Jump to content

Kespert

Starszy Użytkownik
 • Posts

  6,940
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13
 • Donations

  0.00 PLN 

Kespert last won the day on March 28

Kespert had the most liked content!

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

16,626 profile views

Kespert's Achievements

Major

Major (16/23)

15k

Reputation

 1. Mając do wyboru 150m2 poza miastem, albo 40m2 "w centrum" - w tej samej cenie - sporo osób wybierze spokój terenów podmiejskich, zamiast "chowu człowieka klatkowego". Sam wychowałem się na 28m2, mieszkałem tymczasowo nawet w "kawalerkach 15m2", ale nie potrafiłbym już wrócić do takiego trybu życia. Konieczność posiadania samochodów nie jest tam kwestionowana - jak jedyny autobus chodzi 2 razy dziennie, to socjalistyczne bzdety o komunikacji publicznej rewiduje samo życie. A w dzisiejszych czasach, kupując nowe auto, kupujesz gwarancję i spokój... że rano odpali, że dojedziesz do pracy na spotkanie biznesowe, i że nie trzeba będzie nagle wydać paru tysięcy na naprawy. Osobna kategoria to "byle luksus". Auto używane "z gwiazdą" za kilkadziesiąt tysięcy, i ponad 40 tysięcy władowane w ciągu 2 lat na naprawy... cóż, ten znajomy teraz jeździ nową pierdziawką za tą samą kwotę. Ale jeździ do pracy, a nie dać zarobić mechanikom Wartość nieruchomości to zaś trochę hazard... kupiłeś działkę za 50 tysięcy, postawiłeś dom za 300 i nagle teraz przychodzi rzeczoznawca i mówi "dwie bańki". Wartość, to nie cena uzyskania. To iluzja wymiany na inne dobra... ale iluzja, jak przychodzi krach. Kredyt - to narzędzie. Jak każde inne, przeważnie używane niezgodnie z przeznaczeniem... ale to już temat na osobną rozprawę. Domy ze sprzedaży ziemi - sporo jest tego. Popatrz na to, jak rozbudowały się miasta - rolnicy, którzy posprzedawali tam pola, bez problemu pobudowali za gotówkę po kilka "hawir" 300m2+ dla siebie i dzieci. Ale to był często "jeden strzał" a nie stałe źródło dochodu. Najwięcej "nowych domów" - w mej opinii - to jednak "rzemieślnicy klasy średnio-nizszej", którzy w ostatnią dekadę sprzedali 60-70m2 w bloku, dobrali kredyt i postawili dom 120m2. Wcale z nie tak wysokimi zarobkami, jak by się mogło wydawać - mediana krajowa skądś się bierze. Firma to hazard. Na każdego, któremu "się udało" i tak dalej. Znajomy ma te parę baniek w kredytowanym sprzęcie/hali, i 100 tysięcy miesięcznie rat, opłat, pensji pracowników. Jak są klienci, wyciągnie spokojnie 130, 140 tysięcy. Jak nie ma dość klientów, zjada oszczędności... albo wyprzedaje co może, byle "dotrwać". Miecz Damoklesa nad głową, to nie jest bogactwo.
 2. @Baca1980 ochotnicy, znaczy, ci co motywację mieli wysoką... Zostawiam jak jest, do oceny samodzielnej, czy prowokacja, czy prawdę mówią: https://forsal.pl/kraj/bezpieczenstwo/artykuly/9544222,bialoruski-oficer-ostrzega-polske-przed-nowa-bronia-rosji-atak-juz-w.html W Chinach tymczasem, odbywa się mocno zaległe "trzecie plenum" partii komunistycznej. Spodziewanym wynikiem będzie "reforma" systemu podatkowego (kto pamięta komunizm u nas, wie o co chodzi). Skończyła się kasa z "nieruchów" i samorządy mają problem, skąd teraz doić kasę. Możliwe będą też zmiany publicznej postawy Chin w kwestiach międzynarodowych - w tym wliczając wojnę na Ukrainie. https://www.cnbc.com/2024/07/12/china-to-hold-third-plenum-why-real-estate-isnt-likely-the-main-focus.html USA - Słynne wystąpienie Bidena, transkrypt: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2024/07/11/remarks-by-president-biden-on-the-ukraine-compact/ Wszyscy zwrócili uwagę na przedstawienie Zeleńskiego jako Putina, ale tam jest ciekawszy kwiatek. Cała sekcja, kończąca się "In the long term, after this war is over..." - W odległej perspektywie, kiedy ta wojna się zakończy... To nie jest wypowiedź zapowiadająca rychły koniec konfliktu.
 3. https://niezalezna.pl/gospodarka-i-technologie/energetyka/byly-pracownik-rosneft-deutschland-prezesem-orlen-paliwa-obajtek-przypadek/522204
 4. Potężny, naprawdę potężny argument za dostępem "cywili" do broni. W tym długiej i automatycznej. Także w sytuacji "W" - bo przecież transformatora energetycznego na zadupiu nie będzie pilnował SpecNaz, a żołnierze "służby patrolowej" - delikatnie mówiąc. Inny wątek to użycie drona z termowizją, do identyfikacji celów do ostrzelania z granatnika. Użycie drona przez "cywili", oczywiście Piękny przykład partyzantki. Pomyśleć, że przecież z całej brygady, wybrali na ćwiczenia te 50+ osób według jakiegoś klucza.
 5. Wieści z Chin. https://www.money.pl/banki/lawina-moze-ruszyc-upadek-malego-chinskiego-banku-obnazyl-slabosc-systemu-7047567708212128a.html Ratowanie płynności po chińsku: https://english.www.gov.cn/news/202407/11/content_WS668f4369c6d0868f4e8e915a.html Co to ma wspólnego z działaniami Rosji? Pokazuje, że "Wielki Brat" Rosji, ma interes w kontynuacji rosyjskich działań wojennych na Ukrainie. I jakie "pakty pokojowe" z tego mogą wyniknąć. Jak już pisał Tuwim, "... że coś im w bankach nie sztymuje, że gdzieś zwęszyli kasy pełne..."
 6. Gdyby na ulicy przy której mieszkasz, zarządzono budowę oczyszczalni ścieków - zrzuciłbyś się tysiąc albo dwa, do spółki z wszystkimi sąsiadami, by kupić działkę "gdzie indziej", i nawet za darmo przekazać ją gminie pod teren przyszłych działań budowlanych? Ważne, że gdzie indziej. "Niech na całym świecie wojna..." Natomiast problemem, jest podział aktualny kosztów. Gdzie nieproporcjonalny udział "zakupu", idzie na nielicznych "wybranych" - pod dyktando, i pod zarządem obcych "wybrańców". Sama przyczyna problemu, musi jednak być prawdziwa - wtedy biznes jest nie do ruszenia W stosunku do zarobków, prąd w Niemczech jest 3 razy tańszy... niech tam wyprodukują - nawet bez certyfikatów ekologicznej prawilności, i stamtąd prześlą na Ukrainę. @Dworzanin.Herzoga koszt prądu w Polsce ~70E/MWh bez ETCS, transfer na Ukrainę, odsprzedaż na rynku balansowania energii np. Węgrom, Rumunii, Mołdawii - po ~110E/MWH... Przy porównywalnych kosztach i cenie sprzedaży, brak jest zysku na pośrednictwie. Ale po zdjęciu opłat ETCS.... Koniaczek? Notabene ten sam mechanizm, gdzie operator w Polsce odkupuje energię odnawialną od prosumentów po ca 25gr/kWh, a następnie odsprzedaje już powyżej złotówki (plus wszystkie opłaty transferowo-mocowe). A tymczasem prąd czasem nie dochodzi nawet do pierwszej stacji rozdzielczej... krąży jedynie jako rosnący koszt na fakturach. "Oscylator", nieśmiertelny. Niejako "podpis autora". Kompletny stanie się, gdy Orlen i powiązaną Energę/PGNiG, przejmie jakiś "fur Deutschland". Znudzenie materiału. Jak trzydniowa operacja specjalna trwa 30 dni, to jest sensacja na miarę obrony w '39r. Jak trzysta dni, to jest to jakiś absurd, na miarę walki krajów trzeciego świata, albo nawet plemiennych sporów w Afryce. W okolicach 900 dni, jak widać, jest to już przyzwyczajenie... To jest tzw. "rzeczywistość medialna". Przebodźcowanie, w celu przesunięcia granic "akceptowalnej normy". Paru? Ile lat miał PiS na komisję śledczą w sprawie obrabowania OFE? I nic, nic nie zrobili... aż teraz "dostaliśmy dawkę przypominającą". To albo karygodne niedopełnienie obowiązków, albo współudział.
 7. W Polsce będziemy produkować prąd z polskiego węgla, ale ponieważ prąd pójdzie na Ukrainę - to nie zostanie obłożony podatkiem ETCS, który musi płacić (należąca do UE) Polska. Ten sam węgiel. Ta sama elektrownia. Taki sam prąd. Jak skręci w kablu na Ukrainę, to widać według eurokratów nie truje planety, ale jak pójdzie do Polaka - to truje, i trzeba "ratować planetę". Absurdalność samej idei "podatku ekologicznego" jest tutaj ukazana jak na dłoni.
 8. 1. Unia/Niemcy już wpisały w Excella planowany dochód z podatku "wunglowego" od powietrza. I nawet już pewnie wydały. 2. Ale ten dochód się zmniejszy, jeśli dla Ukrainy podatek zostanie zniesiony 3. Polska ma w stosunku do dochodu obywatela, trzy razy droższy prąd niż Niemcy... i bilans się nadal zgadza, ale fur Deutschland. Tylko jeśli nie odpali "doli" komu trzeba
 9. To jest pytanie, które od początku powinno być zadawane. A model biznesowy "kup pan konsultacje WOKE, tanio", niewiele zmienił się od czasów słynnego "kup pan cegłę, tanio, albo...".
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.