Skocz do zawartości

Praca dodatkowa


Raar

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem z wykształcenia elektrykiem, mam aktualne uprawnienia i wiele lat doświadczenia.

Obecnie pracuję na etacie w zawodzie powiązanym ale trochę bardziej zaawansowanym, zarabiam nieco ponad średnią krajową.

Ze względu na potrzeby finansowe i trochę wolnego czasu, który przeznaczam na głupoty chciałem dorobić z 1000-1500zł miesięcznie.

Szukałem prac dorywczych z różnych branż w moim rejonie ale praca za 25zł brutto na godzinę to śmiech na sali, w swoim zawodzie spokojnie zarobię te 50zł netto na godzinę jak nie więcej, do tego robiąc to co trochę lubię.

Pomyślałem o ogłoszeniu się na olx w moim mieście i świadczeniu usług typu "fucha" ale legalnie, bez potencjalnych problemów ze skarbówką itp.

Przeczytałem, że można prowadzić działalność nierejestrowaną do wysokości połowy minimalnej wypłaty miesięcznej.

Jak to wygląda prawnie, czy skarbówka może mi odwalić jakiś numer, że nie daję faktury czy paragonu (nawet jak w ogłoszeniu jasno to zaznaczę)?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Raar napisał(a):

Jestem z wykształcenia elektrykiem, mam aktualne uprawnienia i wiele lat doświadczenia.

...

Ze względu na potrzeby finansowe i trochę wolnego czasu, który przeznaczam na głupoty chciałem dorobić z 1000-1500zł miesięcznie.

...

w swoim zawodzie spokojnie zarobię te 50zł netto na godzinę jak nie więcej, do tego robiąc to co trochę lubię.

Pomyślałem o ogłoszeniu się na olx w moim mieście i świadczeniu usług typu "fucha" ale legalnie, bez potencjalnych problemów ze skarbówką itp.

Przeczytałem, że można prowadzić działalność nierejestrowaną do wysokości połowy minimalnej wypłaty miesięcznej.

Jak to wygląda prawnie, czy skarbówka może mi odwalić jakiś numer, że nie daję faktury czy paragonu (nawet jak w ogłoszeniu jasno to zaznaczę)?

 

Nie bądź taki płochliwy. Skarbówka się tak szybko nie dowali, mają ważniejsze sprawy.

Po drugie zawsze możesz powiedzieć, że to robisz dla cioci na imieninach.

 

Robienie fuchy to super sprawa.

 

Jeśli klient potrzebuje fakturę/paragon, to dogadaj się ze szwagrem, który prowadzi sklep, aby to przepuścił przez swoją księgowość.

 

A co jest najważniejsze?

 

Najważniejsze, abyś ledy umiał pod transformator podpiąć.

Kabel przeprowadzić przez strych z pokoju A do pokoju B.

Podłączyć płytę grzewczą co ma cztery kable.

 

Same banały... tylko elektryków brak.

 

Wydrukuj sto ogłoszeń na kartce i rozwieś w twojej wsi i we wsiach obok    "Elektryk   tel 123412341234".

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazywa się to działalność nierejestrowana. Wpisz w google.

 

W skrócie, kwoty o jakich piszesz możesz zarabiać. Na koniec roku wpisujesz do PITa i tyle. Jak nie przekroczysz kwoty to podatek jest zero, ale zgłaszasz. 

 

Daj informacje, a najlepiej spotkaj się z ekipami od remontów/wykończeniówek i obiecaj wynagrodzenie za polecenie (przemyśl i uczciwie zapłać). Znam akurat osoby z pogotowia energetycznego i przynajmniej u mnie nie narzekają na brak roboty. Zawsze się znajdzie jakiś warsztat, szklarnia, obora itp. co trzeba podłączyć pod miastem albo wymiana instalacji w "starym budownictwie". 

 

Największy problem to dostępność. Jak wyrobisz sobie markę, że jesteś terminowy(!) i robisz co trzeba to po roku od zleceń się nie opędzisz nawet jak podniesiesz ceny. 1000 pln to w weekend możesz wziąć.

 

ps. sprawdź czy możesz w ten sposób zarabiać, niektóre typy działalności są wyłączone, ale raczej dotyczy to koncesjonowanych działań, np. nie możesz na działkach w altance założyć sklepiku z alkoholem, nawet gdybyś zarabiał tylko kilkaset zł miesięcznie, ale już lampki z korzeni jak wystrugasz jak najbardziej. 

 

 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Raar napisał(a):

ale praca za 25zł brutto na godzinę to śmiech na sali, w swoim zawodzie spokojnie zarobię te 50zł netto na godzinę jak nie więcej, do tego robiąc to co trochę lubię.

Tiaaa.

Kiedy ludzie ogarną Excela?

Najwyraźniej PAN FUCHA ma za dużo zdrowia, które notabene będzie sprzedawał na raty za graty?!

 

Skoro masz wolny czas, zarabiasz średnio 50PLN/h to 1500(sto dziwincet) jest pomijalnym(śladowym) problemem.

 168×50=》8400???

1500 levelUP do 10k.......to I tak problem leży w wydatkach(życiu konsumenckim).

NIE KLEII się to.

 

....symulacja: jedziesz naprawić gniazdko, robota+dojazd 1h/WINCYJ niż 50 PLN nikt nie da.

Czujesz, że koncept jest powalony już na starcie?

No chyba, że typu pogotowie lokatorskie i 150PLN/h wtedy ma to jakiś sens......lecz furgon będzie pełen gratów.

💩 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Tornado napisał(a):

Tiaaa.

Kiedy ludzie ogarną Excela?

Najwyraźniej PAN FUCHA ma za dużo zdrowia, które notabene będzie sprzedawał na raty za graty?!

 

Skoro masz wolny czas, zarabiasz średnio 50PLN/h to 1500(sto dziwincet) jest pomijalnym(śladowym) problemem.

 168×50=》8400???

1500 levelUP do 10k.......to I tak problem leży w wydatkach(życiu konsumenckim).

NIE KLEII się to.

 

....symulacja: jedziesz naprawić gniazdko, robota+dojazd 1h/WINCYJ niż 50 PLN nikt nie da.

Czujesz, że koncept jest powalony już na starcie?

No chyba, że typu pogotowie lokatorskie i 150PLN/h wtedy ma to jakiś sens......lecz furgon będzie pełen gratów.

💩

 

Nie wiem kiedy ogarniesz Excela skoro nie rozumiesz jak działa tego typu świadczenie usług oraz nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

Napisałem, że zarabiam nieco ponad średnią krajową w pracy na etacie, gdzie się z resztą nie przemęczam a nie 50zł na godzinę, tyle to za świadczenie usług prywatnie.

Mam niecałe 30 lat i nic mnie to zdrowia nie kosztuje a pospędzam czas z ludźmi oraz się trochę poruszam.

Nigdy mi się nie zdarzyło, żeby ktoś potrzebował tylko naprawić jedno gniazdo a nawet jeśli to jest to praca na 5-15min maksymalnie.

Stawkę 50zł rzuciłem przykładowo jako minimum, przy moim tempie pracy wychodzi zwykle 70-100zł za godzinę.

Jak nie masz bladego pojęcia o rzeczy to co sprawia, że jesteś taki pewny siebie i przemądrzały?

Pytanie retoryczne wiem, że wygórowane ego przy niskim IQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MaxMen napisał(a):

Aż tak bardzo ci brakuje tego 1000-1500? 

I jesteś tak prawilny czy tchórzliwy ? 

Że jakaś skarbówka itp cię interesuje ? 

 

Jak zarabia 3 albo nawet 4 k to ten dodatkowy tysiąc to może być całkowita zmiana jakości życia. Większość ludzi tak żyje w tym kraju.

 

To, że nie chce wleźć na minę to się chwali. Zależy od miasta, ale w małym to byle urzędas z ptakiem państwowym nad biurkiem potrafi cię sponiewierać, za byle pierdołę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Raar Ja w ten sposób dorabiam w hydraulice, normalnie pracuje na 3 zmiany a w wolnych chwilach łapię dorywczą robotę, nie dawno limit działalności nierejestrowanej został podniesiony do 2700zł,

nie obchodzi cię nic  tylko ważne aby nie przekroczyć tego limitu, nie musisz mieć kasy fiskalnej tylko wystawiasz prostą fakturkę oraz prowadzisz ewidencję zarobków w prostym exelu, musisz jeszcze rozliczać przychody z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36 (można znaleźć w internecie wszystko opisane), świetna opcja na dorobienie sobie do  budżetu oraz sprawdzenie się jak sobie radzi człowiek na własnych umiejętnościach na rynku, później możesz otworzyć firmę. Ważne byś wcześniej nie miał działalności 5 lat wstecz.

 plusy:

  • nie musisz zgłaszać działalności w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędzie skarbowym i GUS (nie będziesz potrzebować numerów identyfikacyjnych NIP i REGON),
  • nie płacisz składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenia zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej,
  • nie musisz płacić comiesięcznych (albo kwartalnych) zaliczek na podatek,
  • nie musisz płacić podatku VAT – obejmuje cię zwolnienie podmiotowe, bo przychody z działalności nierejestrowej nie przekroczą 200 tys. zł w skali roku,
  • nie musisz prowadzić skomplikowanej księgowości tylko uproszczoną ewidencję.

musisz tylko sprawdzić czy działalność którą chcesz prowadzić wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej lub też została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców. W takich przypadkach działalność nie może być wykonywana jako działalność nierejestrowa.  Ale tak jak u mnie, elektryka chyba nie jest włączona do tych ograniczeń.

Edytowane przez Matanjah
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.