Skocz do zawartości

Jak najszybciej nauczyć się języka niemieckiego


Druid

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, manygguh napisał:

1. Jakie interwały czasowe stosowałeś przy nauce z fiszkami? Co ile te powtórzenia? 

2. Jeśli np.: uczymy się 30 słówek dziennie, to jest te 900 miesięcznie, to jak radzić sobie z powtórzeniami z wcześniejszych dni? 

Kupiłem książkę Leitnera, ale nie znalazłem tam konkretów.

Widzę, że masz ten sam problem co ja na początku.

1. po 5 minucie,

2. po 1h,

3. po 1 dniu,

4. po 1 tygodniu,

5. po 1 miesiącu,

 

6. czasami po 6 miesiącach. Zależy od złożoności materiału.

Powtórzenie 0 (czyli pierwsze) - najbardziej podstawowe. Po prostu obracasz fiszę parę razy (bez żadnego powtarzania! Nawet w myślach! Włączamy pamięć wzrokową, która trwa do 5 minut oraz bodziec w postaci ruchu!)

Powtórzenie po 5 minutach musi zawierać już powtarzanie (nawet w myślach). Możemy powtórzyć kilka razy, żeby przetransportować słówko do pamięci stałej. 

Powtórzenie po 1h, to po prostu podtrzymanie w pamięci stałej.

Pamiętaj, że kolejne powtórzenia nie muszą odbywać się: obracaniem fiszki 50 razy i powtarzaniem do porzygu. Tam masz taką definicję jak przeuczenie. 

Jeżeli słówko zostanie dobrze utrwalone (przejdzie poszczególne eliminacje, tj. pamiętasz je w fazie 1 na 2, 2 na 3 itd). To po 1 tyg możesz włączyć jakieś abstrakcje. Historyjki jak używasz danego słówka. Wszak, pamięć stała to też pamięć abstrakcyjna. 

 

Ad.2. Nie jestem zwolennikiem zapamiętywanie 30 słów na dzień. Bo tak jak piszesz, może być tak, że nagromadzi Ci się dużo materiału do powtórzenia i jeszcze do zapamiętania. 

Oczywiście, że to zależy od czasu. Jak Leitner podaje, każdy jest się wstanie nauczyć do ok 1 - 2h, bo potem zachodzą zjawiska, które opisywał na początku książki.

Więc jeżeli uczysz się 30 słówek, i jeszcze zdołasz powtórzyć zapamiętany materiał i wyrobisz się w 2h - to ok.  Jeżeli będziesz uczył się 2h to po 1h zrób 5min przerwę. W każdym razie eksperymentuj. 

  • Like 2
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2020 o 14:50, Boromir napisał:

 

A jakieś dobre książki do nauki tego języka znasz ?

 

Do nauki gramatyki wygodnie się korzystało z Tablic 100% Anety Białek oraz repetytorium Moniki Siekaj.

Jeśli chodzi o typowy podręcznik to nie mam preferencji, bo więcej mi dawały zajęcia i notatki z nich, zwłaszcza w postaci rozgałęzionych "mindmaps", coś w stylu jak poniżej.

 

 

Tagebuch mit einer Mindmap – Entscheiderblog

 

Jak widać i do niemieckiej mowy wchodzi masa słów z języka language.

Edytowane przez Endeg
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znasz angielski to do nauki niemieckiego polecam aplikację Duolingo, niestety ale polska wersja Duo jest uboga.

Jak trafisz na aplikacje Mondly to szczerze nie polecam, ta aplikacja raczej Ci zaszkodzi niż nauczy.

Polecam aplikacje FunEsayLearning.

Poza tym rób to co lubisz ale po niemiecku. Oglądaj niemieckie filmy, graj w gry po niemiecku.

Ja gram w Wiedźmina 3 po niemiecku, bardzo polecam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W językach obcych mamy cztery umiejętności - 2 input(czytanie, słuchanie) oraz 2 output (mówienie, pisanie). Chcąc jak najszybciej się nauczyć języka obcego nie należy pomijać żadnej z nich.

O ile materiałów z czytania czy słuchania da się znaleźć dość sporo to co zrobić z ,,produkcja" języka? Ja swego czasu jak chciałem poćwiczyć umiejętności mówienia jak i pisania założyłem konta na takich stronach jak interpals.net oraz italki. Można znaleźć tam osoby z całego świata. Znalezienie kogoś sensownego może zająć trochę czasu, ale nie jest to niemożliwe. Interpals to strona całkowicie bezpłatną. Udało mi się znaleźć kilka native speaker z UK czy USA chętnych do nauki angielskiego na zasadie language exchange. Co mi jeszcze pomogło w nauce mówienia? Nagrywanie siebie na dyktafon, a później weryfikacja tego co powiedziałem z oryginałem tekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.