Skocz do zawartości

Głębokie oddychanie


radeq

Rekomendowane odpowiedzi

W kilku audycjach pojawił się wątek o szkodliwości głębokiego oddychania i pozwolę sobie to wyjaśnić, bo może to wprowadzać w błąd. 

 

Mamy dwa rodzaje głębokiego oddychania:

- szybkie głębokie oddechy, tzn z małą przerwą pomiędzy

- oddechy z długą przerwą albo powolnym wydechem, w sumie to nawet nie musi być głęboki wdech, bo jak weźmiemy za dużo to trzeba więcej siły włożyć w utrzymanie go w płucach. 

 

Rozumiem, że w audycji jest mowa o pierwszym rodzaju? Czyli tzw hiperwentylacji. 

Dlaczego nie jest polecana:

- zwiększa się tętno 

- zmniejsza się ilość dwutlenku węgla w krwi, co w dużym uproszczeniu powoduje skurczenie się naczyń krwionośnych, między innemu w mózgu i tym samym możemy stracić przytomność z niedotlenienia np.

więc z punktu widzenia terapeutycznego nie widzę zastosowania do tej metody.

 

Drugi sposób powoduje:

- zmniejszenie tętna 

- dwutlenek zostaje na tym samym poziomie albo lekko się podnosi 

w największym uproszczeniu ciało się relaksuje. 

 

Jako, że astmatycy mają problem z dużym wdechem/wydechem (tak mi się wydaje), to Butejko proponuje zmniejszenie wielkości oddechów i tym samym skorzystanie z dobrodziejstw oddychania drugiego sposoby. 

 

Z tego co słyszałem w środowisku freediverów (nurkowanie na wstrzymanym oddechu) to osoby z astmą chwaliły sobie wejście w ten sport bo przyczynił się do redukcji objawów astmy. 

 

Największą relaksację osiągam w trakcie wstrzymania oddechu (np 1-2 minuty, po wcześniejszym 5-10 minutowym powolnym i głębokim oddychaniu, żeby się zrelaksować), kiedy mam wrażenie całkowitego "opuszczenia" ciała. W przypadku Butejki wydaje mi się to niemożliwe, ze względu na konieczność "myślenia" i kontrolowaniu oddechu. Najniższy puls jaki udało mi się osiągnąć to ok 35-36. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zacząłem to wszystko analizować i zauważyłem, że..... w robocie zapominam oddychać :( Dziwne to, ale tak jest. Nie wiem, z czego to wynika. Czy za bardzo na robocie się skupiam, czy jak? Muszę pamiętać o tym, aby oddychać równomiernie. Wkurza mnie to.

Podobno w śnie łapię jakieś bezdechy... ale tego nie sprawdzałem, bo jak? ;) 

 

Mnie to trochę przeraża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Polecam freediving, na mnie działa bardzo dobrze. Ciężko o coś bardziej relaksującego i zmuszającego do bycia tu i teraz, bo w czasie nurkowania odpalają się pierwotne instynkty i jest to jedyny sposób aby je wyzwolić. Naprawdę znakomita sprawa wymuszająca adaptację organizmu do innych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.