie oczekiwanego np wsiądź w pociąg albo w samochód i pojedź gdzieś w nieznane, skocz na bunge albo ze spadochronem, idź na strzelnicę, na sztuki walki, uchlej się i pozaczepiaj baby. Odblokuj się.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć polecam czytanie książek oraz słuchanie audiobooków. Dzięki temu poznasz historie innych ludzi i zdobędziesz trochę ich doświadczenia.

 

Sporo zależy też od twoich znajomych jaka jest to”ekipa” jakie wartości wyznają np. techno-młócko-club’ing czy mają ciekawe hobby?  I jak długo się znacie ?

 

Polecam:
wykłady na YT - prof. Piotr Jaroszyński Link1 Link2
np. Program edukacji jako droga do wtórnego analfabetyzmu - prof. Piotr Jaroszyński

 

audioksiążki: 

Narrenturm audiobook Link

Mieczysław Voit Pan Wołodyjowski
Egipcjanin Sinuhe Mika Waltari - Ksawery Jasieński 

Gaius Julius Caesar - Juliusz Cezar - polityk, dyktator czyta - Piotr Rowiński 
Link1 Link2 Link3

 

Inna metoda to grupy/klany gier online,często grają starsi zawodnicy i można pogadać o grze,pracy .itp

Edytowane przez Voqlsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Lanek122 napisał:

Mój problem polega na tym, że mam bardzo ubogie słownictwo

 

Słownik wyrazów bliskoznacznych w łapę i przeglądaj w wolnym czasie. Dodatkowo jak radzi Kniaź czytaj więcej książek, głównie literatura piękna ale możesz zacząć od tego co Cię interesuje.

 

Możesz się jeszcze zapisać na kurs jakiegoś języka obcego - tam trzeba poznawać nowe słówka a więc i polskie poćwiczysz. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nakładasz na siebie zbyt dużą presje. Chcesz za wszelką cenę dobrze wypaść przez co dużo analizujesz w głowie co powiedzieć. Jeżeli jesteś lękliwy, nieśmiały to pomoże CI regularne wychodzenie ze strefy komfortu. Rób rzeczy których się boisz, w których jesteś słaby a z biegiem czasu podbije to Twoją pewność siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.