Skocz do zawartości

Krwiodawstwo


Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Brat Jan napisał(a):

Jakiś czas temu widziałem na spotted pilną prośbę o rzadką grupę krwi.

Więc musiałbyś się ogłaszać, że masz i sprzedasz, ale społeczność Cię zje, że nie chcesz dać darmo.

Swoją drogą ciągle są braki i apele o oddawanie podejrzewam, że spora ilość wędruje na Ukr oraz ranni z Ukr są leczeni u nas więc są ciągłe braki.

Dla osoby potrzebującej rzadkiej grupy krwi nie ma praktycznie znaczenia kto odda. Oprócz układów grup krwi typu A rh +, 0 rh -, które ludzie zazwyczaj określają jako "rzadką" grupę krwi występuje kilkadziesiąt innych antygenów. Odpowiednia kombinacja jest dostarczana z banku krwi, a osoba potrzebująca fajnie jakby uzupełniła braki jakąkolwiek krwią swoją/znajomych/rodziny.

 

To czy masz rzadką grupę krwi powiedzą Ci w centrum krwiodawstwa i zaproponują doszczepianie (immunizację). Po takim zabiegu możesz pobierać hajs za oddawanie, bo pewnie każda Twoja donacja idzie już na produkcję leków/surowic.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Brat Jan napisał(a):

………że spora ilość wędruje na Ukr oraz ranni z Ukr są leczeni u nas więc są ciągłe braki.

Wrzucaja ich na przemial aby ich ratowac ? Jesli juz chodzi o ten kierunek to stawialbym raczej na biznes powiazany z czesciami zamiennymi .Bylo juz pare filmow o tym ale pewnie to krecily rosyjskie trole w moskiewskim holywoodzie .🙃Z drugiej manki cisna nas po emocjach , ciagle brakuje i bedzie brakowac .

Edytowane przez thyr
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Alejandro Sosa napisał(a):
13 godzin temu, krzy_siek napisał(a):

Misja, idea, ulgi wszystko super

 

Raczej ckliwe banały dla plebsu

Zgadzam się.

 

Wygooglowałem sobie z ciekawości zdjęcia z wydarzeń, gdzie stał autobus do pobierania krwi. Ogromna większość dawców, to faceci, co jakoś mocno mnie nie zdziwiło - ma ktos z Was może statystyki, jak wg płci rozkłada się krwiodawstwo? W końcu kochane Panie chyba mają empatię i chęć niesienia pomocy?

Co do wieku to przypuszczałem że ujrzę głównie młodych (głównie facetów) bo tacy są najbardziej podatni na dążenie za ideą, walkę za państwo, w pewnym wieku to już sceptycyzm i wyrachowanie się załącza. Jednak starszych też widać, ale to głównie chyba zależy od typu wydarzenia, czy organizuje je np. liceum/uczelnia, czy urząd gminy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, krzy_siek napisał(a):

Zgadzam się.

 

Wygooglowałem sobie z ciekawości zdjęcia z wydarzeń, gdzie stał autobus do pobierania krwi. Ogromna większość dawców, to faceci, co jakoś mocno mnie nie zdziwiło - ma ktos z Was może statystyki, jak wg płci rozkłada się krwiodawstwo? W końcu kochane Panie chyba mają empatię i chęć niesienia pomocy?

Co do wieku to przypuszczałem że ujrzę głównie młodych (głównie facetów) bo tacy są najbardziej podatni na dążenie za ideą, walkę za państwo, w pewnym wieku to już sceptycyzm i wyrachowanie się załącza. Jednak starszych też widać, ale to głównie chyba zależy od typu wydarzenia, czy organizuje je np. liceum/uczelnia, czy urząd gminy.

mężczyzn jest 2,5 razy więcej niż kobiet - 5,5 mln vs 2 mln kobiet na danych skumulowanych z kilkunastu lat. Przy czym aż 22% kobiet nie zostaje zakwalifikowanych do oddania, a w przypadku mężczyzn jest to 9%.

Wiek - w przedziałach wiekowych 18-24 jest co raz mniej oddających i ich liczba spadła blisko dwukrotnie na przestrzeni ostatnich 10 lat badań.

źródło: https://journals.viamedica.pl/journal_of_transfusion_medicine/article/view/85564

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.