Skocz do zawartości

Jacków dwóch


Jaca

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałem trochę wolnego czasu, który postanowiłem poświęcić na samorozwój.
Akurat świeżo co skończyłem czytać książkę Osho o kobietach.

Był tam kawałek o tym, że faceci myślą lewą półkulą odpowiadającą za logike

 

a kobiety - prawą odpowiadającą za emocje i instynkty.

Oczywiście zrozumiałem to jako przenośnie, bo nie mam pojęcia nic o procesach w mózgu ani o jego półkulach. Możliwe więc, że pisał nieprawdę, lecz nie obchodziło mnie to bo sens do mnie trafił.

Byłem akurat w łazience i jakoś bez zastanowienia spojrzałem w lustro i zacząłem wcielać się w rolę.

 

 

Najpierw:

 

Pierwszą czyli pewny siebie facet - mentor, intelektualista, myśli logicznie i nie daje się manipulować.

Tzw. "Lewa półkula mózgu."

Potem:
 

Drugą czyli ten nieśmiały chłopak, który potrzebował rady i nakierowania w życiu, przede wszystkim kierował się emocjami i nie myślał za dużo - żył chwilą i się z tego cieszył.

Tzw.  "Prawa półkula."

 

 

Pierwszy mówił w lustrze do drugiego jak ma się zachowywać, "plecy prosto, pewny siebie itd."

 

Drugi potakiwał i wszystko rozumiał ale przede wszystkim w tym wszystkim czuł się świetnie zmotywowany!

 

Wcieliłem się bardziej w drugą rolę bo jeszcze duuużo pracy przede mną ale pierwsza rola odzwierciedla to czego się nauczyłem i cechy jakie chciałbym mieć.

 

No i więc tu pytanie do Was:

Co o tym sądzicie?

Czy w zwyczajnym życiu opłacało by się tak "zmieniać" w zależności od sytuacji?

Czy to co zrobiłem może w jakimś stopniu naruszyć moje zdrowie psychiczne? :D

P.S
Zwykła afirmacja do mnie nie trafiała, nawet świadomie ta opisana wyżej natomiast dawała dużo motywacji przynajmniej przy pierwszej próbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobowość wieloraka to da sie wyleczyc:)

Daj se spokój bo sie pogubisz jedne twarde reguły i zasady co do siebie i nie kombinowac
W życiu trzeba byc jak muł wiedziec czego chcesz i do tego dążyc
Bo inaczej ktos wykorzysta tego emocjonalnego i wytrąci cie z obranego kursu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobowość wieloraka to da sie wyleczyc:)

 

 

To nie jest tak, że ja tak mam w życiu.

 

Po prostu jakoś to samo tak wyszło i mogę to wdrożyć w życie jeżeli chce ale

ani wcześniej ani teraz nic takiego nie miało miejsca więc chyba na razie nic mi nie jest :D

Edytowane przez Jaca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ale jesli z tym mózgiem jest tak jak tam napisane to jak jest z leworecznymi to podobno na skuske działa i tak u praworecznego bardziej wykształcona jest lewa połkula wiec czy leworeczne kobiety są bardziej męskie a faceci emocjonalni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, obie płcie wykorzystują na codzień obie pólkule mózgu z taką samą mocą - były badania, podłączali diody, monitor fal mózgowych itd.  

To jest bardziej przenośnia: myslenie emocjonalne/kreatywne/ vs. myslenie logiczne/analityczne.

 

ps ja też się nieraz czuję jakbym miał w sobie 2 osoby.

Ale nie ma za dużo co rozmyślać i filozofować, trzeba uparacie dążyć do celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz się zagłębić mocniej w temat półkul mózgowych polecam książkę Marka Szurawskiego "Pamięć. Trening interaktywny".

 

Zrobiłem całą książkę kilka lat temu. Nauczyłem się, dzięki niej żonglować, przeszedłem kurs szybkiego czytania, piszę bezwzrokowo na klawiaturze w mistrzowskim tempie.

 

Według Marka Szurawskiego człowiek współczesny wykorzystuje, wręcz eksploatuje wyłącznie lewą półkulę odpowiadającą za rozumowanie "logiczne". Marek Szurawski twierdzi, że pełnia ludzkiego rozwoju pojawia się dopiero po połączeniu potencjału dwóch półkul. Niesamowicie wciągająca książka z ogromem praktycznych ćwiczeń.

 

Wierzę we wszystkie jego zalecenia, bo mi się sprawdziły wielokrotnie. Robiłem mapy myśli, rysowałem, uczyłem się na bazie łańcucha skojarzeń, stosowałem wizualizację. Nawet biznesowe rozwiązanie dość ważne po prostu mi się przyśniło, bo dałem rozkaz podświadomości, aby pokazała mi problem z innej perspektywy.

 

Synchronizacja półkul mózgowych jest możliwa i to dość prostymi ćwiczeniami. To, co z tego wynika jest niesamowite.

 

Polecam rozwijać prawą półkulę ćwiczeniami wszystkim artystom i pasjonatom sztuki. Książka ogólne super :) Wejście w zupełnie inny świat edukacji niż ten prezentowany przez publiczny system.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale te półkule to tylko taki przykład z książki po prostu, pierwszy lepszy. Napisałem, że nie interesuje się więc nie wiem czy prawda czy nie.

A chodziło mi o używanie obu tylko jednej dużo częściej.

 

 

Gdybym nie wspominał nic o półkulach to post zawierałby ten sam przekaz a akurat o nich prawie wszyscy mówią :D


XYZ: Jest już na liście zakupionych książek :)

Edytowane przez Jaca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałeś po prostu ze swoją podświadomością - nic Ci się złego nie stanie :) Na swoją prawą półkulę (podśw./dusza) trzeba wpływać, albo wpłyną na nią reklamy, propaganda i inni ludzie. Jak na Ciebie działa takie rozmawianie, to idź tą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo podswiadomość jest umiejscowiona w móżdżku który odpowiada za pierwotne instynkty a więc Jajacek nie roz(mawiał z między półkólami tylko między mózgiem a móżdżkiem

Tak wiem to było tylko doświadczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.