Skocz do zawartości

"Polacy przez 30 lat nie stworzyli społeczeństwa obywatelskiego" - słowa złoto, które mnie trafiły


bernevek

Rekomendowane odpowiedzi

52 minutes ago, Tamerlan said:

Nie rozumiem u Ciebie tego zachwytu nad zachodem

Zachwytu? Tzw. "zachód" niewiele jest lepszy, choć jest znacząco "inny".

53 minutes ago, Tamerlan said:

Z dwóch modeli cywilizacyjnych/rozwojowych Polskiego i Chińskiego ja wybieram Chiński

Z dwóch modeli społeczeństwa, polskie jest bliższe temu, co (ja przynajmniej) rozumiem pod pojęciem "społeczeństwa obywatelskiego". I to biorąc pod uwagę naszą kulturę drogową, kulturę "januszów biznesu" i kontr-kulturę wyrażaną przysłowiem "nie okradając zakładu pracy, okradasz swoją rodzinę". To nie u nas jest tak dobrze - to tam jest aż tak źle; państwowa mentalność muru - my w środku, barbarzyńcy za murem, a oszukać barbarzyńcę to powód do dumy.

 

System SCS, będący kwintesencją chińskiego modelu rozwojowego/społecznego, "udał się" o tyle, że w polach widzenia kamer, masz "praworządność". Poza nimi - wszystko po staremu. Czyli po naszemu - cały naród zachowuje się tak, jak Polak przed fotoradarem. Czy za nim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Kespert said:

czym się różni "oszwabić" od "ocyganić"

 

Zasadniczo to niczym.

Oba słowa pochodzą od nazwy narodowości, która się cechuje pewną właściwością, cechą charakterystyczną, i stąd nazwa tej cechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.