Skocz do zawartości

kootas

Rekomendowane odpowiedzi

Nie był opisany ten film, a warto popatrzeć na studium przemiany w człowieku.

Zmiany wywołanej po częsci, sztandarową relacją z kobietą:
Sam bohater jest tłem, a poznajemy jego motywy, dzięki kilku innym osobom.

POLECAM.

Cytat

 

Akcja filmu rozgrywa się w czasach komunistycznej Polski końca lat osiemdziesiątych. Marcin Kroll (Olaf Lubaszenko), żołnierz zasadniczej służby wojskowej, w tajemniczych okolicznościach dezerteruje z jednostki wojskowej na kilka dni przed pokazowymi manewrami. Dowództwo za wszelką cenę chce uniknąć nagłośnienia tego faktu, ponieważ nie ucichły jeszcze głosy domagające się wyjaśnienia samobójstwa "Chudego" (Tadeusz Szymków), innego szeregowego "kota", nad którym znęcali się starsi żołnierze. Porucznik Arek (Bogusław Linda) otrzymuje rozkaz od swojego kapitana (Maciej Kozłowski) odnalezienia dezertera i sprowadzenia go do jednostki. Wyrusza nocą do rodzinnego miasteczka Krolla i do pomocy angażuje kaprala Wiadernego (Cezary Pazura). Okazuje się, że w poszukiwania żołnierza zaczyna angażować się coraz więcej osób, napięcie rośnie, ponieważ zostało coraz mniej czasu, aby jednostka była cała w komplecie, a za wszystkim stoją także sprawy rodzinne dezertera, porachunki z przeszłością oraz trudna sytuacja życiowa, w jakiej znalazł się Kroll. Jego bliscy razem z porucznikiem Arkiem i kapralem Wiadernym wyruszą w ślad za Marcinem.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kroll

 

 

Edytowane przez kootas
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym czasie początku lat 90-tych twórcy mieli chyba największą swobodę wypowiedzi. Cenzury PRL-owskiej już nie było, a jeszcze nie wykształciła się nowa politpoprawnościowa autocenzura, która tak mocno teraz oddziałuje. Kroll , Psy, Tato, Słodko gorzki czy Gry uliczne to filmy-wiwisekcje i dobry obraz Polski w początkach przemian, które tak nam bokiem wychodzą do dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zauważyliście, że Pasikowski od samego początku ma problem z polskością, jeśli mogę się tak wyrazić :) 

 

Kroll (1991) - główny bohater nazywa się Kroll. Prawdziwe polskie nazwisko :) 

Psy (1992) - główni bohaterowie - ubecja komunistyczna, największe mendy, jakie chodziły po polskiej ziemi ... tej ziemi :)  Ach zapomniałem, główny bohater nazywa się Mauer :) 

Psy II (1994) - kontynuacja przygód ubeka Mauera :) 

Słodko-gorzki (1996) - główni bohaterowie nazywają się: Hertz i Schultz :) 

Demony wojny (1998) - polskie oddziały w Jugosławii ukazane jako banda przygłupów; serio ? słyszeliście, żeby w Jugosławii Polacy tak się zachowywali, bo ja nie, a swego czasu sporo o tym czytałem; no i oczywiście, główny bohater, Linda, nazywa się jak prawdziwy Polak, Keller :) 

Operacja Samum (1999) - główny bohater nazywa się Mayer :) 

Reich (2001) - przygody Andre (Baka) i Alexa (Linda)

Pokłosie (2012) - film ukazujący Polaków, którzy w czasie wojny zajmowali się chyba tylko jednym, zabijaniem biednych Żydów.

 

Kiedyś myślałem, że jego bohaterowie noszą zachodnie nazwiska, bo Pasikowski kręci filmy pod kątem wkręcenia się kiedyś do Hollywood he he, ale już sam nie wiem. Nie chcę mi się jednak wierzyć, aby to był przypadek że bohaterowie większości jego filmów noszą typowe niemieckie czy żydowskie nazwiska :) 

 

Z tego co pamiętam to wyjątkiem jest Glina (komisarz Gajewski), Pokłosie (Kalina) i Jack Strong (Kukliński).

 

Wiem, wiem, szukam dziury w całym he he :) 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.