Skocz do zawartości

Kto jest ojcem dziecka??


Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam, że jakiś czas temu w Polsce była dyskusja na ten temat i skurwiele proponowali, aby w ogóle nie można było przeprowadzać testów na ojcostwo bez zgody matki.

Dziś bardzo często mężczyzna jest zmuszany do płacenia alimentów na cudze dziecko pomimo dowodów w postaci testów DNA na całkowity brak pokrewieństwa.

Żeby było zabawniej: 

Art. 62. § 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

§ 3. Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

 

Mówiąc inaczej:

Jeżeli suka się puszcza, to ojcem dziecka automatycznie jest jej mąż.

Jeżeli trwa sprawa rozwodowa i suka się puszcza, to ojcem dziecka jest mężczyzna, z którym ona się rozwodzi.

 

Wynik sprawy o zaprzeczenie ojcostwa zależy z reguły od samicy w todze. Zasadniczo trzymają one stronę baby, więc mężczyzna ma marne szanse. Często nie akceptują wyników badań DNA dostarczonych przez ojca i nie wyrażają zgody na inne badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dobi napisał:

Pamiętam, że jakiś czas temu w Polsce była dyskusja na ten temat i skurwiele proponowali, aby w ogóle nie można było przeprowadzać testów na ojcostwo bez zgody matki.
 

 

Czy czasem we Francji nie jest tak, że ojciec wykonujący badanie DNA bez zgody sądu jest zagrożony odpowiedzialnością karną i finansową?

Sprawdziłem teraz i wyskoczyło coś takiego, nie wiem jak z wiarygodnością:

 

http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Francja-tam-testy-DNA-na-ojcostwo-sa-zakazane,11994,10.html
 

Cytat


Francuzi coraz częściej korzystają z testów genetycznych za granicami swojego kraju, by sprawdzić, kto jest biologicznym ojcem dziecka - donosi dziennik "Le Parisien". We Francji ta praktyka jest nielegalna - grozi za nią rok więzienia.

 

(...)

 

Nad Sekwaną testy takie są zakazane, a za wykonywanie ich poza granicami prawo przewiduje karę roku więzienia i 15 tysięcy euro grzywny. Zgodnie z francuskim prawem, może je nakazać jedynie sąd w pewnych okolicznościach, w tym podczas procedury rozwodowej. W takich przypadkach sprawdzanie ojcostwa może trwać nawet kilka lat.

 

 

Czyste kurewstwo...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ten artykuł nawet miałem właśnie taki temat zakładać, ale mnie ubiegłeś.  

Czas pokaże czy wprowadzą ( i w jakiej formie ostatecznej)  i jak to w praktyce będzie działać.  Gdyby były obligatoryjne badania DNA przy porodzie, to by było słychać kwik samiczek, że prawa kobiety itp.   Tak w ogóle to można by pobierać krew ojcu i dziecku  i robić badanie krwi.  Trochę zdrad by od razu wychodziło na dzień dobry. Dwa gdyby była świadomość, że badanie krwi na dzień dobry to samiczki, albo by się porządnie zabezpieczały, albo by mniej odpierdalały i część z nich by się pilnowała.  
 
We Francji kurtyzany to mają protekcję niezłą... Nic tylko rozkładać nóżki i rypać się ile wlezie... 

A skoro już mówimy o tym, to jak wy widzicie, by u nas podobne prawo weszło. Oczywiście na nasze realia, bo co kraj to trochę inaczej prawo działa. 

Edytowane przez slavex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus z wychowywania nieswoich dzieci jest taki, że może wyrosną na fajne jednostki, a jakby miały ojca pijaka, psychopatę, to raczej ciężko...

Jest to lepsze rozwiązanie dla dziecka niż adopcja, ale gorsze dla mężczyzny, ponieważ ... nie trzeba tłumaczyć chyba.

 

Mój wujek przyjął kobietę z dzieckiem (w czasach PRLu), a ta potem od niego odeszła do innego faceta, także jak widać na wdzięczność nie ma co liczyć.

Ja się dziwiłem , że w ogóle przyjął kobietę z dzieckiem, a wychodzi na to, że sporo chętnych jest do wychowywania nieswoich dzieci :-) ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki takich testów powinny być przysyłane tydzień po wyjściu żonki ze szpitala. Wszystko zgodnie z prawem, taka procedura. Ewentualnie możliwość napisania wniosku, że nie potrzeba testów.

Brawo Niemcy! Pragmatyczny naród. A piękna Francja chyba upada. Nielegalne testy na ojcostwo to jakiś absurd.

Mam wrażenie, że prawo teraz bardzo, ale to bardzo chroni kobiety. Za bardzo. Mogą już prawie wszystko bez ponoszenia konsekwencji. Normy społeczne się rozluźniły, alimenty zawsze wpadną, jeden do ruchanka, drugi wychowuje nie swoje dziecko itp. Normalnie ciągła zabawa: girls just wanna have fun :D

Więc niestety sądzę, że jak coś wejdzie u nas to rozwiązanie francuskie. Dlaczego prawo aż tak nie chroni prostytutek?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wiem, to we Francji standardem jest opieka wspólna, a alimenty wynoszą kilkadziesiąt euro.

 

Suki boją się testów DNA, bo wiedzą, jakie będą ich wyniki. Chcą ogólnie dostępnej aborcji i wtedy zdanie ojca się nie liczy... Ale gdy w grę wchodzi kasa, to ojciec jak najbardziej - ma znaczenie.

 

Znam kilka historii ojców, którzy walczą o zaprzeczenie ojcostwa. Z ich opowieści wynika, że sprawa jest praktycznie skazana na porażkę. Sąd nie uznaje badań DNA dostarczonych przez ojca, a jeśli sam zleca ich wykonanie, to matka się na to nie zgadza i po ptokach.

Chłopaki płacą alimenty na nie swoje dzieci i nic nie mogą z tym zrobić.

 

Kurwy wiedzą, czym grozi zaprzeczenie ojcostwa:

- pozew o zwrot nienależnie pobieranych alimentów wraz z odsetkami

- sprawa za składanie fałszywych zeznań

oraz kilka innych.

 

Nie dość, że straciłyby źródło dochodu, to jeszcze musialyby zwracać kupę siana.

 

 

W sumie, to sam czasami zastanawiam się, czy moja córka jest moja.

Fakt, ma wiele cech charakterystycznych dla mojej rodziny i nawet rodzice mówią, że jest taka sama, jak ja, gdy byłem w jej wieku... ale znając jej matkę - sam nie wiem.

Na razie nie widzę sensu robienia badań, bo jestem prawie pewien wyniku... ale może.

 

Po dzieciach widać, czy ojciec jest ich prawdziwym ojcem, czy nie. Nie tylko wygląd, ale też cechy charakteru są ważne.

Niektórzy muszą być naprawdę ślepi, aby nie zauważać, że wychowują nie swoje dzieci.

 

Córka ma charakter bardzo podobny do mojego. Synowie mojego brata są prawie tacy, jak on. Choć niektórzy twierdzą, że jego starszy syn jest bardziej podobny do mnie niż do swojego ojca ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Dobi napisał:

Znam kilka historii ojców, którzy walczą o zaprzeczenie ojcostwa. Z ich opowieści wynika, że sprawa jest praktycznie skazana na porażkę. Sąd nie uznaje badań DNA dostarczonych przez ojca, a jeśli sam zleca ich wykonanie, to matka się na to nie zgadza i po ptokach.

Chłopaki płacą alimenty na nie swoje dzieci i nic nie mogą z tym zrobić.

 

 

Z ciekawości można taką sprawę zanieść do Strasburga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzysiek1991 napisał:

 

Z ciekawości można taką sprawę zanieść do Strasburga?

Nie znam takiego przypadku.

Wiem, że chłopaki wnoszą do Strasburga sprawy o opiekę nad dziećmi.
Wiadomo - sądy standardowo ustalają, że miejscem zamieszkania dziecka ma być każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Ojciec ma prawo do sporadycznych kontaktów. To narusza szereg konwencji, które Polska ratyfikowała.
Jest pełno takich spraw, które Polska przegrywa i płaci odszkodowania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysiek1991 napisał:

 

Z ciekawości można taką sprawę zanieść do Strasburga?

Można tylko pytanie z jakim skutkiem.

 

Osobiście uważam, że testy DNA powinny być obligatoryjne w momencie narodzin dziecka dla OBOJGA rodziców i tak ustalone pochodzenie powinno być wpisywane do akt stanu cywilnego. Rzeczą wręcz karygodną jest konieczność obalania domniemania pochodzenia dziecka od męża matki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę te protesty bab na ulicach Warszawy po wprowadzeniu obowiązku badań DNA :D

Myślę że po wprowadzeniu tej ustawy to bagiety miałyby 3 miesiące pełne pracy bo nie w jednym mieszkaniu działoby się rodeo po dostarczeniu magicznej koperty :D

Edytowane przez Krzysiek1991
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.