Skocz do zawartości

Zabezpieczenie pod podział majątku


Dani

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

pod wieczór opiszę moją sytuację, teraz tylko na szybko przed pracą chcę zapytać o ważną rzecz. Otóż moja żona ponoć złożyła pozew o rozwód a jako, że stała się chytra na pieniądze to może się okazać że złożyła wraz z nim wniosek o zabezpieczenie kont bankowych na ewentualność podziału majątku wspólnego. Kont wspólnych nie posiadamy, mam tylko własne i od pół roku rozdzielność majątkową bo jak się skapowałem co mnie czeka to zrobiliśmy rozdzielność. I tu pytania:

 

1. ile trwa aby sąd przydzielił takie zabezpieczenie i jak się to odbywa

2. czy w wyniku takiej decyzji sądu, komornik czy kto się tam tym zajmuje, może zabezpieczyć środki na moich prywatnych kontach

3. czy umowa małżeńska, o której może żona nie wspomnieć, będzie tu miała znaczenie

 

Dziękuje i będę obserwować, bo jeśli powiecie, że mam lecieć do banków wypłacać mamone to biorę NŻ i ide. Miłego dnia.

Edytowane przez Dani
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka rodzajów umowy małżeńskiej majątkowej, konkrety proszę. 

 

Od kiedy obowiązuje rozdzielność majątkowa? 

 

Czy dokonaliście podziału majątku wspólnego uzyskanego w trakcie małżeństwa w okresie przed podpisaniem małżeńskiej umowy majątkowej? 

 

Jeśli nie, to każdy z małżonków może żądać podziału ich dotychczasowego majątku wspólnego oraz rozporządzać lub zobowiązywać się do rozporządzania jego udziałem w poszczególnych przedmiotach należących do dotychczasowego majątku wspólnego. No ale to nie łączy się bezpośrednio ze sprawą rozwodową tylko, z podziałem majątku w wyniku podpisania intercyzy. 

 

Tu masz art: https://www.rp.pl/artykul/113461-Jak-dzielony-jest-wspolny-majatek-po-rozwodzie-i-intercyzie.html

 

Natomiast jeśli sprawy majątkowe po podpisaniu umowy małżeńskiej majątkowej zostały już uregulowane, to nie posiadacie majątku wspólnego (w sensie wspólności majątkowej małżeńskiej, bo możecie nadal posiadać jakieś własności wspólne, w których udział określony jest ułamkowo np. dom).

 

W wypadku rozwodu gdy nie posiadacie majątku wspólnego, zabezpieczenie może dotyczyć jedynie:

 

- władzy rodzicielskiej

- sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania

- alimentów (i to by było jedyne roszczenie pieniężne w takim wypadku, podlegające zabezpieczeniu)

- kontaktów z dziećmi

 

Wniosek o udzielenia zabezpieczenia jest rozpatrywany niezwłocznie na posiedzeniu niejawnym (do 7 dni, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej). 

 

Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie, którego złożenie wstrzymuje realizację postanowienia.

 

Jeśli zabezpieczenie podlega egzekucji np. pieniężne to sąd nadaje mu klauzulę egzekucyjną z urzędu, a dalej toczy się wszystko zgodnie z przepisami egzekucyjnymi. Czyli sąd nakazuje np. zabezpieczyć określoną kwotę na rzecz alimentów, a komornik po złożeniu przez żonę wniosku egzekucyjnego zabezpieczy tą kwotę  np. na rachunkach bankowych.  

 

Czyli jak sąd nakaże zabezpieczyć na poczet alimentów 10k, to komornik zajmie ci 10k z rachunku/ rachunków. Jak nie będziesz miał kasy na rachunkach to wtedy jego zainteresowanie poszybuje w kierunku ruchomości/ nieruchomości/ wynagrodzenia za pracę itp. 

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielność majątkowa obowiązuje od stycznia. Była spisana przed zakupem przeze mnie jej mieszkania. Czyli ustanowiliśmy rozdzielność majątkową aby kupione przeze mnie od niej mieszkanie weszło do mojego majątku osobistego. Podziału szczegółowego majątku nie robiliśmy gdyż żona przyznała, że całą zawartość mieszkania ja kupiłem, chciała tylko kilka rzeczy które zabrała.

 

Czy w związku z powyższym może ona rościć o zawartość mieszkania? Czy sprzedając mieszkanie sprzedała również wyposażenie? W umowie chyba nic o tym nie wspominaliśmy, musze sprawdzic.

Edytowane przez Dani
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mieszkanie jest twoje. 

 

Jeśli nie dokonaliście szczegółowego podziału majątku, to jak żona przyznała, że wyposażenie jest twoją własnością? 

 

Znaczy powiedziała tobie "Spoko Dani to jest twoje" ?  

 

Tutaj pojawia się wiele problemów, czy wyposażenie mieszkania było nabyte przed podpisaniem rozdzielności, jakie części wyposażenia można zakwalifikować do majątku osobistego, a jakie do wspólnego.  

 

Nie potrafisz dokładnie opisać swojego problemu, zwyczajnie nie odpowiadasz na moje pytania (choćby o rodzaj rozdzielności majątkowej), a później przeskakujesz z tematu na temat, najpierw zabezpieczenie pod podział majątku, teraz wyposażenie mieszkania.

 

Weź wszystkie papiery i idź do adwokata, on będzie mógł udzielić odpowiedzi, gdy zapozna się z pełną dokumentacją.

 

Informacje, których udzielasz są tak skąpe i wyrywkowe, że nie dają obrazu sytuacji, a nikt nie będzie brał odpowiedzialności i udzielał porad bez pełnej znajomości problemu.

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DaniWydaje mi się, że tak. A raczej napewno. Pytanie do ciebie? Czy u Notariusza w akcie, było napisane, że kupujesz mieszkanie wraz z zawartością? Wspólny majątek, którego dorobiliscie się przed rozdzielczością majątkowa jest wasza na pół. Nie wiem czy twoja pani o tym wie, to uwierz mi! Dowie się. W skład wspólnego majatku nie podlegają rzeczy osobiste. 

Ps: A może byś tak założył temat, ze swoją historia? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cię @Mosze Red i już się poprawiam.

 

Wyposażenie mieszkania tj. meble, agd, rtv itd były zakupione podczas trwania wspólności majątkowej. Wprawdzie kupowałem je ja za swoje ale to raczej nie ma znaczenia. Było wtedy miło i kolorowo i kupowaliśmy jak to młode małżeństwo pełne energii. Ona dostała mieszkanie w darowiźnie, ja kupiłem meble i sprzęty. 

 

I tak właśnie było, że ona powiedziała mi że niczego z mieszkania nie chce tylko swoje pamiątki rodzinne. Spisaliśmy nawet na kartce taką umowę między nami co ona zabiera ale jest to pewnie nic nie warte.

 

Zapytałeś o rodzaj rozdzielności majątkowej. Jest to rozdzielność majątkowa zwykła.

 

Chyba odpowiedziałem teraz bardziej precyzyjnie. Dziękuje za odpowiedź.

 

7 minut temu, @Still napisał:
Ps: A może byś tak założył temat, ze swoją historia? 


Taki mam zamiar ale sytuacja jest tak rozwinięta że muszę znaleźć lekko godzinę aby to opisać.

 

10 minut temu, Still napisał:

Ps: A może byś tak założył temat, ze swoją historia? 

 

Taki mam zamiar ale sytuacja jest tak rozwinięta że muszę znaleźć lekko godzinę aby to opisać.

 

Przepraszam, myślałem że się skleją wpisy.

Edytowane przez Dani
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dani napisał:

Spisaliśmy nawet na kartce taką umowę między nami co ona zabiera ale jest to pewnie nic nie warte.

Ta karta nadaje się chyba tylko to kibelka jeżeli nie ma parawki notariusza. @Mosze Redpopraw mnie jak się mylę.

@Daninie piszemy post pod postem. Taka mała uwaga, bo bana dostaniesz. 

Zainwestuj w czas na swoją historię to pomoże ci, abys nie robił pochopnych ruchów. 

A powiedz jeszcze jedno? Zamki zmieniłeś? 

Edytowane przez Still
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozdzielność powstaje w trakcie trwania małżeństwa, majątek wspólny przekształca się we współwłasność ułamkową. Natomiast udziały małżonków w majątku wspólnym zostają zaliczone na rzecz ich majątków osobistych.

 

Łap link: https://e-prawnik.pl/artykuly/jak-przeprowadzic-umowny-podzial-majatku-wspolnego-bylych-malzonkow.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dani napisał:

Tak zamki zmieniłem ale się włamała i okradła mi mieszkanie, opiszę wszystko dokładnie jak tylko znajdę chwile.

Chwila najpierw piszesz, że nic nie wzięła a teraz, że okradła mieszkanie. Jeżeli zamki zmienione a ty wracasz i włamanie? Wybierasz nine one one i przyjeżdża ekipa zbierać ślady. A skąd mniemanie, że to ona? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez dokumentacji trudno cokolwiek wywnioskować. Zazwyczaj w sprawach rozwodowych Sąd nie rozstrzyga spraw związanych z majątkiem - przepisy mu zezwalają, gdyż sąd 'może" podzielić majątek wspólny na wniosek małżonków jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym (vide art. 58 § 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zazwyczaj Sąd bawi się w podziały majątków wspólnych małżonków wtedy kiedy jest ten majątek niewielki, ja dotychczas spotkałem się z jednym przypadkiem gdzie małżeństwo trwało 8 miesięcy, a jedynym wspólnym dorobkiem małżonków były pieniądze sprzedaży samochodu osobowego.

 

Istotna jest treść umowy, która doprowadziła do rozdzielności majątkowej małżeńskiej, czy przez tą umowę podzieliście cały nabyty przez okres trwania wspólności majątkowej małżeńskiej dorobek, jeśli nie, to rzeczy (ruchome, czy też nieruchome), które nie zostały wskazane, że od tej pory należą do X, podlegają w przyszłości podziałowi. Z obrazuję Ci to na przykładzie: Jeśli przed zawarciem umowy o rodzielności majątkowej małżeńskiej zakupiliście samochodów stanowiący Wasz majątek wspólny, a nie wskazaliście w treści umowy, że ten samochód od teraz jest Twoją własnością to będzie on przedmiotem podziału majątku po sprawie rozwodowej.

 

Moja rada, weź wszystkie papiery i udaj się po poradę prawną do adwokata, a najlepiej korzystaj z jego pomocy zarówno w sprawie rozwodowej, jak następnych.

 

Pozdrawiam

AdwokatDiabła89

Edytowane przez AdwokatDiabła89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.