Skocz do zawartości

Zawyżona samoocena


AdamGdynia

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie nurtuje mnie jedna rzecz a mianowicie moja zawyżona samoocena, może jakoś w życiu mi to nie przeszkadza specjalnie poza tym że jestem trochę wyalienowany bo na wszystkich patrzę z góry. Ale mam wrażenie że może często po prostu nie zauważam że to z czymś koliduje w życiu codziennym i tracę okazję których nawet nie dostrzegam przez zaślepienie własną osobą.

 

Stąd moje pytanie do @Marek Kotońskiczy coś z tym robić czy zostawić w cholerę. Ew. Jak można budować realną samoocenę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zawyżona samoocena jest lepsza od zniżonej i póki ci nie przeszkadza w życiu, to nie ma się czym zbytnio przejmować. ;)

 

Ale jak chcesz mieć realną ocenę samego siebie, to po prostu - ciągle testuj się. W obiektywny sposób. Stawiaj sobie wyzwania i sprawdzaj, jak sobie z nimi radzisz. Wybieraj takie wyzwania, które są obiektywnie mierzalne i które w twojej ocenie są w górnej granicy twoich możliwości - trudne, ale wykonalne. Jeśli chcesz potwierdzić swoją wartość w jakiejś dziedzinie - postaraj się znaleźć w takiej sytuacji, w której możesz porównać swoje umiejętności z umiejętnościami ludzi, którzy naprawdę są w niej dobrzy. I będziesz wiedział.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekawy w czym się przejawia zawyżona samoocena. Jeśli pycha, to szybko życie Cię ściągnie na ziemię.

Świat poszedł tak do przodu, że trudno być mistrzem w jednej dziedzinie, a być mistrzem we wszystkich? Nie da się.

Jak dla mnie masz za mało celów, albo ich w ogóle nie masz. Jeśli zawsze ustawiasz poprzeczkę na okrągłe zero, to zawsze będziesz nad poprzeczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zaniżyć swoją samoocenę, dlatego że chcesz być tak jak inni i nie chcesz patrzyc na innych z góry, 

Dla mnie zanizenie samooceny, jest jak zmniejszenie sobie kutasa jak mam dużego, po to by był średniej krajowej. 

 

Mi się zwiększyła samoocena jak zacząłem dbać o siebie, sport, zwracanie uwagi co jem, zacząłem interesować się swoim '' ogródkiem'' i rzeczami na które mam wpływ (stąd dziwią mnie ludzie, którzy tak się przejmują polityką i zaśmiecają sobie tym głowę.) 

Ogólnie gdy widzę no nazwę wprost - Janka, który nie myśli w żaden sposób o sobie, zre co chce, ujebane ciuchy, śmierdzi hobby : oglądanie tv- to widząc taka osobę, mam poczucie wyższości, że jestem lepszy i tyle taka natura, natomiast tak samo naturą jest ze czujemy wstręt do starych ludzi, czy też od nas słabszych, funkcjonujemy tak jak w naturze. 

radzę zainteresować się ego, superego i id. 

A jeśli chcesz zanizyć swoją samoocenę, to zainteresuj się bardzo katolicyzmem, wtedy myślę szybko Ci pycha zmilknie 

-taka moja opinia. 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co sprawia, że patrzysz na innych z góry. Miałem kumpla który zaczął kumplować się z ludźmi którzy zabłądzili w życiu (alkoholicy,palacze,goście którzy po 30 mieszkali z rodzicami) przez co uważał się za lepszego. Jeśli masz podobną sytuacje szybko zejdziesz na ziemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.