Skocz do zawartości

Mika Waltari - Egipcjanin Sinuhe


Voqlsky

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Zacząłem czytać niedawno i polecam. Pomimo 700 stron wątpię, że mi się znudzi. 

Dam przykład:

Młody Sinuhe wierzył w bogów i kontynuował post kiedy jego koledzy pili i żartowali. Zamiast poczuć obecność boga Amona zobaczył jak kapłan myje posąg plując mu w twarz i wycierając rękawem.

Albo cytat: "mężczyzna nie powinien pokazywać swojej prawdziwej twarzy nim osiągnie pozycję, lepiej udawać osobę niezbyt lotną w myśleniu" (mniej więcej tak to szło)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te cytaty są świetne w tej książce tak jak przedmowy w Diun-ie

 

" ... gdy mężczyzna wybiera się do kobiety, powinien brać ze sobą kij, bo inaczej kobieta zapanuje nad nim i skuje go w kajdany, które wpijają się w ciało jak cienka przędza i ranią serce, jak kamyk w sandale uwiera stopę. " Egipcjanin Sinuhe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2016 at 09:58, von.hayek napisał:

Dlaczego?

Sinuhe dostał tą lekcję od starego kapłana wyjadacza. Po to się nie określać od początku, żeby nie narobić sobie wrogów, szczególnie w świątyni gdzie kapłani mieli wszędzie swoje uszy a nieodpowiednia uwaga mogła doprowadzić do konsekwencji. 

Do tego wszyscy będą go bagatelizować i nie uważać za realnego rywala, nawet ktoś może go popchnie do przodu uznając go za swoją marionetkę.

Tak to zrozumiałem

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.