Skocz do zawartości

Książki wojenne i historyczne


Brzytwa

Rekomendowane odpowiedzi

Robię porządki w domowej bibliotece i uzbierałem całkiem pokaźny stosik publikacji powiązanych mniej lub bardziej z okresem IIWŚ.
Chciałbym zrobić konkretną selekcję i większość sprzedać zostawiwszy sobie co bardziej wartościowe merytorycznie pozycje. Kłopot w tym, że nigdy nie byłem specjalistą od historii i nie wiem, które z tych książek są lub nie są w miarę rzetelne i bliskie prawdy historycznej. Jak macie jakieś wskazówki to chętnie przyjmę.

Lista książek:
 

"Opinia publiczna a geneza powstania listopadowego" - Jerzy Łojek
 
"Dzieci Arbatu" - Antolij Rybakow, t.1,2
"Trzydziesty piąty i później" - Anatolij Rybakow, t.1,2
"Józef Piłsudski 'O państwie i armii'" t.1,2 PIW 1985, redakcja Jan Borkowski
"Operacja wileńska AK" - Roman Korab-Żebryk
"Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego" - Mieczysław Lepecki
"Bibuła" - Józef Piłsudski
"Józef Piłsudski 1867-1935" - Andrzej Garlicki
"Pisma Zbiorowe" - Józef Piłsudski, t.1-6
"Polski czyn zbrojny w II Wojnie Światowej / Walki w formacji polskich na zachodzie 1939-1945" - wyd. MON 1981
"Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie" - Stanisław Jackowski 'Agaton', t.1,2
"W czterdziestym nas matko na Sybir zesłali" - wyd Libra + Res Publica
"Polska Walcząca" - Jerzy Ślaski, t.1-6
"Stefan Rowecki Grot" - Tomasz Szarota
"Wachlarz" - Cezary Chlebowski
"Polska lubelska 1944" - Tadeusz Żenczykowski
"Cichociemni" - Jędrzej Tucholski
"Dramatyczny rok 1945" - Tadeusz Żenczykowski
"Pod rządami utopii - historia związku radzieckiego od 1917 do naszych dni" - M.Heller, A.Niekricz, t.1,2
"Generał Sikorski" - Olgierd Terlecki
"Pobojowisko" - Kazimierz Wierzyński
"08/15" - Hans Hellmut Kirst, t.1-3
"Wojna w eterze" - Jan Nowak
"Mówi Józef Światło - za kulisami bezpieki i partii" - Zbigniew Błażyński
"Kurier z Warszawy" - Jan Nowak
"Pamiętniki żołnierzy baonu 'Zośka'" - red. Tadeusz Sumiński
"Kamienie na Szaniec" - Aleksander Kamiński
"Powstanie Warszawskie" - Jan M. Ciechanowski
"Boże Igrzysko" - Norman Davies
"Rozmowy z katem" - Karzimierz Moczarski
"Ludzie Stalina" - Roj A. Miedwiediew
"Od Genewy do Jałty rozmowy radiowe" - E.Raczyński, T. Żenczykowski
"Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów" - przedm. Władysław Anders
"Zagadka śmierci Stalina" - Abdurachman Awtorchanow, t.2
"Pozdrówcie góry świętokrzyskie" - Cezary Chlebowski
"Archipelag Gułag" - Aleksander Sołżenicyn, t.1-3
 
"Polska z oddali" - Jan Nowak Jeziorański
"Oni"- Teresa Torańska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"08/15" - Hans Hellmut Kirst, t.1-3

 

Znajduje się na mojej liście do przeczytania, trudno mi zatem ocenić bezpośrednio akurat tę powieść, ale "Fabryka oficerów" tego samego autora to jak dla mnie klasyk. Także istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że tej akurat pozycji warto się nie pozbywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całego serca odradzam "Józef Piłsudski 1867-1935" Andrzeja Garlickiego, pomimo że pisze bardzo krytycznie (i przez to skrajnie nieobiektywnie) o marszałku za którym sam osobiście mocno nie przepadam, głównie za to, że był ideowym socjalistą.

 

Autor to naczelny przedstawiciel rządzącej naszym krajem od 1989 roku żydokomuny. Zarejestrowany jako kontakt operacyjny, pseudonim "Pedagog" w latach 50-tych. Współpracę podjął dobrowolnie z własnej inicjatywy. Została ona jednak zerwana przez bezpiekę z powodu kiepskich osiągów przez TW Garlickiego.

 

Stalinista, bolszewik, nienawidzący Polskości i naszego kraju, wieloletni przyjaciel postkomunistycznej gazety "Polityka", wybiórcze podejście do badań naukowych. CZERWONE ŚCIERWO. OMIJAĆ

 

Podobnie z Nowakiem-Jeziorańskim. To pupil spółki Michnika, tzw. naczelny autorytet moralny Gówna Wyborczego, opluwał swego czasu wielkiego antykomunistę Józefa Mackiewicza, kolaborant z Niemcami w czasie okupacji. Parszywa, antypolska gnida, podobnie jak Bartoszewski. Kliniczny lewak.

 

Polecam również unikać wszystkiego co wymodził ten pseudohistoryk Norman Davis. To salonowiec, lewak, silnie związany z postokrągłowymi elitami III RP. Dowodem są liczne odznaczenia jakie otrzymywał od Bredzisława Komoruskiego.

 

Tak patrze na tę listę i reszta jest wstępnie ok, choć znam około 70%. "Rozmowy z Katem" - ostrożnie. Sporo przekłamań. Jerzy Łojek - jak najbardziej wskazany.

 

Szczególnie gorąco popieram "Dzieci Arbatu". Przeczytałem chyba ze 4 razy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.