Skocz do zawartości

Zasady efektywnego życia (działania)


Potężny

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie wklejam poniżej zasady Piotra Drzewieckiego polskiego inżyniera, przedsiębiorcy, prezydenta Warszawy. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że przed wojną żyli tacy ludzie. Dzisiaj Polska wyglądała by zupełnie inaczej. No ale nie ma co gdybać tylko "zapierdalać czeba" i mam nadzieję że poniższe zasady ( a właściwie testament jaki zostawił swoim wnukom) zaczniemy wcielać w życie. Ja szczerze powiem gdybym się stosował do tych zasad nie przejebał bym tyle czasu. No i mam nadzieję że będziemy tutaj na forum szczególnie trzymali się punktu 8 i 10  ;):)

 

Kochani, abyście korzystali z mego doświadczenia, zalecam wam 10 wskazówek, jako drogę do życia zadowolonego, do dokonania wielu czynów i ogólnego poszanowania.

1.Zdrowie pielęgnować.

2. Dzielność rozwijać sportem i codziennymi ćwiczeniami.

3. Czas cenić, chwili źle nie stracić.

4. Wiedzę ogólną, szczególnie fachową, zainteresowania światem rozszerzać, wcześnie języków się uczyć, roboty ręczne dla zręczności poznać.

5. Wolę wzmacniać, żyjąc wedle programu na każdą godzinę, dzień, tydzień, miesiąc i rok. Nad zachciankami i namiętnościami panować. Trudnościami się nie zrażać, cierpliwie, wytrwale pracować, nie żałując wysiłku na dojście o celu. Błędów nie opłakiwać, ale nie robić dalszych.

6. Pracować planowo, dokładnie i wydajnie.

7. Gospodarować oszczędnie. Zawsze więcej dóbr wytwarzać niż zużywać, aby nadwyżka była podstawą niezależności materialnej. Własną pracą wznosić się wzwyż, nikomu nic nie zazdrościć.

8. Być uprzejmym, uczynnym dla wszystkich, towarzyskim, niesamolubnym. Za niepowodzenia winić siebie, a nie innych. Przyjaźń z towarzyszami o szlachetnych charakterach pielęgnować. W pracy społecznej i fachowej uczestniczyć. Obowiązki ściśle wypełniać. Słowa dotrzymywać, wypowiadane cenić, raczej milczeć. Postępować etycznie, godnie, lojalnie. Słuszności bronić.

9. Umiłowaną, przyjemną rozrywkę uprawiać.

10. Zjawiska i ludzi oceniać bez uprzedzeń, życzliwie, być zawsze gotowym do czynu i współdziałania.

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sensowna lista.

Żadnych zgrzytów oprócz "być uczynnym dla wszystkich"(tzw.frajerstwo) i "ocenianie wszystkich bez uprzedzeń".

 

Z automatu każdą poznaną osobę przydziela się do najbliższego nam znanego stereotypu, chociaż takie heurystyczne

podejście może prowadzić do fałszywych osądów to chyba łeb by mi eksplodował gdybym każdego miał traktować indywidualnie.

 

Największy problem mam z 6-tym punktem.

 

Okresy nadaktywności i zarzynania się przeplatają się z kompletnym bezruchem i apatią

z której ciężko się wyrwać bez silnych bodźców.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Największy problem mam z 6-tym punktem.

 

Okresy nadaktywności i zarzynania się przeplatają się z kompletnym bezruchem i apatią

z której ciężko się wyrwać bez silnych bodźców."

 

Nie obraź się, ale czy takie symptomy to nie tzw. dwubiegunówka? Mówię poważnie. Nie znam Cię, ale zastanów się - co najwyżej się pomylę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się kiedyś czy nie mam chad.

 

Jeżeli mam po prawdopodobnie wywołaną toksycznym działaniem kwasu retinowego (accutane) na układ nerwowy

ale to temat na dłuższą rozkminę.

 

Nikt z otoczenia się na mnie nie skarży, więc chyba nie jest ze mną najgorzej. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.