Skocz do zawartości

Carska Rosja


Jason Bourne

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat mocno siedzę w historii carskiej Rosji, zwłaszcza w okresie 1894 - 1921 (rządy cara Mikołaja II + rewolucja i wojna domowa w Rosji) i staram się oglądać wszystko co dotyczy tej tematyki. Poniżej wrzucę Wam moją prywatną listę filmów, ukazujących częściowo lub całkowicie czasy carskiej Rosji. Filmy różne: słabe, dobre i wybitne. Nie jest to pełna lista, bo zapewne o wielu filmach jeszcze nie słyszałem, ale może kogoś zainteresują te, które wypiszę.

 

1925 - Pancernik Potiomkin (ZSRR)

1927 - Październik (ZSRR)

1932 - Ostatnia cesarzowa (USA)

1956 - Wojna i pokój (USA)

1957 - Cichy Don (3 odcinki) (ZSRR)

1965 - Doktor Żywago (USA)

1967 - Komisarz (ZSRR)

1967 - Zabiłem Rasputina (FRANCJA, WŁOCHY)

1967 - Gwiazdy na czapkach (ZSRR + WĘGRY)

1967 - Wojna i pokój (4 odcinki) (ZSRR)

1971 - Mikołaj i Aleksandra (UK)

1973 - Ninoczka XXX (RFN) :) 

1975 - Michał Strogow. Kurier carski (4 odcinki) (FRANCJA)

1979 - Kilka dni z życia Obłomowa (ZSRR)

1980 - Gorączka (PL)

1981 - Agonia (ZSRR)

1983 - Caryca Katarzyna XXX (RFN) :) 

1983 - Rasputin XXX (RFN) :) 

1984 - Gorzki romans (ZSRR)

1990 - Carskie polowanie (ZSRR, FRANCJA)

1991 - Carobójca (ZSRR, UK)

1991 - Caryca Katarzyna (4 odcinki) (USA)

1992 - Czekista (ROSJA, FRANCJA)

1992 - Szwadron (PL)

1992 - Piękna nieznajoma (PL)

1995 - Prowokator (PL)

1995 - Katarzyna Wielka (USA)

1996 - Rasputin (USA)

1996 - Carewicz Aleksiej (ROSJA)

1997 - Anna Karenina (USA)

1998 - Cyrulik syberyjski (USA + ROSJA)

1998 - O potworach i ludziach (ROSJA)

1999 - Michał Strogow. Kurier carski (WŁOCHY)

2000 - Doktor Żywago (UK)

2000 - Oniegin (UK)

2000 - Córka kapitana (ROSJA)

2000 - Carska rodzina Romanowych (ROSJA)

2002 - Zbrodnia i kara (USA)

2003 - Biedny, biedny Paweł (ROSJA)

2004 - Księżniczka Mary (ROSJA)

2005 - Radca stanu (ROSJA)

2005 - Turecki gambit (4 odcinki) (ROSJA)

2006 - Cichy Don (4 odcinki) (UK)

2007 - Wojna i pokój (4 odcinki) (WŁOCHY)

2007 - Rok 1612 (ROSJA)

2007 - Sługa dwóch panów (ROSJA)

2008 - Pasażerka (ROSJA)

2008 - Morfina (ROSJA)

2008 - Panowie oficerowie ratujcie imperatora (ROSJA)

2008 - Admirał (ROSJA) 

2008 - Admirał (10 odcinków, w polskim necie niestety serial tylko w oryginale bez napisów pl)

2009 - Car (ROSJA)

2009 - Ostatnia stacja (UK)

2009 - Kromow (ROSJA)

2009 - Taras Bulba (ROSJA)

2011 - Była sobie baba (ROSJA)

2012 - Córka kapitana (4 odcinki) (WŁOCHY)

2012 - Anna Karenina (UK)

2013 - Anna Karenina (2 odcinki) (WŁOCHY)

2013 - Rasputin (FRANCJA)

2014 - Udar słoneczny (ROSJA)

2014 - Wij (fabularna baśń ludowa z elementami horroru) (UK, ROSJA)

2016 - Wojna i pokój (6 odcinków) (USA)

2016 - Peaky Blinders sezon 3 :)

Z tym ostatnim to nie żart. Kto oglądał ten wie, że w PB S03 wątek dawnej Rosji carskiej i tzw. białych odgrywa główną rolę :)

 

Na koniec mały bonus: 

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez Jason Bourne
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tak samo :) 

 

A jako ciekawostkę powiem Ci, że u mnie zaszło to już tak daleko, że np. jak byłem trzy lata temu w Paryżu i zwiedzałem około 3 godzin Muzeum Armii Francuskiej, to najbardziej podobał mi się dział armii sojuszniczych Francji w I wojnie światowej, a w nim gabloty z ... mundurami wojsk rosyjskich w tym kozackich z I w. św. To chyba jedyne co mi się podobało w tym muzeum ha ha ha :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jason

Zakres czasowy, który podałeś zaczął mnie jakiś czas temu interesować. Mógłbyś napisać coś na temat dlaczego Rosja zaczęła bić się z Niemcami i Austrią, czemu rozpadło się Święte Przymierze? Wiem, że to można znaleźć w necie, książkach itd. jednak pomyślałem, że można podyskutować sobie na tego typu tematy tutaj.

 

Jak chcesz podyskutować na jakiś temat, to zakładasz nowy sprawdzając wcześniej w wyszukiwarce, czy ktoś już tego nie zrobił przed Tobą. Ten dotyczy kinematografii dotyczącej okresu carskiej Rosji i wypadałoby w nim skupić się na dyskusji na temat filmów związanych z tematem. Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc dużo by na ten temat pisać, ale tak na szybko:

 

1. Święte Przymierze zaczęło się sypać w sumie już tak od końca lat .70 XIX wieku, kiedy to Rosja stoczyła na Bałkanach zwycięską (ledwo) wojnę z Turcją. Austro-Węgry poczuły się zagrożone, ponieważ Austria uważała Bałkany za swoją strefę wpływów, a Rosjanie chcieli uważać ją za swoją bo na Bałkanach mieszkało i mieszka sporo prawosławnych. Skutkiem tego zagrożenia (powiedzmy) rosyjskiego było powstanie Trójprzymierza niemiecko-austriacko-włoskiego (1879-82).

 

2. Rosja nie chcąc być izolowana przystąpiła na początku XX wieku do Trójporozumienia jako sojuszniczka Anglii i Francji, które to było wymierzone w Niemcy. 

 

3. Moim skromnym zdaniem sojusz z Anglią i Francją był totalną pomyłką i nieszczęściem dla Rosji, ponieważ tak naprawdę Niemcy Rosji nie zagrażały. Francja miała ból dupy o stratę Alzacji i Lotaryngii w przegranej wojnie z Prusami 1870-71, a Anglia ból dupy o to, że Niemcy śmią rozwijać swoją flotę i zdobywać kolonie w Afryce i Azji, czego angielska rasa panów nie mogła zdzierżyć, w końcu tylko oni mieli prawo do posiadania dużej floty i kolonii he he :)  A Rosja ? 

 

4. Prusy w 1863 roku dopomogły Rosji stłumić Powstanie Styczniowe w Polsce, ostatni car Mikołaj II był kuzynem cesarza Wilhelma. Ba, do ostatnich godzin wysyłali sobie depesze próbując nawzajem wyprosić rezygnację z mobilizacji własnych armii. 

 

5. Więc czemu wojna ? Myślę, że zdecydował słynny męski honor. Podjąłem decyzję, że w razie wojny stanę po stronie Francji i Anglii, więc będę się tego trzymał i koniec.

 

6. W punkcie 3 wspomniałem, że sojusz Rosji z Anglią i Francją był dla Rosji nieszczęściem. 

 

a. Gdyby nie ten sojusz Rosja nie przystąpiłaby do wojny i jej historia potoczyłaby się inaczej

b. Na przełomie 1916/1917 roku coraz bardziej myślano w Rosji o wycofaniu się z wojny i wtedy ... wywiad angielski przygotował w Rosji rewolucję.

 

Co prawda, jak pewnie wszyscy wiedzą, Niemcy pomogli bolszewikom zorganizować rewolucję październikową, ale rewolucja o 8 miesięcy wcześniejsza (lutowa) to robota Anglików. Dlaczego ? 

 

Front rosyjski wiązał ogromne siły niemieckie i gdyby Rosja podpisała pokój z Niemcami, to te siły zostałyby rzucone na front zachodni i byłoby pozamiatane. Nawet Anglia nie uratowałaby dupy Francuzom. Anglicy chcieli zrobić wszystko by Rosja nie wycofała się z wojny. Czy Rząd Tymczasowy który dorwał się do władzy dzięki Anglikom w lutym 1917 roku wycofał Rosję z działań wojennych. W żadnym wypadku !

 

Jedną z osób, która cisnęła w 1916 roku ostatniego cara na wycofanie Rosji z wojny był słynny Rasputin zamordowany w grudniu 1916 roku przez księcia Jusupowa. 

 

Jusupow współpracował w wywiadem angielskim i to Anglicy maczali palce w zabójstwo Rasputina.

 

I jeszcze na koniec teoria spiskowa.

 

W 1913 roku Rosja prawdopodobnie była najszybciej rozwijającym się gospodarczo krajem świata. Wg wszelkich prognoz w latach .30 XX wieku byłaby najbogatszym i najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem świata.

 

Być może komuś zależało na wciągnięciu Rosji w wojnę by ją zniszczyć. Zobacz, jak skończyła Rosja w wyniku rewolucji.

 

Komu mogło zależeć ?

 

Pominę to milczeniem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.