Skocz do zawartości

Numizmatyka


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam kilka kg monet, głównie z epoki PRL, dzisiaj sprawdziłem w internecie ile poszczególne z nich są warte i jest tam duży rozstrzał kwotowy. Pomijając już aluminiowy badziew, to niektóre, te wyglądające na "lepsze", są wystawione  za kilka zł, a ktoś inny wystawia tę samą monetę za 400zł (dokładnie ta sama moneta)...

 

Ktoś z Was Panowie interesuje się numizmatyką? Macie może jakieś ciekawe okazy?

 

Z mojej "kolekcji" najciekawsze to:

 

200zł PRL "XXX lat PRL" - na allegro widzę, że ludzie dosyć chętnie licytują (~50zł)

2 Heller Austro-Węgry z 1897, bardzo dobry stan - na allegro za 109zł ktoś wystawił

2 grosze 1927 - na allegro porównując stan monety - ponad 120zł

 

Mam też kilka boratynek, ale stan bardzo słaby.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, cst9191 napisał:

Ktoś z Was Panowie interesuje się numizmatyką? Macie może jakieś ciekawe okazy?

Nie interesuje się by nazwać siebie fachowcem ale posiadam/będę dwie myśle bardzo ciekawe sztuki monet.

 

1. Moneta z XVI wieku, ale ojciec nigdy nie chciał dać do ręki.😂

Kiedyś ma być moja, dostał od swojego ojca mojego dziadka.

Zapewne jak odejdzie to wejdę w posiadanie.

 

2. 2 złote z 1936/wzór Józef Piłsudski.

 

To co wyżej czeka na mnie.

 

Sam posiadam sporo monet bez wartości często z krajów 2/3 świata, często już wycofane.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cst9191 napisał:

200zł PRL "XXX lat PRL" - na allegro widzę, że ludzie dosyć chętnie licytują (~50zł)

 

Monety z PRL-u są obecnie w większości bezwartościowe, a to, że ktoś je wystawia po 50 zł wzwyż za sztukę, to wyłącznie kaprys sprzedawcy, a nie kierowanie się jakimś realnym kursem wartości. Problem z tymi monetami polega na tym, że czasami wystarczy przetrząsnąć stare szuflady u dziadków lub starych, aby bez żadnej inwestycji wejść w posiadanie znacznej kolekcji.

 

Wg mnie, jest jeszcze trochę za wcześnie żeby się bawić w jakieś wymierne wycenianie. Tak na oko, o jakieś 25 lat za wcześnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, cst9191 napisał:

Ktoś z Was Panowie interesuje się numizmatyką?

Tak! :)

 

Ale po kolei... Podstawa to katalogi... np taki:

 

https://allegro.pl/oferta/katalog-monet-polskich-parchimowicz-2021-10252306630?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=N2ZkNWQ1MGEtMzM0OC00NzhmLWIwNzEtNDc1NDYzNTM2ZDFiAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=64d4f4f6-0daf-46f3-8f85-5891d260199f

 

To cennik i wykaz wszystkich monet od 1916. Są tam monety obiegowe, okolicznościowe i próbne. Każdy rocznik ma swój nakład. W każdym przypadku określona jest cena rynkowa w zależności od nakładu i stanu zachowania. Dodatkowo liczy się skład pierwiastkowy, czyli np złoto, srebro i ich odpowiedniki.

 

W katalogach zawarte są niezbędne informacje o monetach, ich wartości, dostępności, składy, wagi, średnice, objętości, itd.

 

11 godzin temu, cst9191 napisał:

Pomijając już aluminiowy badziew

Tu trzeba patrzeć na roczniki i stan zachowania ale trzeba mieć świadomość czyli katalog.

 

11 godzin temu, cst9191 napisał:

te wyglądające na "lepsze", są wystawione  za kilka zł, a ktoś inny wystawia tę samą monetę za 400zł (dokładnie ta sama moneta)...

Ponownie, katalogi... zwracać uwagę na roczniki, nakłady i stany zachowania. Można też iść do rzeczoznawcy.

 

12 godzin temu, cst9191 napisał:

Mam też kilka boratynek, ale stan bardzo słaby.

O tym popełniłem kiedyś temat.

 

Jakbyś miał więcej wątpliwości to pisz na priv.

 

1 godzinę temu, Throgg napisał:

Monety z PRL-u są obecnie w większości bezwartościowe

 

Niekoniecznie:

 

 

https://aukcjamonet.pl/product/14961/prl-proba-miedzionikiel-1-zloty-1975-bez-napisu-proba

 

https://aukcjamonet.pl/product/14940/prl-200-zlotych-1975-faszyzm-stempel-lustrzany-ngc-pf65-cameo-2-max

 

Szeroki temat...

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, BlacKnight napisał:

2. 2 złote z 1936/wzór Józef Piłsudski.

 

Jak się nie mylę to sreberko 🙂

 

10 godzin temu, BlacKnight napisał:

1. Moneta z XVI wieku, ale ojciec nigdy nie chciał dać do ręki.😂

Kiedyś ma być moja, dostał od swojego ojca mojego dziadka.

Zapewne jak odejdzie to wejdę w posiadanie.

Ale widziałeś tę monetę chociaż raz?

 

7 godzin temu, Cortazar napisał:

Ale po kolei... Podstawa to katalogi... np taki:

Trzeba będzie zamówić :D

 

7 godzin temu, Cortazar napisał:

Szeroki temat...

A co z monetami okolicznościowymi? Mam trochę takich z lat 1998 - 2006. Np.:

https://numizmatyczny.com/moneta-2-zl-odkrycie-radu-i-polonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu masz ceny poglądowe a tak naprawdę cenę weryfikuje rynek. Szukaj określonych monet na aukcjach zakończonych, za ile się faktycznie sprzedały i będziesz miał jasność obecnej wartości.

 

Jak byś chciał to zanieść do handlarza to da Ci cenę zaniżoną bo sam musi coś na niej zarobić.

 

W przypadku czegoś naprawdę wartościowego, wartego parę tysięcy, najlepiej jest iść do domu aukcyjnego i tam się konsultować.

 

Jak chcesz szybko sprzedać to wystaw na jakimś allegro całość jako zestaw, zrób kilka zdjęć i daj niską cenę oraz licytację. Pewnie będziesz miał pytania o sprzedaż poza aukcją i o cenę oczekiwaną więc się na to przygotuj.

 

Możesz też sprzedawać pojedynczo ale to już trzeba mieć trochę czasu zarówno na robienie opisów, łażenie na pocztę itp. I też nie ma pewności, że zarobisz więcej.

 

17 godzin temu, BlacKnight napisał:

Moneta z XVI wieku

A jaka? Polska? Poka fotę.

 

17 godzin temu, BlacKnight napisał:

2 złote z 1936/wzór Józef Piłsudski.

To cenny i rzadki egzemplarz, parę tysiaków wyciągniesz.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.